Operacija „Vasaros lietus“


Vokietijos leidinys Die Welt ir televizijos kanalas ZDF surengė savą žurnalistinį tyrimą ir apklausė daug tiek veikiančių, tiek ir esančių dimisijoje Vokietijos specialiųjų tarnybų atstovų, dirbusių Afganistane devintajame dešimtmetyje.

Iš tyrimų rezultatų buvo padaryta išvada, kad Sovietų ir Afganistano 1979–1989 metų kare Vokietijos Federacinė žvalgybos tarnyba BND buvo žymiai aktyvesnė, negu manoma. Sovietų okupuotas Afganistanas vokiečių žvalgybai buvo „tiesiog neišsenkantis karinės technikos lobynas“, rašo žurnalistas Kristianas Fladė.

Antai operacija, užkoduota pavadinimu „Vasaros lietus“ (Sommerregen), laikoma viena sėkmingiausių per visą specialiosios tarnybos 57-rių metų istoriją.

„Viena iš tuo metu Afganistane su VFR federacinės vyriausybės pritarimu veikusios BND užduočių buvo ieškoti ir transportuoti į Vokietiją naujausių pavyzdžių sovietinę karinę techniką tolimesniam jos išstudijavimui“, – pasakoja BND direktorius 1985–1990 metais Hanasas Georgas Vikas.

Naujos šarvų rūšys sraigtasparniams ir antžeminei technikai, minos, naujausi šaudmenys, įskaitant urano sviedinius, kovinės galvutes raketoms, naktinio matymo prietaisai ir navigacinės sistemos, – visa tai labai domino Vakarų specialiąsias tarnybas. „Tuo metu Afganistanas buvo vienintelis Rytų ir Vakarų karinių veiksmų teatras, – prisipažįsta vienas BND bendradarbis, dalyvavęs operacijoje „Vasaros lietus“ ir panoręs likti nežinomas. – Suprantama visa tai buvo puiki galimybė gauti Sovietų armijos karinės technikos, kad vėliau ją galima būtų išstudijuoti“.

Operacijas vykdė Valdyba 16A, atsakinga už Artimuosius ir Viduriniuosius Rytus, sakoma toliau. Buvusių bendradarbių duomenimis, operacijos biudžetas siekė 250 tūkst. Vokietijos markių per metus.

Praktikoje, baigia Fladė, viskas atrodė taip: „BND agentai susitikdavo su afganų modžahedais ir parodydavo jiems labiausiai pageidautinų sovietinės ginkluotės bei technikos sąrašus. Jeigu ką nors iš sąrašo pavykdavo užgrobti mūšio lauke, afganai susisiekdavo su BND ir perduodavo jai trofėjus“. Toks bendradarbiavimas ėjosi sklandžiai, baigia žurnalistas, nes vokiečių agentai mokėdavo gerai“.

Šaltinis: Die Welt

2013.10.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *