Ar įmanomi Lietuvoje demokratiniai ir teisingi rinkimai?


Šiandien, rugsėjo 13-ąją, rengiamas apskritojo stalo pokalbis – diskusija, kurią inicijuoja Nacionalinis Susivienijimas “Už Lietuvą Lietuvoje”, sąjūdininkai, Nepriklausomybės Akto signatarai.

Diskusija įvyks Seimo Konstitucijos salėje rugsėjo 13-ąją dieną. Pradžia – 12 val.

Diskusijos tema – ar įmanomi Lietuvoje demokratiniai ir teisingi rinkimai?

Demokratiniai ir teisingi rinkimai yra laikomi viena iš svarbiausių teisinės demokratinės valstybės gyvavimo sąlygų, o viena iš tokių rinkimų prielaidų yra sąžininga, lygiavertė visų politinių jėgų ir rinkimuose dalyvaujančių kandidatų konkurencija.

Todėl ar gali būti laikomi sąžiningais ir teisingais tokie rinkimai, kai vienos partijos galėjo gauti pinigų iš verslo, o vėliau dar ir valstybės dotaciją ir taip sukaupė milijonus, kuriuos dabar leidžia rinkimams, o kitos neturi praktiškai jokių lėšų net sumokėti už plakatus, lankstinukus, skelbimus, nes juridiniams asmenims uždrausta remti ir tas jėgas, kurios iš valstybės paramos negauna.

Iškreipta konkurencija persimeta ir į žiniasklaidą, kai vienų partijų lyderiai ir atstovai turi lėšų, kad būtų pakviesti į privataus kapitalo ir net valstybės valdomus televizijos kanalus skelbti savo idėjas, reklamuotis interneto portaluose, laikraščiuose, o kitiems suteikiamos tik minimalios galimybės pateikti savo idėjas rinkėjams.

Ar esant tokiai sistemai užtikrinama Lietuvos piliečių konstitucinė teisė gauti visą reikalingą informaciją? Ar Lietuvos įstatymai nediskriminuoja priešrinkiminių koalicijų ir neįneša nereikalingos painiavos rinkėjams? Ar tikrai geriau, kai tik po rinkimų yra sudaromos koalicijos, paremtos dažnai valdžios kėdžių dalybomis tarp partijų, o ne koalicijos prieš rinkimus, paremtos idėjų ir vertybių bendrumu?

Ką apie tai galvoja LR Konstitucijos kūrėjai, o taip pat politologai ir politikos apžvalgininkai, atsakingų Lietuvos žinybų atstovai.

Apskritojo stalo pokalbio-konferencijos eigą numatoma suskirstyti į dvi dalis.

Pirmąją konferencijos dalį skirsime konstituciniams-teisiniams problemos aspektams. Ji tęsis nuo 12 val. iki 13 val. Išgirsime Nepriklausomybės Akto signataro Narcizo Rasimo panešimą, advokatų dr. Šarūno Vilčinsko ir Tomo Bakučionio įžvalgas. Vėliau įvyks diskusijos.

Antrojoje dalyje nuo 13 val. iki 14.30 val. pažvelgsime į problemas politologų ir politikos apžvalgininkų akimis. Išgirsime Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologo prof. Vytauto Radžvilo ir Mykolo Romerio Universiteto politologo  dr. Sauliaus Spurgos įžvalgas, ką apie šias problemas galvoja „Lietuvos ryto“ televizijos programų vedantysis Edmundas Jakilaitis ir interneto portalo Balsas.lt“ apžvalgininkas Tomas Čyvas.

Kviečiame norinčius taip pat pasisakyti, dalyvauti diskusijose mums pranešti. Registracijos į konferenciją pradžia 11.30 val.

Nacionalinio Susivienijimo “Už Lietuvą Lietuvoje” vardu – Alvydas Medalinskas.

2012.09.13

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *