Galėjo duoti klaidingą signalą Rusijai


NATO narės sunerimusios, kad precedento neturintys Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos milijardiniai sandoriai dėl karinės technikos pardavimo Rusijai gali pakenkti viso Aljanso saugumui.

Šią informaciją pirmoji paskelbė JAV Kongreso tyrimų tarnyba (KTT) savo kasmetinėje ataskaitoje, likus vos kelioms dienoms iki NATO viršūnių susitikimo. Ataskaitoje išsamiai analizuojamas sandoris dėl keturių Prancūzijos „Mistral“ klasės desanto laivų pardavimo Rusijai. Šį sandorį KTT aprašo kaip pirmą atvejį, kai „NATO narė parduoda galingą kovinio puolamojo potencialo ginklą Rusijai“.

Šis sandoris, kurį Prancūzija ir Rusija pasirašė 2011 metų birželio mėnesį, parodė „įtampą Alijanse dėl NATO santykių su Rusija“ ir sukėlė ypač didelį Baltijos šalių ir kitų NATO narių susirūpinimą dėl galimo „Mistral“ laivų dislokavimo Baltijos jūroje.

JAV prezidento Barako Obamos administracija neigiamai atsiliepė apie šį pardavimą. Oficialusis Vašingtonas įsitikinęs, jog tokia Paryžiaus ir Maskvos prekyba galėjo duoti klaidingą signalą Rusijai ir Vidurio bei Rytų Europos partnerėms. Tačiau Vašingtonas nedarė jokio spaudimo, esą oficialusis Paryžius turėtų atsisakyti tokio pobūdžio prekybos su Rusija. Amerika šitaip elgiasi, nes pirmenybę esą teikia santykių su Maskva gerinimui, o ne aštrinimui.

31-o puslapio dokumentas buvo paruoštas respublikonų senatoriaus Richardo Lugaro užsakymu. Senatorius prašė, kad Kongreso tarnyba išnagrinėtų galimą parduodamos ginkluotės panaudojimą prieš šalis, priklausančias Aljansui, ir nuogąstavo, kad vieną dieną panašūs susitarimai gali būti sudaryti ir su Kinija.

O tai jau tikrai būtų rimtas akibrokštas visam NATO aljansui.

Nuotraukoje: „Mistral” tipo karo laivas. 

Parengta pagal AFP pranešimus.

2012.05.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *