Ar tikrai “Drąsos kelias” – tik populizmas?


Šią savaitę buvo oficialiai paskelbta apie partijos “Drąsos kelias” steigimą. Jau pasigirdo kai kurie sociologų, politologų komentarai. Jie nežada jokių šviesių perspektyvų šiam judėjimui. Aš linkiu jam patirti fiasko, o tokios partijos steigimą vadinčiau tiesiog “briedo” reiškiniu.

Visų pirma noriu atkreiti dėmesį, kad judėjimas “Drąsos kelias” nuolat (ne)tyčia siejamas/painiojamas su kažkokiu Drąsiumi ir jo keliu. Kiek suprantu, tai tas pats asmuo, kuris slapstėsi nuo teisėsaugos ir buvo įtariamas mažiausiai dviejų žmonių žmogžudyste. Jis buvo rastas negyvas, o mirties priežastis – užspringo savo paties skrandžio turiniu.

Gal žodžiai “Drąsius” ir “drąsa” skamba panašiai, tačiau juos sieti tarpusavyje – kažkoks nesusipratimas. Neturiu nė vieno įrodymo, kad mano minėtas Drąsius buvo drąsus žmogus. Tačiau minėtas judėjimas virtualioje erdvėje aptinkamas tik surinkus www.drasiauskelias.lt.

Todėl jau dabar galima DRĄSIAI teigti, kad ir partinio judėjimo kelias turėtų būti siejamas su violetine kova ir šūkiu “visą savo gyvenimą paskirsiu kovai su pedofilais”. Jei tokia misija pasirinkta, siūlau kuo skubiau judėjimo aktyvistams rinktis ne politiko duoną, o užimti laisvas prokurorų, policijos pareigūnų ir teisėjų vietas. Juk politikas gali tik įstatymus leisti ir liežuviu pliaukšti, o reali kova su nusiklatėliais – darbas teisėsaugoje. Už nedidelį atlyginimą, sunkiomis sąlygomis ir tik veikiant pagal teisinės valstybės principus. Ne taip, kaip tai darė minėtas asmuo Drąsius iš Garliavos.

Bet jei jau pavadinau judėjimą “Drąsos kelias” briedu, noriu pateikti ir savo argumentus. Tiksliau, jų pačių argumentus – partijos steigimosi pagrindimą. Didėlių komentarų jis nesulauks, nes ir vertinti nėra ką:

“Drąsos kelio” Partijos Steigimo Deklaracija

Lietuvos piliečiai! ,,DRĄSOS kelio“ partiją steigiame, susiklosčius sudėtingoms aplinkybėms – Lietuvoje įsigalėjus korupcinei oligarchinei santvarkai, kuri yra nepalanki daugumai Lietuvos piliečių. Mūsų krašte įsigalėjo korumpuotųjų klanai, klesti politinė korupcija, plinta skurdas ir žmogaus teisių pažeidimai. Oligarchų, tariamų „valstybininkų“ bei pedofilų klanai nebaudžiami. Jie egzistuoja kaip atskiros privilegijuotųjų kastos, praktiškai nesant realios politinės opozicijos, kuri tam pasipriešintų. Žvelgdami į susiklosčiusią situaciją, galime konstatuoti, jog dabartinė padėtis itin pavojinga – turime butaforinę valstybę ir suskaidytą luominę visuomenę. Įsigalėjo vieno luomo – oligarchų bei politinės korupcijos saistomos klasės hegemonija. Neapsikęsdami skurdo, neteisingumo, vis daugiau piliečių išvyksta iš Lietuvos. Pastaraisiais metais ženkliai išaugusi emigracijos banga, faktiškai – masinė šalies gyventojų deportacija į Vakarus.

Kai kuriuose oficialiuose renginiuose, žiniasklaidoje, televizijos laidose aiškinama, jog Lietuva – teisinė, demokratinė valstybė, kalbama apie laisvę ir teisingumą. Bet daugelis žmonių mato, kokia yra iš tikrųjų ,,demokratija“ Lietuvoje, ir kokią šiuo metu turime ,,puikią“ teisinę sistemą.

Na tokioms kalboms ir lozungams sakyti dar tiktų ir statinė gatvėje. Arba laikraščiai “Karštas komentaras” ir “Laisvas laikraštis”. Skambėtų įspūdingiau. O tada dar galima sušukti “ura” ir užimti Lietuvos paštą, LRT ir Seimą.

Būtų juokinga, jei ne graudu. Nes kai paskaičiau to briedo judėjimo siūlomą “veiklos” programą, taip ir nesupratau, kuo dėtas PVM dydis ir kova prieš oligarchus? O kuo dėti kasos aparatai ir oligarchų viešpatavimas? Jei judėjimas juos nori panaikinti turguose, tai, panašu, jie remia šešėlinius “biznierius”:

Siekiant pajudėti permainų keliu, ženkliam proveržiui būtinos esminės permainos keliose srityse:

1. Teisės srityje – būtina ryžtinga teismų ir prokuratūros sistemos pertvarka, ryžtinga kova su korupcija ir bausmių už pavojingus nusikaltimus – valstybinio turto grobstymą, stambių aferų ir korupcijos organizavimą, prekybą narkotikais, kovos su pedofiliją griežtinimas.

2. Ekonomikos srityje bei socialinėje sferoje – tiek PVM srityje, tiek fizinių asmenų mokesčių srityje. Šiuo metu egzistuojantis 21 procento PVM tarifas yra pernelyg didelis. Be to, būtina įvesti ir PVM lengvatas, kurios yra visose Europos Sąjungos valstybėse. Tai PVM lengvatos spaudai, knygų leidybai, transporto paslaugoms, koncertams ir kitiems kultūriniams renginiams, sporto varžyboms, kai kuriems maisto produktams.

Lietuvai tiesiog būtinas progresinių mokesčių įvedimas – turime siekti, kad nedideles pajamas (670-1200 litų į rankas) gaunantys piliečiai mokėtų mažesnius mokesčius, o dideles pajamas (4000-10000 litų ir daugiau į rankas) gaunantys piliečiai mokėtų didesnius mokesčius.

Turi būti panaikinti ir kasos aparatai turguose, nes tai tiesiog akivaizdus smulkaus verslo žlugdymas. Kasos aparatų nėra daugelio pasaulio kraštų turguose, tad toks valdžios bandymas pasipinigauti iš smulkių turgaus prekeivių, daugelio kurių pajamos yra mažos, – tai šalyje suvešėjusios biurokratijos veiklos išraiška.

Energetikos kainų reguliavimas – seniai pribrendusi būtinybė. Dabartinės šildymo kainos (net po 500-800 litų per mėnesį) yra sunkiai pakeliama našta daugumai piliečių. Kai tuo tarpu energetikų klanai tiesiog klesti daugumos piliečių sąskaita, jie gauna 10-25 tūkstančių litų algas, dar ir išsimoka didžiulius priedus bei premijas, todėl yra tiesiogiai suinteresuoti, kad kainos už šildymą dar labiau kiltų.

3. Švietimo, mokslo ir kultūros srityse reikalingos radikalios permainos. Būtina pažaboti nepagrįstai dideles kainas už aukštąjį mokslą (nuo 6 iki 20 tūkstančių litų už metus), ir įvesti nemokamą mokslą, būtina panaikinti Lietuvos aukštojo mokslo sistemai ir vidurinėms mokykloms kenkiančią „krepšelių“ sistemą.

Būtina pažaboti kultūros srityje įsigalėjusį „kultūrinių reiderių“ klaną, kuris pasisavina didelę dalį kultūrai skiriamų valstybės biudžeto lėšų, ir imtis tolygaus kultūros sferos finansavimo, kad pakankamai lėšų gautų šiuo metu sunkiai besiverčiantys kultūros namai, muziejai, bibliotekos. Būtina numatyti ir konkrečias jaunųjų menininkų rėmimo programas, užtikrinti šių programų finansavimą.”

Na o jei jau yra judėjimas, tai labai svarbu visuomenei žinoti ir jo herojus. Taip sakant, susipažinti su drąsiais kovotojais. Viena pavardė man iš tiesų padarė įspūdį – Aurimas Drižius. Jei tai tas pats Aurimas Drižius, kuris ir leidžia leidinį “Laisvas laikraštis”, tuomet briedo judėjimas remiasi ir briedo žiniasklaida. Tokie tokius ir traukia

Visą to judėjimo entuziastų sąrašą pridedu.

,,Drąsos kelio“ partijos iniciatyvinės grupės nariai:

Jonas Varkala, Giedrius Grabauskas, Juozas Ivanauskas, Audronė Skučienė, Ilona Miceikienė, Tadas Skučas, Gediminas Merkys, Juozas Vaikšnoras, Irena Malinauskienė, Alfonsas Bulota, Loreta Steponaitytė, Raimundas Čiegis, Edmundas Limantas, Rokas Venslauskas, Lolita Grabauskienė, Kęstutis Dudėnas, Jaras Valiukėnas, Aurimas Drižius, Leonas Šemeklis, Viktorija Sliesoraitienė, Audronė Misiūnas, Edvardas Satkevičius, Jolanta Lipkevičienė, Algimantas Vaikšnoras, Viktoras Narvilas, Edvardas Kuvikas, Dainius Danilevičius, Donatas Šulcas, Oksana Slapšienė, Irena Jeleniauskaitė.

P.S. Dar prisiminiau Biblijinę frazę “Viešpatie, atleisk jiems, nes jie nežino, ką daro”. Šį kartą ją norėčiau pritaikyti į rimtą politiką pasišovusiems ateiti avantiūristams.

www.dainius.org

2011.08.19

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *