Vilnius, balandžio 18 d. Europos Tarybos Europos Komisijos dėl teisingumo veiksmingumo (angl. CEPEJ – The European Commission of the Efficiency of Justice) 2012 m. atliktas tyrimas rodo, kad palyginti su kitomis Europos Tarybos šalimis, Lietuvoje valstybės garantuojamos teisinės pagalbos lėšos, tenkančios vienam gyventojui kaip bendro teisinės pagalbos biudžeto dalis, yra 4,14 litų (1,2 euro).
Tai sudaro 0,01 proc. šalies bendrojo vidaus produkto. Tuo tarpu Europos Tarybos šalių vidurkis svyruoja nuo 7,6 litų (2,2 euro) iki 26,6 lito (7,7 euro). Gyventojams dosniausi Skandinavijos šalių, taip pat Jungtinės Karalystės ir Šiaurės Airijos teisinės pagalbos biudžetai – vieno gyventojo paslaugoms čia atitenka 69 litai (20 eurų).
Tyrimo duomenimis, Lietuva kartu su tokiomis šalimis kaip Airija, Vengrija, Gruzija, Armėnija, Bulgarija ir Latvija atsidūrė tarp tų (iš 36), kuriose teisinės pagalbos biudžetai buvo apkarpyti dėl ekonominio sunkmečio.
Anglijoje taupymo sumetimais sumažinus 450 mln. svarų teisinės pagalbos teikimo civilinės teisės srityje finansavimą ne tik advokatai prarado motyvaciją teikti šias viešąsias paslaugas.
Anglijoje jau yra vykdomas šviečiamasis darbas „kaip pačiam save atstovauti teisme“. Advokatų tarybos nuomone, tokio atstovavimo pasekmės gali būti tragiškos.
Airijoje teisinės pagalbos biudžetas taip pat buvo ženkliai sumažintas. Tuo tarpu teisinės pagalbos poreikis išaugo 93 procentais nuo 2006 metų. Tai paskatino išaugusį klientų aptarnavimo laukimo laiką ir kokybės sumažėjimą. Airijoje teisinės pagalbos centrai pranešė, kad laukimo laikas teisinei pagalbai teikti pailgėjo daugiau nei 4 mėnesiais ir dabar klientai laukia jau nuo 5 iki 10 mėnesių.
Žymiai gilesnės problemos yra Graikijoje, kur buvo įsteigtas atskiras fondas, siekiant apmokėti advokatų teikiamą garantuojamą teisinę pagalbą, bet, deja, dėl mokėjimų sustabdymo memorandumo visi mokėjimai už teisinę pagalbą vėluoja jau 2 metus nuo 2010 m. rugsėjo.
Balandžio 18-ąją Teisingumo ministerijos Kolegijų salėje (3 a., Gedimino pr. 30, Vilnius) nuo 13.00 val. vyko apskritojo stalo diskusija „Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos aktualijos“, kuriai vadovavo Rytis Juozapavičius.
Diskusijoje valstybės garantuojamą teisinę pagalbą teikiantys advokatai išsakė savo pastabas dėl esamos teisinio reguliavimo sistemos reformavimo, praktikoje dėl apmokėjimo už jų darbą kylančias problemas, apžvelgė patirtų išlaidų kompensavimo klausimus, galimybes tinkamai atstovauti klientui.
Savo ruožtu Teisingumo ministerijos atstovai paaiškino įsiskolinimo ir vėlavimo atsiskaityti problemą bei VGTP tarnybų nurodomus advokatų darbo trūkumus – paslaugų kokybę, pareigos nepaisymą, kontrolės trūkumą ir pan.
Aurelija Juodytė yra Lietuvos advokatūros patarėja ryšiams su visuomene.
2013.04.19