Vilfredas Burčetas – australų žurnalistas, kuris buvo įtarinėjamas šnipinėjant Sovietų Sąjungos naudai.
Kalbos, kad Vilfredas Burčetas (Wilfred Burchett, 1911 – 1983) kažkaip susijęs su rusais, pasigirdo netrukus po Korėjos karo.
Tada buvę amerikiečiai karo belaisviai, grįžę į tėvynę, pranešė, kad jis galimai dalyvavo vadinamojoje smegenų plovimo kampanijoje, kurios aukos skelbė pareiškimus prieš Ameriką arba pasirašinėjo peticijas, reikalaujančias, kad Jungtinės Amerikos Valstijos nutrauktų karą.
Daugelis amerikiečių buvo įsitikinę, kad šiaurės korėjiečiai ir kinai naudojo darbe su karo belaisviais kažkokius velniškus „smegenų plovimo“ metodus, nes tik tuo galima paaiškinti faktą, jog minėtus prisipažinimus ir peticijas pasirašė apie 70 procentų amerikiečių, paimtų į nelaisvę per karą.
1953 metais JAV Centrinės žvalgybos direktorius Alenas V. Dalesas (Allan W. Dullas) davė nurodymą ištirti šį baisų fenomeną.
1945 metų rugsėjo 3 dieną V.Burčetas sugebėjo prasibrauti į Hirosimą ir parašė Londono laikraščiui „Deili Ekspress“ („Daily Express“) pirmą reportažą apie radiacijos veikimą mieste, ant kurio buvo numesta pirmoji pasaulyje atominė bomba. Amerikos okupacinė valdžia pavadino jį „paskutine japonų propagandos auka“ ir vos neišsiuntė jo iš šalies. Nuo to laiko prasidėjo asmeninis V.Burčeto konfliktas su JAV valdžia, kuris užtruko iki jo gyvenimo pabaigos.
1951 metais V.Burčetas išvyko į Kiniją, o paskui į Korėją, būdamas Paryžiaus kairiųjų laikraščio „Se Suar“ („Ce soir“) korespondentu Azijoje. Niekada neslėpęs savo komunistinių simpatijų, V.Burčetas nušviesdavo karo Korėjoje įvykius iš Šiaurės Korėjos pozicijų ir greitai užsitarnavo nusiteikusio prieš Ameriką žurnalisto reputaciją.
Vienoje iš jo žinučių buvo tvirtinama, kad Jungtinės Amerikos Valstijos Korėjoje naudoja bakteriologinį ginklą. JAV oficialus atstovas paneigė šį tvirtinimą. O kai prasidėjo derybos dėl taikos, daugelis Vakarų reporterių pradėjo naudoti V.Burčetą kaip informacijos šaltinį, nes jis palaikė gerus santykius su Šiaurės Korėjos ir Kinijos delegacijų nariais. Amerikos valdžia reikalavo iš savo žurnalistų, kad jie nesusidėtų su V.Burčetu, bet tie draudimai neveikė.
1963 metais V.Burčetas pradėjo rašyti apie Vietnamo karą Anglijos komunistų laikraščiui „Morning Star“, Amerikos kairiųjų laikraščiui „Nešil Gardian“ („Nesil Guardian“) ir Japonijos leidiniams. Jis dirbo Hanojuje, rašė prokomunistinius straipsnius ir buvo Šiaurės Vietnamo režimo garbės svečias. Paties V.Burčeto tvirtinimu, būtent jo antiamerikietiški reportažai privertė JAV bombarduoti iš oro Vietnamo partizanų bazes, po kurias jis važinėjo.
1972 metais per prezidento Niksono vizitą į Kiniją Čžou En Lajus nutarė jį supažindinti su V.Burčetu. „A, taip, – pasakė Niksonas, paspaudus vienas kitam rankas, – jūs australų žurnalistas. Aš apie jus esu girdėjęs“.
V.Burčetas kažkaip yra sakęs, kad CŽV siūlė jam 100 000 dolerių už sutikimą imtis šnipinėti JAV naudai per Korėjos karą. Vėliau vienas perbėgėlis iš KGB nurodė jį kaip sovietų šnipą. Bet į teismą V.Burčetas nebuvo traukiamas ir jokių kaltinimų šnipinėjimu V.Burčetui niekada nebuvo pateikta.
Nuotraukoje: Vilfredas Burčetas – australų žurnalistas, kurį įtarinėjo šnipinėjimu Sovietų Sąjungos naudai.
2012.07.16