Nejaugi Lenkija nusispjovė į pagrindinius NATO principus?


Lietuvos Seimo ryšių su visuomene skyrius liepos 11-ąją paskelbė pranešimą, jog 15-a Lietuvos Seimo narių oficialiai kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkę Loreta Graužinienę ir Lietuvos Respublikos Ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių.

Parlamentarai siekia išsiaiškinti, ar tikrai, kilus kariniam konfliktui su Rusija, Lenkija kaip NATO narė atsisako padėti gintis kitai NATO narei – Lietuvai. Grupė Lietuvos parlamentarų ragina oficialiąją Lietuvos valdžią kreiptis į Lenkijos senato pirmininką Bogdaną Borusevičių prašant paaiškinimų, kokia tikroji oficialiosios Varšuvos pozicija.

Pretekstą šiam klausimui sukėlė keletas lenkiškų samprotavimų, esą jei Lietuva neįgyvendins Lietuvos Lenkų rinkimų akcijos reikalavimų dėl dvikalbystės įteisinimo Vilniaus krašte, Lenkija neskubės padėti Lietuvai, kilus, pavyzdžiui, kariniam konfliktui su Rusija.

Savo skaitytojams Slaptai.lt primena: Lenkijos senato pirmininkas Borusevičius užsienio žurnalistams skirtame interviu kritikavo LLRA vadovą Valdemarą Tomaševskį dėl to, kad šis gegužės 9-ąją buvo prisikabinęs rusiškąją Georgijaus juostelę, kurią pamėgo nešioti Rytų Ukrainos okupacijos šalininkai.

Tačiau senato pirmininkas tuo pačiu pareiškė, jog, nepaisant Georgijaus juostelių, ir toliau palaikys „labai stiprų spaudimą Lietuvai“. Esą tas spaudimas reikalingas tam, kad Lietuva vis tik įsileistų lenkiškas raides į savąją abėcėlę ir nedraustų lenkams savo pavardes oficialiuose Lietuvos dokumentuose rašyti lenkiškais rašmenimis.

Naujienų agentūra BNS, portalai delfi.lt, lrytas.lt pranešė, jog Lenkijos senato vadovas įsitikinęs, esą dėl pašlijusių Lietuvos – Lenkijos tarpusavio santykių kalta tik Lietuva, įskaitant ir dabartinę Lietuvos Prezidentę Dalią Grybauskaitę. Lenkijos senato pirmininkas išdrįso viešai pasakyti, bent jau taip skelbia daugelis užsienio leidinių, jog „iškilus kokiai nors grėsmei – tegul Lietuvą gina švedai, mes visiškai nesiveršime ginti. Pažiūrėsim, ar apgins“.

Ką galėtų reikšti toks pasakymas? Juk tai byloja, jog Lenkija neskubės ginti Lietuvos – ji tik žiūrės, ar Lietuvą pajėgs apgins kitos valstybės. Tokia pozicija niekaip nesuderinama su NATO aljanso principais: „visi – už vieną, vienas – už visus“. Nejaugi Lenkija nusispjauna į kiekvienai NATO narei privalomus įsipareigojimus?

Jei užsienio žiniasklaida, cituodama Lenkijos senato vadovo žodžius, nesutirštino spalvų (žodžius perteikė tiksliai, jų neiškraipydama), vadinasi, Lenkija, būdama kelis kartus didesnė ir stipresnė nei Lietuva, pradeda atvirai šantažuoti savo kaimynus: neįteisinsite dvikalbystės – jūsų neginsime.

Toks įžūlus akibrokštas ne tik kertasi su tarptautiniais Lenkijos įsipareigojimais, bet dar labiau apsunkina Lietuvos – Lenkijos tarpusavio bendradarbiavimo paieškas.

2014.07.11; 14:49

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.