Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kvietimu Palangoje surengtas Baltijos valstybių vadovų susitikimas


Tradicinis aukščiausio lygio susitikimas, į kurį atvyko Latvijos Prezidentas Raimondas Vėjuonis ir Estijos Prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas, kasmet rengiamas vis kitoje Baltijos šalyje. Praėjusiais metais Baltijos šalių Prezidentai susitiko Estijoje.

Trijų Baltijos valstybių Prezidentai kalbėjo visai Europai ir regionui aktualiais klausimais – kaip įveikti migracijos krizę, stiprinti regiono gynybą ir saugumą, aptarė Paryžių sukrėtusias teroristines atakas ir kaip užtikrinti tokių išpuolių prevenciją.

Šalies vadovės teigimu, Europą sukrėtusi stichinė pabėgėlių krizė, išaugusi teroristinės organizacijos „Islamo valstybė" grėsmė ir agresyvi Baltijos valstybių kaimynystė skatina dar labiau sutelkti savo jėgas ir parengti vieningą atsaką.

„Baltijos šalių vienybė – pavyzdys iššūkių kamuojamai Europai. Lietuva, Latvija ir Estija sėkmingai įrodė, kad suvienijus jėgas, dirbant ranka rankon galima įveikti net sunkiausius išbandymus. Šiandien negalime leisti, kad sudėtinga Europos padėtimi pasinaudotų tie, kurie vadovaujasi „skaldyk ir valdyk" principu", – sakė Prezidentė.

Visos trys valstybės prisideda sprendžiant migracijos krizę, gerbia prisiimtus įsipareigojimus ir yra pasirengusios priimti jau anksčiau sutartą pabėgėlių skaičių. Tačiau laikosi vieningos pozicijos, jog negali būti kalbos apie naujus įsipareigojimus, kol nebus suvaldyti chaotiški migracijos srautai į Europą.

Pasak Prezidentės, visų pirma būtina užtikrinti veiksmingą ES išorės sienų kontrolę, tinkamą pabėgėlių registracijos centrų funkcionavimą Italijoje ir Graikijoje, įgyvendinti bendrus ES ir Afrikos bei ES ir Turkijos veiksmų planus migracijos srautams į Europą mažinti.

Susitikime didelis dėmesys skirtas Baltijos šalių saugumui. Visų trijų valstybių Prezidentai vieningai sieks, kad būtų stiprinamos atgrasymo priemonės, regione dislokuota daugiau sąjungininkų karių ir karinės technikos. Šioje srityje jau pasiekta gerų rezultatų. Pirmoji JAV karinė technika Lietuvoje bus dislokuota dar šiemet.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos Prezidentai pabrėžė, kad, prisidengdama kova su ISIS, Rusija siekia išsiveržti iš politinės izoliacijos ir nukreipti Vakarų dėmesį nuo Ukrainos. Todėl tarptautinė bendruomenė privalo išlikti budri ir neleisti užmiršti Ukrainos.

Taip pat, trijų Baltijos šalių Prezidentai susitiko su „Misija Sibiras" dalyviais iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, kurie Prezidentams papasakojo apie savo misiją Sibire ir padovanojo marškinėlius.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2015.11.21; 06: 17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.