Ilgauskai, būk geras…


Vos tik paaiškėjo, kad lietuvis krepšininkas Žydrūnas Ilgauskas, keliolika metų žaidęs JAV, nė karto nepadėjęs Lietuvos krepšinio rinktinei, jau nuo praėjusių metų nėra Lietuvos pilietis (vertinant šį įvykį ne formaliai, o iš esmės) – kilo sujudimas.

Neįmanomas dalykas: šitokią įžymybę išbraukti iš Lietuvos piliečių sąrašo! Prezidentė imasi skubių priemonių nelaimei išvengti: Seimui teikia Pilietybės įstatymo pataisas, kuriomis ypatingų nuopelnų mūsų šaliai turintiems Lietuvos piliečiams bus įtvirtinta teisė turėti dvigubą pilietybę, neatsisakant Lietuvos piliečio paso.

Ilgauskas turi ypatingų nuopelnų mūsų šaliai? Neteko girdėti, kad žymūs Lietuvos treneriai, krepšininkai, sveikatą, savo jaunysę atidavę Lietuvos krepšiniui, matytų nors menkiausių šio amerikono nuopelnų. O Prezidentė, atrodo, jų mato, jeigu dėl vieno žmogaus Seimui teikia Pilietybės įstatymo pataisas, be kurių ji negali šios įžymybės išgelbėti Lietuvai. Mat Ilgauskas – lietuvis. Jeigu būtų amerikonas, rusas, prancūzas –  galėtų ir be pataisos. Prezidentas Valdas Adamkus tokia galimybe ne kartą nesėkmingai pasinaudojo. Ir prezidentė Dalia Grybauskaitė kelis kartus yra prašovusi pro šalį su tais ypatingais nuopelnais.

Kaip mes atrodysime, jeigu amerikonui Ilgauskui bus pasiūlyta pasilikti Lietuvos pasą, o šis paniekinančiai angliškai burbtels: velniam jis man reikalingas!

Girdėjau, kad tik Ilgausko motina šiek tiek susirūpinusi, gal tik ji norėtų, kad sūnus bent formaliai būtų ir Lietuvos pilietis?

„Lietuvai yra garbė, kad mūsų šalį pasaulyje garsinantys žmonės yra Lietuvos piliečiai. Neteisinga, kad valstybei ypatingai nusipelnę Lietuvos piliečiai iki šiol būdavo priversti atsisakyti savo gimtosios šalies paso“, – sako prezidentė.

Skęstantis griebiasi ir už šiaudo. Nors taip kurį laiką bent formaliai pristabdysime išsivaikščiojimą. Būk geras, tapęs kurios nors Europos Sąjungos arba NATO šalies piliečiu, tu neišmesk ir lietuviško paso, ką žinai, gal kada jis tau pravers, pavyzdžiui, kai Didžioji Britanija nebus Europos Sąjungos narė arba nebus nei Europos Sąjungos, nei NATO.

Mirusios sielos kartais gali būti naudingos ir Lietuvai. Mūsų ne trys, kaip dainuoja Marijonas Mikutavičius, o kokie keturi, penki milijonai.

Įsivaizduoju, kad, jeigu Seimas priims Prezidenės siūlomas pataisas (tuo aš neabejoju), turėsime daug Lietuvai nusipelniusių dvigubų piliečių. Nereikės nei referendumo, kuris neįmanomas, nereikės nei keisti Konstituciją arba jos nepaisyti. Sprendimus dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo ir grąžinimo priims prezidentė. Ypatingų nuopelnų Lietuvai turintys žmonės, tokie, kaip Ilgauskas, galės pilietybę prarasti, paskui panorėję vėl atgauti.

Bet Ilgauską dar reikės įtikinti, kad jis turėtų paprašyti prezidentės malonės palikti jį dvigubu piliečiu – už labai didelius nuopelnus Lietuvai.

Nuotraukoje: komenatro autorius žurnalistas Vytautas Visockas.

2014.11.05; 13:10

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *