Julijos Timošenko byla pakenks ES ir Ukrainos santykiams


Europos Sąjungos vadovybė oficialiai pareiškė neleisianti Ukrainai tikėtis europietiško palankumo, jei buvusi sovietinė respublika neatsisakys ketinimų persekioti buvusios savo premjerės – Julijos Timošenko. “The Guardian” rašo, kad ES reikalauja tuojau pat nutraukti ekspremjerei J.Timošenko iškeltą baudžiamąją bylą, nes toji byla – išskirtinai politinio pobūdžio.

Europos Sąjunga tvirtina, kad buvusiai Oranžinės revoliucijos lyderei J.Timošenko iškelta baudžiamojo byla nė per nago juodymą nesiderina su europietiškomis vertybėmis. ES lyderių teigimu, Julija Timošenko Ukrainoje šiandien persekiojama ne dėl finansinių pažeidimų, ne dėl Ukrainos interesų išdavystės, bet išskirtinai politiniais sumetimais. Tiesiog dabartinė Ukrainos valdžia siekia susidoroti su įtakinga konkurente. Ir ši byla būtinai pablogins oficialiojo Briuselio požiūrį į Ukrainą kaip į nepatikimą, žmogaus teises grubiai pažeidžiančią šalį.

Jaltoje prieš keletą dienų įvyko ES komisaro Štefano Fiūlės, atsakingo už Europos Sąjungos plėtrą, susitikimas su dabartiniais Ukrainos vadovais, įskaitant ir Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovičių. ES komisaras Š.Fiūlė pareiškė, jog Ukraina negali tikėtis jokios Europos paramos ir prielankumo, kol oficialusis Kijevas neatšauks buvusiai premjerei J.Timošenko iškeltų kaltinimų.

Ekspremjerės J.Timošenko bylos nagrinėjimas po netikėtos dviejų savaičių pertraukos ir vėl atnaujintas. J.Timošenko šalininkai mano, kad pertrauka – tai geras ženklas. Esą Ukrainos prezidentas V.Janukovičius intensyviai ieško galimybių, kaip būtų galima patenkinti ES reikalavimus. Bet V.Janukovičiui tai būtina padaryti tokiu būdu, kad niekam neatrodytų, jog jis išsigando Briuselio spaudimo.

Tačiau “The Guardian” atstovė Miriam Elder rašo, jog egzistuoja ir kitokia nuomonė. Esą Ukrainos prezidentas V.Janukovičius liepė padaryti pertrauką tik tam laikotarpiui, kol įvyks keletas jo svarbių susitikimų su ES valdininkais. O po susitikimų Briuselyje baudžiamoji byla ir vėl bus atnaujinta, ir J.Timošenko nederėtų tikėtis jokių malonių.

Keletas Ukrainos parlamento opozicijos atstovų parengė projektą įstatymo, kuris pakeistų dabartinį įstatymą, pagal kurį kaltinama J.Timošenko. Jei pataisos būtų priimtos, naujasis įstatymas leistų J.Timošenko išteisinti ir paleisti į laisvę teismo posėdžių salėje.

Bet jei J.Timošenko būtų pripažinta kalta, jai grėstų dešimties metų kalėjimo bausmė. Esama ir dar vieno varianto. Ją pripažins kalta, skirs dešimties metų nelaisvės atėmimo bausmę, bet prezidentas V.Janukovičius suteiks malonę ir paleis iš įkalinimo vietos. Tokiu atveju prezidentas V.Janukovičius vakariečių akyse pasirodytų kaip humanistas, pats V.Janukovičius neprarastų kieto politiko įvaizdžio, o J.Timošenko atgautų laisvę. Tiesa, jos tolimesnė politinė karjera greičiausiai būtų sužlugdyta visiems laikams.

Beje, ES vadovybė tvirtina, jog toks oficialiojo Kijevo sprendimas jų netenkintų. ES manymu, J.Timošenko privalo būti išteisinta.

Nuotraukoje: buvusi Ukrainos premjerė, Oranžinės revoliucijos lyderė Julija Timošenko.

Parengta pagal “The Guardian” publikaciją.

2011.09.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *