Slaptai.lt skelbia skaitytojo Dariaus Liudvinavičiaus laišką. Laiške – daug karčios tiesos. Išties – Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Fransua Olandas – silpni silpnos Europos Sąjungos vadovai. Dalia Grybauskaitė – žymiai geresnis variantas.
Aš netikiu taikiomis iniciatyvomis, kurias ketina pasiūlyti Putinui Fransua Olandas ir Angela Merkel. Aš netikiu, kad tie politikai gali garantuoti Ukrainai „visišką teritorinį vientisumą“. Ir jeigu sakyčiau visai nuoširdžiai, aš netikiu Olando ir Merkel potencialu, kad jie kaip derybininkai šiame formate gali paveikti Rusijos prezidentą Putiną ir priversti jį pakeisti destruktyvią strategiją.
Jeigu žvilgterėsime atgal ir paanalizuosime 2014 metų įvykius, tai Senojo Pasaulio politikoje Ukrainos krizės reikaluose galima nubrėžti dvi aiškias paraleles, vienu metu išeinančias tiek iš Berlyno, tiek ir iš Paryžiaus. Beje, abi tos paralelės identiškos kaip du vandens lašai.
Vokietija, lygiai kaip ir Prancūzija, visus vienerius metus buvo pernelyg susirūpinusi, pasipiktinusi ir sunerimus, bet net sprendimas įvesti sankcijas Rusijai buvo priiminėjamas sunkiai ir negreitai – spaudžiant Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Ar tai susiję su glaudžia ekonomine tų šalių ir Rusijos partneryste, ar reikalas kitas – rimtas prorusiškas lobizmas, tai jau antras klausimas. Bet faktas, kad Merkel ir Olandas – tai ne Putino antagonistai, o greičiau partneriai žaidžiant įprastinę partiją kirstukais.
Iš visų Europos Sąjungos šalių, turinčių svarų balsą bendrame fone, Vokietija garsiausiai iš visų pareiškė, kad ji prieš letalinio ginklo suteikimą Vokietijai, o Prancūzija jai pritarė. Ir tie žmonės, pasirengę užtikrinti savo šalims gerovę bei ramybę per kitų kančias ir griovimus, spręs taikos susitarimų likimą?
Deja, bet Angela Merkel, kuri visiškai galėtų pretenduoti į „geležinės ledi“ vardą, iš tikrųjų per 2014 metus sugadino savo reputaciją, tapdama „neryžtinga frau“. O Olandas… Ką gi Olandas? Svajojančios apie hegemoniją, bent jau Senojo pasaulio ribose, respublikos prezidentas, paisydamas geriausių latentinio revanšizmo tradicijų, vis dėlto pasilieka nuošaly Deutschland ir Ūkanotojo Albiono fone.
Ir baigiant – būtų idealu, kad dialogą su Putinu panašiu kaip dabar formatu vestų kas? Aš įsivaizduoju, kad idealus variantas būtų Džonas Makkeinas ir Dalia Grybauskaitė. Ukrainos interesams turi atstovauti nepataisomi rusofobai – jokiu būdu ne vasarnamio sklypo kaimynai.
Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
2015.02.13; 05:04