Kodėl šmeižiame Ahmadinejadą?


Lietuviški interneto portalai jau seniai klaidina skaitytojus, įvairiuose kontekstuose skelbdami žiauroką šmeižtą apie Irano prezidentą Achmadinedžadą (Ahmadinejadą), kuris esą pasakęs, jog Izraelį reikia nušluoti nuo žemės paviršiaus. Paaiškėjo, jog dėl nesusipratimo, virtusio insinuacija, „kaltas“ Ahmadinejado žodžių vertimas.

Apie tai rašo vokiečių žurnalistas, politikos apžvalgininkas Knutas Mellenthinas, savo straipsnį laikraštyje “Junge Welt” pavadinęs „Ahmadinejadas ir reikalas su žemėlapiu“.

Kadangi apie Iraną Lietuvoje dažniausiai skaitome, galima sakyti, kažkokių jėgų cenzūruotą informaciją, mūsų skaitytojams, be abejo, būtų įdomu susipažinti su vokiečių autoriaus  publikacija.

Straipsnio autorius primena dažnai kartojamą priekaištą Iranui – esą prezidentas Mahmudas Achmadinedžadas (Ahmadinejadas) grąsinęs „sunaikinti“ žydų valstybę. Tiksliau, sakydamas kalbą 2005 m. spalio 26 d. jis pasakęs, jog Izraelis „turi būti nušluotas nuo žemėlapio“ (į lietuvių kalbą išversta „nuo žemės paviršiaus“ – I.T.). Jau prieš kelerius metus buvo paskelbta, jog dėl šio teiginio kaltas netikslus vertimas. Nemažai portalų yra viešai prisipažinę dėl klaidingo vertimo ir paskelbę, jog daugiau jo nevartos. Politikai ir žurnalistai, kalbantys ir rašantys šia tema, gali ir turėtų tai žinoti.

Svarbiausia Ahmadinejado kalbos dalis prasidėjo klausimu: „Ar mes galėsime išvysti pasaulį be Amerikos ir sionizmo?“ Po to jis išvardijo kelis stiprius tariamai neįveikiamus priešininkus, kurių galą esą išpranašavęs Ajatollah Khomeini, 1979 metų „islamo revoliucijos“ vadas. Jis pradėjo nuo Šacho režimo. Antrasis buvo „rytų imperalizmas“, t. y. Sovietų Sąjunga ir jos valdžios sfera. Trečioje vietoje buvo Irako valdovas Saddamas Husseinas. Po to buvo ištarta su Izraeliu susietoji citata, kuri iš tikrųjų skambėjo taip:  Imamas (Khomeini) pasakė: „Režimas, kuris laiko okupavęs Quds‘ą (arabiškas Jeruzalės pavadinimas), dings iš istorijos puslapių.“

Keturių pateiktųjų pavyzdžių vidinė logika ir ryšys rodo, jog čia nėra jokios minties apie „nušlavimą“ ar „sunaikinimą“ agresyvių Irano ketinimų ar net genocido prasme. Iš esmės čia kabama apie politinius procesus ir valdančiųjų struktūrų „išformavimą“ bei „pakeitimą“. Ši išvada pabrėžia tai, kad Irano prezidentas kalbėjo apie „pasaulį be Amerikos“. Suprantama, jis turėjo galvoje ne JAV gyventojų, o JAV imperializmo „sunaikinimą“.

Kita vertus, viešajai  nuomonei atstovaujantys politikai nė kiek neprotestavo, kai žinomas Izraelio istorikas Benny Morrisas, Ben-Guriono universiteto profesorius, 2008 m. gegužės 12 d. Austrijos laikraščiui “Standard” pareiškė, jog „paskutinis šansas“ prieš Iraną esąs panaudoti Izraelio atominį ginklą. „Lieka klausimas – ar bus sunaikintas Izraelis, ar Iranas. Ir tikiuosi, kad izraeliečiai supranta, jog geriau sunaikinti Iraną nei būti patiems sunaikintiems.“

Beje, Morrisas pateisina arabų gyventojų išvarymą 1948/49 m. kare ir laiko jį tiesiog būtinu. Galbūt šioms sunaikinimo fantazijoms jį įkvėpė Hillary Clinton. Dabartinė JAV užsienio reikalų ministrė tada siekė prezidentės posto. 2008 m. balandžio 22-ąją ji pranešė – jeigu iraniečiai būtų tokie neprotingi ir pultų Izraelį, JAV juos „visiškai sunaikintų“ (totaly obliterate them – H.Clinton ištarti žodžiai). Tuos žodžius tada pasmerkė netgi jos bendrapartietis ir konkurentas Barackas Obama, pavadinęs tai nederamu „žvanginimu ginklais“.

Belieka tikėtis, kad Irano prezidentą šmeižiantys žodžiai nebebus vartojami ir lietuviškoje žiniasklaidoje.

Nuotraukoje: Irano prezidentas Mahmudas Ahmadinejadas.

2012.04.21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.