Edvardas Lukasas: Vakarai pralaimės pirmąjį mūšį naujame šaltajame kare


„Kapitalistai pasirengę parduoti mums virvę, su kuria mes juos pakarsime“, – sakė Vladimiras Leninas. Jo įpėdiniu Kremliuje Vladimirui Putinui Kipras patvirtina, kad toks posakis teisingas“, – rašo Edvardas Lukasas leidinio "Daily Mail" straipsnyje.

„Vakarų finansinės problemos tapo jų Achilo kulnu. Godumas ir naivumas įtraukė ES narį, užimantį svarbią strateginę vietą, į riziką atsidurti Rusijos rankose“, – mano Edvardas Lukasas.

„Tikėtinas rezultatas bus nauda Kremliui, kuris pasiruošė gauti karinę jūrų bazę ir priėjimą prie dujų telkinių. Europai tai bus pažeminimas“, – tvirtina straipsnio autorius E.Lukasas.

Vieninga valiuta turi prisidėti prie Europos politinės ir ekonominės integracijos. Dabar ji stumia vieną iš savo silpniausių valstybių į režimo, kuris tik kalba apie demokratinius idealus, glėbį, rašo leidinys.

„Britanijai, kurios kolonijinis valdymas saloje baigėsi tik 1960 metais (…) ir kuriai liko dvi karinės bazės Kipre, šis smūgis bus ypač skaudus“, – sakoma straipsnyje.

„Viena iš vargingiausių šalių Europoje, Kipras išgyveno sukrėtimą, kai tik Rusijos oligarchai atvyko tenai dešimtojo dešimtmečio pradžioje. Dešimtys tūkstančių rusų užplūdo salą. Jie turi savo laikraščius, mokyklas, cerkves, bankus ir advokatus. Daugelis iš jų – padorūs ir sąžiningi žmonės, bėgantys nuo nepalankaus (gamtinio ir juridinio) klimato savo namuose“, – rašo Edvardas Lukasas.

Iš depešų, paskelbtų "WikiLeaks", aiškėja, kokį susierzinimą sukėlė amerikiečių diplomatams buvęs Kipro prezidentas Dimitris Christofias, rusiškai kalbantis komunistas, įgijęs išsilavinimą Maskvoje, pažymi leidinys.

Kipro priėmimas į ES davė Rusijai akis ir ausis Briuselyje, tvirtina autorius. „Pati skandalingiausia Rusijos įtakos demonstracija tapo 2010 metų šnipų skandalas, kai ugninė rudaplaukė Ana Čapman ir devyni kiti „nelegalai“ priedangoje buvo Fedecinio tyrimų biuro suimti. Šių agentų vadas, žinomas kaip Kristoferis Metsosas, o iš tikrųjų Pavelas Kapustinas, buvo suimtas Kipre tik tam, kad valdžia jį paleistų už užstatą be jokių paaiškinimų. Žinoma, jis dingo“, – rašo E.Lukasas.

„Ištisus dešimtmečius vienintelė Rusijos sąjungininkė Europoje buvo Sirija – jos užsienio karinė jūrų bazė įsikūrusi Tartuse. Bet jeigu Bašaro Asado režimas žlugs, Rusijos tvirtovei irgi iškils pavojus, ir Kipras taps dar vertingesniu prizu“, – samprotauja E.Lukasas.

„O kas laukia Didžiosios Britanijos bazių Akrotiryje ir Dhekelijoje?“ – kelia klausimą žurnalistas.

„Šiuo momentu Britanijos vėliava iškilmingai plevena virš jų nušienautų pievelių, nusagstytų antenomis ir itin slaptais bunkeriais. Jeigu Rusija persvers į savo pusę, viskas gali netrukus pasikeisti“, – rašo leidinys.

„XIX amžiaus viduryje Britanija ir Prancūzija pradėjo Krymo karą, kad sustabdytų Rusijos imperialistinę ekspansiją. Ar kas nors tiki, jog mes galime įsitraukti į karą dabar, kad apgintume savo teisę pasilikti Kipre, jeigu nauja draugiška Maskvai vyriausybė Nikozijoje pareikalaus, kad mes susikrautume lagaminus?“ – svarsto autorius.

„Kadangi Barako Obamos Amerika mažina savo buvimą Europoje, mes nebegalime tikėtis, kad draugiška super valstybė apgins mūsų interesus. Mūsų nususęs karinis biudžetas ir blėstanti geopolitinė įtaka bus visiems matoma, kai tik Rusija pademonstruos, kad ji vėl dalyvauja „Didžiajame žaidime“, – nerimauja žurnalistas E.Lukasas.

Nuotraukoje: žymus politologas, žurnalistas Edvardas Lukasas (Edward Lucas).

Šaltinis: "The Daily Mail"

2013.03.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *