1985 metais Olegas Gordijevskis, sovietų žvalgybos rezidentas Londone, buvo iškviestas į Maskvą neva tai apdovanojimui įteikti, o iš tikrųjų tardymui, pasakoja Time korespondentas Simonas Shusteris (Simonas Šusteris). Tada O.Gordijevskis buvo nugabentas į kažkokią „jaukią sodybą Maskvos priemiestyje“. O.Gordijevskis ir kiti buvę šnipai mano: tokioje vietoje paskutines kelias savaites praleido ir Edvardas Snoudenas, paviešinęs pluoštą slaptų ir itin slaptų JAV dokumentų.
Pagal oficialią Rusijos valdžios versiją, E.Snoudenas lieka Šeremetjevo oro uosto tranzitinėje zonoje. „Bet Maskvoje mažai kas iš ekspertų ir valdininkų tiki, kad tai tiesa. Visuotinai priimta nuomonė, neoficialiai pripažinta daugumos Vakarų ir Rusijos šaltinių, skelbia: netrukus po atvykimo – jeigu ne išsyk – E.Snoudenas buvo nugabentas į patikimą vietą, esančią Rusijos vyriausybės kokios nors atšakos valdžioje“, – sakoma straipsnyje.
Priežastis tokia: E.Snoudenas turi su savimi keletą nešiojamų kompiuterių, neva prikimštų slaptos medžiagos, kurią jis pavogė iš buvusių darbdavių JAV slaptosiose tarnybose. Tiesa, informacija greičiausiai užšifruota ir be E.Snoudeno paramos Rusijos specialiosios tarnybos neįstengs jos perskaityti. „Nelabai tikėtina, kad E.Snoudenas savanoriškai duos šifrų raktus. Šalininkai vaizduoja jį kaip kovotoją už tiesą ir altruistą, o paslapčių perdavimas Rusijos vyriausybei smogs skaidrumo idealams, kuriuos jis šlovina“, – mano autorius.
O.Gordijevskio nuomone, su E.Snoudenu pasielgta kaip su juo pačiu 1985-aisiais metais. „Jie tikriausiai jam ką nors supenėjo, kad atpalaiduotų liežuvį. Prieinami įvairiausi preparatai, tai aš žinau iš savo patirties“, – sakė buvęs žvalgas, beveik 30 metų gyvenantis Didžiojoje Britanijoje. O.Gordijevskis prisimena, kad preparatas „jį išjungė“ ir privertė „kalbėti labai gyvai“. Preparatas dalinai ištrynė prisiminimus, bet vis dėlto rytą O.Gordijevskis suvokė, kad „visiškai save sukompromitavo“.
Pasak O.Gordijevskio hipotezės, E.Snoudeno reikalais užsiima užsienio žvalgybos tarnyba (SVR) arba Federacinė vyriausybinių ryšių ir informacijos agentūra (FAPSI). „FAPSI, turinti duomenų rinkimo stotis keliose šalyse, daugiausia buvusioje SSSR, tikriausiai trokšta kuo daugiau sužinoti apie savo amerikietiškojo analogo – NSA – darbą“, – sakoma straipsnyje.
Beje, neįvardytas Užsienio žvalgybos tarnyboje tarnavęs dimisijos generolas majoras tikina, kad E.Snoudenas nelaikomas jo žinybos objektuose. „Šiame etape toji istorija niekaip nesusijusi su specialiosiomis tarnybomis, – sakė jis. – Dabar ji grynai politinė“.
Autorius komentuoja: „Politiniu aspektu E.Snoudenas, matyt, yra našta prezidentui Vladimirui Putinui“. Bet pasiųsti E.Snoudeną į kitą šalį sudėtinga, nes jo amerikietiškas pasas anuliuotas. O.Gordijevskis, savo ruožtu, mano: Rusijos valdžia „nepaleis jo, neišpurčiusi, bet manau, ji jau gavo iš jo viską, ko reikia“.
Pats O.Gordijevskis 1985 metais įsigudrino atsikratyti KGB sekimo, ir Britanijos kuratoriai išvežė jį diplomatinės mašinos bagažinėje. Autorius pabrėžia: „Kur E.Snoudenas bebūtų dabar, jis tikriausiai tikisi pabėgti iš Rusijos bent jau taip pat saugiai, kaip O.Gordijevskis“.
AFP nuotraukoje: į Vakarus pabėgęs buvęs KGB karininkas Olegas Gordijevskis.
Šaltinis: Time
2013.07.17