Lietuvos žmogaus teisių centro prašymas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo netenkintinas


Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros Trečiojo skyriaus prokuroras Benediktas Leišys, susipažinęs su Lietuvos žmogaus teisių centro pareiškimu ir jame pateiktu prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą, priėmė nutarimą šio prašymo netenkinti.

Prokuroras savo sprendimą argumentuoja tuo, kad pareiškime ir jo prieduose nėra objektyvių duomenų, kuriuos galima būtų vertinti kaip Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 170 straipsnyje numatytų nusikalstamų veikų požymius.

Pareiškėjų nurodytame pranešime spaudai, prokuroro vertinimu, pateikiama informacija ir jį pasirašiusių asmenų – monsinjoro A. Svarinsko, Lietuvos laisvės kovų dalyvių sąjungos pirmininkės J. Ambrasienės, Seimo nario P. Gražulio, Kauno vicemero S. Buškevičiaus – nuomonė apie planuotas 2013-07-27 eitynes, kurioms nepritariantys asmenys buvo kviečiami eitynių dieną protestuoti.

Dalis pareiškimo teksto teiginių, kuriuos pareiškėjai vertina kaip kurstančius neapykantą, prokuroro manymu, galėtų būti vertintini kaip nepakankamai korektiški, tačiau savo pavojingumo laipsniu jie neatitinka minėtame Baudžiamojo kodekso  straipsnyje įtvirtintų nusikalstamų veikų: kurstymo aktyviais veiksmais prieš asmenį ar jų grupę, tyčiojantis, niekinant, skatinant neapykantą ar diskriminaciją, ar siekiant fiziškai susidoroti.

Prokuroras pažymi, kad ir patys pareiškėjai minėtus teiginius pranešime spaudai įvardija kaip jį pasirašiusių asmenų nuomonę ir taip pat patys nurodo, kad kvietimas protestuoti savaime nėra neapykantos kurstymas, nes žodžio laisvė apima ir galimybę nepritarti tam tikriems vykstantiems susirinkimams bei galimybę tai išreikšti protestu.

Nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą gali būti skundžiamas Vilniaus m. apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjui per 7 dienas nuo nutarimo nuorašo gavimo dienos.  

Lietuvos Respublikos prokuratūros Komunikacijos skyrius

2013.08.01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *