Nacionalinė dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lyga (toliau – Lyga) su nerimu stebi viešoje erdvėje skelbiamą informaciją apie energijos tiekimo kainas.
Norime atkreipti Komisijos dėmesį, kad ES Sutarties 153 str., Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 str., Lietuvos Respublikos Vartotojų teisių apsaugos įstatymas ir kiti teisės aktai, vartotojams garantuoja teisę į objektyvią, pagrįstą ir teisingą informaciją apie paslaugų (taip pat ir energijos paslaugų) kainas.
Lyga gauna daug klausimų dėl pastaruoju metu skleidžiamos informacijos apie UAB “Vilniaus vandenys“ neva galimai nusavintą vieną milijardą litų ir dėl Ukmergės savivaldybės neva ketvirtadaliu sumažintų kainų. Vartotojai dažnai klausia (ir tuo pačiu kaltina): kaip Valstybės energijos kainų reguliatorius – Komisija – leido tokiems faktams įvykti, nes būtent jis kontroliuoja, prižiūri, reguliuoja energijos tiekimo kainas ir investicijų dydžius?
Lietuvos Respublikos teisės aktai Komisijai suteikia daug galių energijos kainų ir tarifų kontrolės srityje, todėl prašytume Jūsų ištirti:
1.Ar viešai paskelbta ir platinama informacija, kad UAB “Vilniaus vandenys“ galėjo nusavinti vieną milijardą litų, turi pagrindą, ar UAB “Vilniaus vandenys“ veiklos sąnaudos, investicijų pobūdis ir dydis, net esant norui nusavinti lėšas, suteikia realias galimybes nusavinti vieną milijardą litų?
2.Ar viešai skelbiama informacija, kad Ukmergės rajono savivaldybė visam miestui ir rajonui sumažino šilumos kainas ketvirtadaliu yra pagrįsta faktais ir įrodymais? Kaip atsitiko, kad 2009 spalio mėn., tvirtinant šilumos kainas Ukmergės rajono savivaldybės taryboje, o po to Komisijoje, jos buvo nustatytos galimai ženkliai didesnės, nei galėjo būti? Kas už tai turėtų prisiimti atsakomybę?
3.Vadovaujantis Komisijos 2010-07- 29 pažymos Nr. O5-149 “Dėl šilumos
energijos ir karšto vandens tiekimo Ukmergės mieste ir rajone“ 34 p. išvadomis, pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Ukmergės savivaldybės tarybos sprendimų teisėtumo, nustatant šilumos tiekimo kainas.
Lyga yra įsitikinusi, kad į bet kokią per įvairias informacijos priemones skleidžiamą informaciją apie energijos tiekimo kainas, kurios nėra pagrįstos tikrais faktais, realiomis sąnaudomis, kurios tėra politinių spekuliacijų pasekmė, turi būti tinkamai sureaguota, nes tai kelia sumaištį vartotojų tarpe, suteikia jiems nepagrįstus lūkesčius, verčia reikalauti negalimų dalykų.
Negali nelikti nepastebėta, kad dėl tokios informacijos galimo neobjektyvumo kenčia Komisijos autoritetas, jos prestižas ir tai suteikia galimybę ją kaltinti nebūtais dalykais.
Nuotraukoje: straipsnio autorius – Nacionalinės dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lygos prezidentas Kęstutis Grinius.
2010.08.22