Rusijos opozicijos aktyvistas Leonidu Razvozžajevas pareiškė, kad jam tris dienas nedavė nei valgyti, nei į tualetą nueiti.
Ir grasino nužudyto jo vaikus, todėl jis apšmeižė save.
„Tai kaip 1937 metais – rimta“, – sako Georgijus Satarovas. Vladimiras Putinas, žinoma, ne Josifas Stalinas, komentuoja Vakarų žiniasklaida, bet tie, kas nori matyti Rusiją laisvą ir demokratinę, suvokia, kad dabartinė „potvynio banga“ ritasi į priešingą pusę.
Pasak neseniai paskelbto interviu, kažkokie žmonės tris dienas laikė įkalinę Rusijos opozicionierių Leonidą Razvozžajevą (Леонид Развозжаев) ir grasino nužudyti jo vaikus, jeigu jis nepasirašys plataus raštiško prisipažinimo, praneša “The New York Times”, remdamasis publikacija rusiškame leidinyje “The New Times”.
Penktadienį Leonidas Razvozžajevas dingo iš Kijevo ir dabar yra saugomas sargybinių Rusijoje. „Valdžia kaltina L.Razvozžajevą ir kitus opozicijos lyderius, kad jie ruošia masines riaušes ir ketina gauti finansavimą iš Gruzijos, idant padėtų nuversti V.Putino vyriausybę“, – sakoma straipsnyje.
Pasak aktyvisto, pagrobėjai laikė jį sugriuvusiame name ir tris dienas nedavė nei valgyti, nei gerti, o taip pat neleido naudotis išviete. „Jie man sakė: jeigu tu neatsakysi į mūsų klausimus, tai tavo vaikai bus nužudyti“, – pasakojo L.Razvozžajevas duotame interviu. „Jie sakė, kad manęs nėra teisinėje erdvėje ir su manimi gali bet kas atsitikti“. Po to, kai jis pasirašė prisipažinimą, pagrobėjai nugabeno jį į Maskvą ir perdavė valdžiai.
Tuo tarpu Rusijos Teisingumo komitetas sako, kad LRazvozžajevas pasidavė savo noru ir nepranešė apie jokius kankinimus, pagrobimus ar kitokius neteisėtus veiksmus jo atžvilgiu.
„Maskva pasiekė, kad Kijevas padėjo jai sulaikyti opozicionierius“, – skelbia antraštė Ispanijos “El Pais”. Europos Sąjunga ir JTO Aukščiausiojo komisaro pabėgėlių reikalams valdyba pareikalavo, kad Ukraina ištirtų Rusijos piliečio Leonido Razvozžajevo bylą. Jis buvo pagrobtas Kijeve šių metų spalio 19 dieną, kai prašė politinio prieglobsčio, o po dviejų parų atsirado Maskvoje kaip suimtas Rusijos policijos.
Antradienį teisių gynėjams pavyko gauti pasimatymą su L.Razvozžajevu Maskvos tardymo izoliatoriuje (SIZO). Pasak Valerijaus Borščevo, visuomeninės komisijos pirmininko, L.Razvozžajevas papasakojo, kad jį pagrobė, įsodino į mikroautobusą ir neleido jam judėti, apvynioję rankas ir kojas lipnia juosta. Rusijoje jis buvo laikomas sukaustytas rūsyje ir jam buvo grasinama, grasinta taip pat – ir mirtimi. V.Borščevas pavadino L.Razvozžajevo pasakojimą įtikinamu.
Psichologinis spaudimas buvo daromas tam, kad L.Razvozžajevas pasirašytų prisipažinimą, surašytą kažkokio „analitiko“, rašo laikraštis. Kai jis tai padarė, o taip pat priverstas perskaitė tekstą prieš vaizdo kamerą, jį nugabeno į Maskvą ir persodino į Tardymo komiteto automobilį.
„Razvozžajevas – „Kairiojo fronto“ aktyvistas. Tai – organizacija, kurią Rusijos valdžia įvardija kaip įsipynusią į prievartines protesto akcijas prieš režimą“, – aiškina laikraštis.
Po L.Razvozžajevo pareiškimų žinomi Rusijos žmonės pareiškė būgštavimus, ar neveda V.Putinas šalies atgal, į Stalino teroro periodą, rašo “The Times” Helena Vomek.
„Tai kaip 1937-aisiais – rimta“, – mano Georgijus Satarovas, buvęs Boriso Jelcino padėjėjas. Ir G.Satarovas ne vienintelis, kuris pastarųjų dienų ekstraordinarinius įvykius lygina su ketvirtojo dešimtmečio įvykiais.
„Visa tai man primena parodomuosius ketvirtojo dešimtmečio procesus, kai žmonės prisipažindavo Dievas žino ką, net bandymus pasikasti po Kremliumi ir nužudyti draugą Staliną“, – komentuoja žurnalistė Jevgenija Albac.
Ilja Ponomariovas, Valstybės Dūmos kairiosios pakraipos deputatas, kurio padėjėjas buvo L.Razvozžajevas, mano, kad „pastarąsias keletą dienų mes pastebime atvirą terorą prieš opozicionierius“.
Žurnalistas Sergejus Šargunovas, artimas L.Razvozžajevo draugas, sakė, kad jisai niekada savo noru neitų prisipažinti kaltės. „Aš absoliučiai įsitikinęs, kad Leonidą kankino, – sakė jis. – Ir manau, kad jį toliau tebekankina. Tai, kas dedasi, gula ne tik ant Rusijos valdžios sąžinės, bet ir ant mūsų sąžinės – tų, kurie pernelyg vangiai reaguoja“.
L.Razvozžajevo tvirtinimai (jeigu jie pasitvirtins) paženklins pavojingą posūkį į stiprėjančią konfrontaciją tarp Kremliaus ir jo oponentų, pastebi “The Times” korespondentas Tonis Helpinas. Žmonių grobimas, kankinimai, apgaulingi prisipažinimai – visa tai rusams skamba kaip pavojingas Stalino represijų aidas.
„Stalinas sunaikino milijonus žmonių, ir Vladimiras Putinas – ne Stalinas, sakoma straipsnyje. – Šių laikų Rusija irgi skiriasi nuo Sovietų Sąjungos, bet tie, kas nori matyti ją laisvą ir demokratinę, suvokia, kad dabartinė „potvynio banga“ ritasi tiesiog į priešingą pusę“.
Rusijos valdžia rimtai užsiėmė opozicija, įkišusi už grotų pankgrupės “Pussy Riot” dalyves ir pagrobusi Kijeve buvusį opozicionierių. Po to, kai Valstybės Dūma priėmė triukšmą sukėlusį įstatymą dėl Tėvynės išdavystės, iš valdžios reikia laukti naujos savivalės bangos, rašo “Sueddeutsche Zeitung” apžvalgininkė Hana Baicer.
Tam, kad pakliūtum į kalėjimą, pakaks užmegzti kontaktą su užsienio organizacija, valdžios nuomone, pavojinga Rusijos saugumui, sakoma publikacijoje.
„Pastaruoju metu prieš teismą stojo daug opozicionierių, – rašo H.Baicer. – Rūsčiausią bausmę gavo “Pussy Riot” grupės aktyvistės, taip pat atliekamas tyrimas dėl lėšų iššvaistymo tinklaraštininko, opozicijos Koordinacinės tarybos nario Aleksejaus Navalno byloje, kuriam dar gresia ir advokato statuso praradimas“. Be to, Rusijos valdžia apkaltino valstybės išdavimu „Kairiojo fronto“ koordinatorių Sergejų Udalcovą ir aktyvistą Leonidą Razvozžajevą.
Baimindamasis dėl savo šeimos, L.Razvozžajevas, tvirtinantis, kad buvo kankinamas, kad jam nedavė nei valgyti, nei nueiti į tualetą, prisipažino organizavęs kruvinas riaušes Rusijoje, rašo leidinys. Nepaisant to, kad oficialusis Kijevas neigia prisidėjęs prie akcijos, straipsnio autorius tvirtina, jog pagrobimas iš JTO Aukščiausiojo komisaro pabėgėlių reikalams valdybos buvo „aptartas abiejų šalių visais lygiais“.
Rusijos valdžia nori ne tik pasiųsti už grotų protestų judėjimo lyderius, bet ir užkabinti jiems pačias šlykščiausias politines etiketes, baigia H.Baicer, – o blogiau už „Tėvynės išdaviką“ vargu ar įmanoma ką nors sugalvoti.
Aleksandro Vainšteino (“Komersant”) nuotraukoje: Leonidas Razvozžajevas (Леонид Развозжаев).
2012.10.30