Gazprom‘o pelnas sumažėjo 15 mlrd. eurų


Ilgą laiką Rusijos dujų giganto AAB "Gazprom" reikalai klostėsi puikiausiai, rašo Vokietijos "Die Welt" apžvalgininkas Eduardas Steineris: „Dėl viešpataujančios padėties koncernui pavyko visur pelnyti pagarbą, nors kai kur jis vis dėlto buvo niekinamas už nuolankumą Kremliui ir puikavimąsi prieš vartotojus“.

Šiaip ar taip, kompanija galėjo dar labai ilgai išlaikyti pirmaujančias pozicijas pasaulinėje rinkoje – 2011 metais ekonominis leidinys "Fortune" pripažino ją pelningiausia kompanija pasaulyje. Tada, uždirbusi 34 mlrd. eurų gryno pelno, AAB "Gazprom" aplenkė "Exxon Mobil ir Industrial&Commercial Banko f China".

O dabar, pastebi autorius, visam tam atėjo galas. Antai pagal kompanijos 2012 metų duomenų ataskaitą, jos grynas pelnas siekia tik 29,2 mlrd. eurų (1,182 trln. rb.). Taigi, AAB "Gazprom" pelningiausių kompanijų sąraše nusmuko į trečią vietą, praleisdama į priekį "Exxon" ir "Apple", konstatuoja žurnalistas. Tas skaičius – 29,2 mlrd. eurų – nors ir šiek tiek pranoksta analitikų prognozes, bet vis tiek reiškia „minus 10 proc., palyginus su 2011 metais“.

Viskuo kaltas, pirma, dujų eksporto sumažėjimas ir, antra, Rusijos kompanijos „retroaktyviniai mokėjimai“ savo vartotojams Europoje (Komersant‘o duomenimis, pirmiausia lėšos buvo grąžintos Vokietijos "Wingas", Prancūzijos "Gdf Suez" ir Austrijos "Econgas")  rašoma toliau.

Tai padaryti buvo įmanoma po to, kai Vakarų energijos koncernai prasidėjus pasaulinei finansų krizei iškart užginčijo ilgalaikes sutartis su Rusijos kompanija ir išsireikalavo dalinai jas peržiūrėti. Vien tik 2012 metais bendra tokių mokėjimų užsienio klientams suma siekė 102 mlrd. rublių.

Tačiau kur kas skaudesnė Gazprom‘ui ta aplinkybė, kad vartotojai pradėjo pirkti mažiau Rusijos dujų, tęsia E.Steineris. Pernai Rusijos „mėlynojo“ kuro eksportas sumažėjo nuo 519 mlrd. kubinių metrų iki 482 mlrd. Antai vien tik į Vakarų Europą tiekimai smuko išsyk 7,5 proc..

Dar viena problema kompanijai – skalūninių dujų gavybos plėtra. Tolimoje perspektyvoje tai gali sukelti revoliuciją pasaulinėje rinkoje ir jau turi reikšmingų padarinių.

Po to, kai JAV perėjo prie pačios apsirūpinimo savomis dujomis, jų ankstesniam tiekėjui – Katarui – teko „permesti“ dujų srautus į Europą. Dėl kainos skirtumo už Rusijos ir Artimųjų Rytų dujų kubinį metrą Europa pradėjo pirkti daugiau dujų iš Kataro.

Remiantis Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) praėjusių metų spalio mėnesio duomenimis, visiškai aišku, kad kol kas AAB "Gazprom" galės išsaugoti stambiausio gamtinių dujų tiekėjo Europai pozicijas, apibendrina autorius.

Tačiau jau 2035 metais pati didžiausia jų tiekėja pasaulyje, Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) duomenimis, gali tapti Amerika. Be to, padidinti gavybą planuoja ne tik Australija, Indija, Indonezija, bet net Afrikos ir Artimųjų Rytų šalys.

Todėl, prognozuoja TEA, Rusijos ir Artimųjų Rytų šalių dalis pasaulinėje dujų rinkoje 2035 metais sumažės nuo 45 proc. iki 35 proc.

Šaltinis: "Die Welt"

2013.05.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *