Iš žvalgybos enciklopedijos: už išdavystę – 110 tūkst. dolerių grynaisiais


Viljamas Bellas (William Bell, 1921) – “HUS Auircraft Korp.” tarnautojas, suimtas už slaptos medžiagos apie konstruktorių projektus pardavimą Lenkijos žvalgybos atstovui Marianui Zacharskiui. Viljamas Bellas gavo apie 110 000 dolerių grynaisiais ir aukso monetų maždaug už 60 000 dolerių.

Tarp medžiagų, kurias Marianas Zacharskis gavo iš V.Bello, buvo ir ypatingai slapta be triukšmo veikiančio radaro dokumentacija.

Toji technologija leidžia tankui nutaikyti savo radiolokacinį įrenginį į taikinį taip, kad priešas apie tai net neįtaria.

Amerikos slaptosios tarnybos suėmė V.Bellą 1981 metais, apkaltinusios jį šnipinėjimu. Jį išdavė perbėgėlis iš Lenkijos diplomatinės misijos JTO, papasakojęs amerikiečių kontržvalgybai viską, ką jis žinojo apie Lenkijos žvalgybos veiklą Jungtinėse Amerikos Valstijose. Papasakojo ir apie tai, kad už M.Zacharskio nugaros slypėjo sovietų KGB.

V.Bellas sutiko padėti amerikiečiams ir susitiko su nieko neįtariančiu M.Zacharskiu, turėdamas po marškiniais garso įrašų aparatūrą, kurią jam parūpino Amerikos žvalgybos specialistai. Jam pavyko įtraukti pastarąjį į kompromituojantį pokalbį, o po to M.Zacharskis irgi buvo suimtas, apkaltinus šnipinėjimu, stojo prieš teismą ir buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

V.Bellas, atsižvelgus į jo bendradarbiavimą su Amerikos specialiosiomis tarnybomis, buvo nuteistas tik aštuoneriems metams kalėjimo.

2013.02.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *