Kas būtų, jeigu būtų


Pats savęs noriu paklausti: ar protesto mitingų laikai jau praėjo? Nuvertėme korumpuotą valdžią, sutramdėme prokuratūros, teismų sauvalę, ir dabar galime atsipūsti? Ar ne taip? Ar taip galvoja ir Darius Kuolys, Romualdas Ozolas, Gintaras Songaila, Arvydas Akstinavičius, Alvydas Medalinskas, Algimantas Matulevičius?..

Jų gretos jau sumažėjo, nebėra Valdo Vasiliausko, Jono Varkalos, Algirdo Patacko, Neringos Venckienės, Povilo Gylio, kiti liko lauke už durų. Jeigu būtų mano valia, aš juos visus su savo komandomis pakviesčiau gruodžio 21 dieną susirinkti prie Seimo durų, už kurių bus bandoma neatimti teisinės neliečiamybės trims Darbo partijos teisiamiesiems, trims Seimo nariams, kurie į jį pateko per mūsų visuomenės tamsumą, dėl nežabotos klaidinančios reklamos, dėl kitų panašių priežasčių.

Aktualesnio ir prasmingesnio mitingo tuo tarpu aš neįsivaizduoju. Negalima leisti, kad ši amžiaus byla baigtųsi niekuo, t.y. sukčių, klastotojų pergale.

Tačiau tokios sudėties protesto mitingas, ko gero, neįmanomas. Kiek asmenybių, tiek ir nuomonių. Gal ne visiems aktualu: pagaliau vieną kartą per šešerius metus nusiplauti gėdą – ir kai kuriuos vyrus bei moteris pasodinti ten, kur jiems ir vieta. Pasodinti į vietą.

 Įdomu, kas tada atsitiktų?

Antradienį ryte Kęstutis Masiulis bandė įsivaizduoti, kas būtų, jeigu būtų. Dabar valdančiosios daugumos lyderis Algirdas Butkevičius ne visai lyderis, o tada dirigento lazdelę neabejotinai perimtų Viktoras Uspaskichas. Ir prasidėtų: iškart gautume padidintas pensijas, vidutinę algą nuo naujųjų metų – iki 1200 Lt., o kadencijos pabaigoje – iki 1509 Lt. Naujasis lyderis dar kartą paskaičiuotų, ar naudinga statyti atominę, dar kartą surengtų referendumą – ir Vladimirui Putinui nušluostytų nosį.

Gintarui Songailai toks Lietuvos elektrifikavimo variantas, kiek žinau iš rinkiminės kampanijos, nepatiktų, elektrinę jis nori statyti Kaliningrado srity, ne Lietuvoj. N.Venckienei toks variantas – t.y. kai V.Uspaskichas ir jo bendrai  teismui lieka nepasiekiami –  patiktų dėl kitų priežasčių. Kiek politikų, tiek nuomonių, tiek interesų, dažniausiai asmeninių, ne valstybinių

Bet visaip gali atsitikti, jeigu gruodžio 21 dieną įvyktų ne atviras balsavimas, kokio norėtų teisingumo siekiantys politikai, o uždaras. Gali atsitikti, kaip sako Algirdas Sysas, kad uždarai balsuojant kokie keturi konservatoriai balsuotų  prieš, o girtųsi balsavę , ir savo balsais V.Uspaskichą ir jo ginklanešius išgelbėtų.

Arba, kaip sako Kęstutis Masiulis, socialdemokratai ir kiti balsavimo metu gertų kavą ir Seimo, o ne jiems priderančiose kėdėse sėdinčius politikus paliktų dar vienai kadencijai, iki senaties termino. Kas atsitiktų tada? Galimi įvairūs variantai, kuriuos ir dėlioja frakcijose, kavinėse, virtuvėse prie brendžio taurelės. Sudėtinga šachmatų partija, reikia numatyti daug ėjimų į priekį, apgauti ir priešininkus, ir visuomenę. 

O jeigu V.Uspaskichas būtų atiduotas teismui, bet šis jį išteisintų?! Gerbiamieji, juodosios buhalterijos nėbuvo! Viskas iš piršto laužta, apšmeižtas padorus verslininkas, vargšų gynėjas! Gerbiamieji, panašių pavyzdžių toli ieškoti nereikia – juk ir jokios pedofilijos Lietuvoje nėra, viskas Kedžių surežisuota, suklastota! Rimvydas Valatka ir Edmundas Jakilaitis netveria džiaugsmu – teisybė pagaliau triuomfuoja! Pasirodo, mergaitę tvirkino jos tėvas!

“Kitokios baigties ir negalėjo būti. Tarpinė atomazga logiška. Scenaristų ir atlikėjų triumfas, audringi gerbėjų plojimai, peraugantys į žiniasklaidos ovacijas. Pedofilijos nebuvo ir negalėjo būti. Ar galima įsivaizduoti kitokią baigtį?” (Vytautas Rubavičius, “Pedofilijos įteisintojų triumfas”, tiesos.lt).

Kaip jums tai patinka, gerbiamieji? Tai gal vis dėlto verta vėl susivienyti, net jeigu nuomonės ne visais klausimais sutampa, ir ką nors daryti?

Labai blogai, kad N.Venckienė ėmė ginti Darbo partijos teisiamuosius. Užėmusi tokią pozą, ji “Drąsos keliui” sudavė mirtiną smūgį. Ši byla politizuota! – sako ji. Prokuroras Saulius Verseckas teigia – “politinės korupcijos byla”. Ir jis teisus, labai tiksliai pasakyta. Ne veltui teisiama ir V.Uspaskicho partija, kurios veiklai tie milijonai buvo skiriami. Ar gali būti nepolitizuota byla vadovui partijos, kuri neteisėtai pasisavintais pinigais klaidino ir tebeklaidina šimtus tūkstančių menko išsilavinimo žmonių?

Kriminalinis nusikaltimas perpintas politiniu nusikaltimu, ir atvirkščiai.Tik savo byloje teisėju esantis kaltinamasis gali ją politizuoti, vilkinti, vengti teisinio persekiojimo. Ši byla bus politizuota tada, kai be jokio reikalo sudaryta Seimo komisija pateiks teisiamiesiems palankias išvadas, o Seimas balsavimą vilkins iki pavasario sesijos ir ilgiau. Panašu, kad būtent taip ir atsitiks, juk Seimo pirmininkas – to paties lizdo paukštis.

Kai N.Venckienė remia V.Uspaskichą, o V.Uspaskichas – N.Venckienę, norom nenorom imi galvoti: abu labu tokiu. Labai neskanu. Iš baimės reikia netekti proto – tik taip, mano supratimu, galima paaiškinti tokį neišmintingą sprendimą. Sau ji nepadės, susitapatindama su Ostapu Benderiu, beveik visą Nepriklausomybės laikotarpį kompromituojančiu Lietuvos valstybę.

Seimo narys Vytautas Matulevičius piešia labai niūrų N.Venckienės likimo scenarijų: korumpuota teisėsauga ją pasodins, ten ji paslaptingomis aplinkybėmis žus. Net ir neatmetant tokios galimybės, tautos išrinktajam nedera susidėti su galimais nusikaltėliais. Tautos išrinktieji dėl tiesos ir teisingumo galvas guldo, tokių pavyzdžių nedaug, bet yra.

“Mylėk tiesą ir gėrį ne dėl atpildo, bet dėl tiesos ir gėrio”, – nuo mokyklos laikų prisimenu šį rusų literatūros kritiko V. Belinskio posakį. Kas, jeigu ne tautos išrinktieji pakelta galva turi pasitikti bet kokius likimo smūgius? Griebdamasi už šiaudo (V.Uspaskicho byla politizuota), N.Venckienė neišsigelbės, tik suterš kovotojos dėl tiesos ir teisingumo vardą. O mes su kartėliu atsidusime: visi jie vienodi. Nėra ten tikrų žmonių – vien žmogeliai.

Slaptai.lt nuotraukoje: žurnalistas Vytautas Visockas, šio straipsnio autorius.

2012.12.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *