Londongrade – virtinė mirčių


Boriso Berezovskio mirtis pratęsė ilgą pabėgusių į Londoną rusų oligarchų įtartinų nužudymų ir mirčių sąrašą, kuris jau pradeda kelti rimtą susirūpinimą Skotland Jardui ir MI 5, rašo Le Figaro.

„Nuodai, serijiniai širdies smūgiai, sąskaitų suvedinėjimas, įtartina savižudybė… Akivaizdūs visi sąmokslo teorijos elementai. Londongrade plinta paranoja. Oligarchai stiprina saugumo priemones“, – konstatuoja leidinys.

Ir nors policija kol kas nerado įrodymų, kad su Boriso Berezovskio mirtimi susiję tretieji asmenys, velionio milijardieriaus artimieji atmeta savižudybės versiją. „Aš ketinu įrodyti, kad jis nužudytas, – žada senas B.Berezovskio draugas Nikolajus Gluškovas. – Tikriausiai man grasins, bet aš vienintelis žmogus, galintis jį apginti“.

Leidinio korespondentas Florentenas Kollomas susitiko Londone su Borisu Karpičkovu, pabėgusiu į Londoną buvusiu KGB agentu. „Aš nė trupučio neabejoju, kad B.Berezovskis nenusižudė, kad jį nužudė Rusijos specialiosios tarnybos ir jo mirtis tiesiogiai susijusi su Aleksandro Litvinenkos mirtimi“, – tikina buvęs šnipas.

„Aš turėjau leidimą žudyti, – pasakoja jis. – Jeigu aš iki šiol dirbčiau FSB naudai, aš galėčiau pagal užsakymą nužudyti žmogų – tokį kaip Borisas Berezovskis, nepalikdamas pėdsakų. Rusijos specialiosios tarnybos naudoja nuodą – natrio fluoridą, neturintį nei kvapo, nei skonio, ir tirpstantį vandenyje ar arbatoje. Dozė nuo 2,5 iki 10 gramų iššaukia mirtį per laikotarpį nuo kelių minučių iki 12 valandų. Tas nuodas, kurio praktiškai neįmanoma aptikti, sukelia širdies smūgio efektą“, – papasakojo B.Karpičkovas.

Pabėgęs į Londoną B.Karpičkovas čia dirba privačioms saugos agentūroms. 2004 metais į vieną agentūrą kreipėsi rusų kraštutinis dešinysis judėjimas, prašydamas surinkti informacijos apie Borisą Berezovskį, Aleksandrą Litvinenką ir Achmedą Zakajevą.

„Aš pamačiau, kad jų gyvybei gresia pavojus, ir norėjau perspėti juos per tarpininką, – pabrėžė B.Karpičkovas. – Tada „angelas sargas“ iš MI 5 man pasakė, kad man irgi gresia pavojus, ir patarė man išvažiuoti“.

Paklausęs jo patarimo, B.Karpičkovas daugiau kaip metus praleido Naujoje Zelandijoje ir iki šiol jaučia, kad yra sekamas. Buvęs agentas tvirtina, kad tie, kas norėjo suvesti sąskaitas su B.Berezovskiu, sulaukė momento, kai jis bus pažeidžiamas, kad pasiektų savo tikslą: dėl finansinių sunkumų milijardierius buvo priverstas atsisakyti apsaugos iš buvusių Užsienio legiono narių ir pasilikti tik vieną apsaugininką.

Tarp kitų įtartinų sutapimų B.Karpičkovas mini B.Berezovskio mirties išvakarėse įvykusį jo susitikimą su Forbes Russia žurnalistu Ilja Žiguliovu. Kai tik buvo sužinota apie milijardieriaus mirtį, tas suskubo pasakoti, kad B.Berezovskis jam prisipažino „praradęs gyvenimo skonį“.

„Tačiau anksčiau B.Berezovskis kaltino šmeižtu šitą leidinį, pavadinęs jį nusikaltėliu ir Kremliaus krikštatėviu. Keista, kad jis prieš nusižudydamas apie savo išgyvenimus atvirai pasakojo žurnalistui, juk besibylinėdamas su Romanu Abramovičiumi jis žadėjo su spauda daugiau nebesusitikinėti“, – pažymi leidinys.

Be to, mirties išvakarėse jis buvo susitikęs su Annika Ankverina, kuri save vadina jo sena meiluže, o taip pat užsisakė pirmadieniui bilietą į Tel Avivą, kur jis turėjo susitikti su savo draugu Michailu Čiornyj ir savo drauguže ruse Katerina Sabirova.

Nors B.Berezovskis neturėjo pinigų, bet iki bankroto jam dar buvo toli, tikina Nikolajus Gluškovas. Kovą jis turėjo gauti pelną iš dviejų investicinių fondų – 650 mln. dolerių.

N.Gluškovo nuomone, tai ir galėjo būti motyvas: „Tos finansinės lėšos ir kėlė realų politinį pavojų“, – mano jis. Kai dėl B.Berezovskio laiško Vladimirui Putinui su prašymu atleisti, tai jis jo aplinkoje kelia abejonių.

Pasak N.Gluškovo, B.Berezovskis iš tikrųjų gruodžio mėnesį parašė laišką kaip garantiją Kremliui jo finansinių problemų sureguliavimo klausimu.

Stebina ir Aerofloto advokato elektroninis laiškas, praėjus dviem valandoms po B.Berezovskio mirties paskelbimo pasiųstas jo advokatams, kuriame reiškiamos teisės į jo palikimą, nors jis buvo laikomas subankrutavusiu. B.Berezovskio artimieji tikisi, kad į visas šitas aplinkybes tyrėjai atsižvelgs.

„Policija manęs iki šiol neapklausė, – stebisi N.Gluškovas. – Aš nuo nieko nesislepiu. Tiesa, tiriant A.Litvinenkos bylą mane apklausė tik po penkerių metų“.

Nuotraukoje: neaiškiomis aplinkybėmis Londone miręs milijardierius Borisas Berezovskis.

Šaltinis: Le Figaro

2013.04.07

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *