Poliklinika, primenanti įkalinimo įstaigą


Portalas Slaptai.lt jau ne sykį rašė apie "Karoliniškių poliklinikoje" terorizuojamos Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkės Albinos Kavaliauskaitės vargus. Šiandien mes dar sykį priversti prisiminti "Karoliniškių poliklinikoje" kilusį gegužės 29-osios incidentą. Priversti prisiminti ne todėl, kad mums būtų malonu mėgautis konfliktinėmis situacijomis.

Nesutarimai tarp darbdavių ir pavaldinių kyla ne vien Jelenos  Kutkauskienės vadovaujamoje "Karoliniškių poliklinikoje". Darbdavių ir pavaldinių ginčai – dažnas nutikimas pačiose įvairiausiose įstaigose. 

Bet tai, ką pastaruoju metu tenka stebėti būtent "Karoliniškių poliklinikoje", – glumina. Ar bandymai bet kokiomis priemonėmis išstumti profesinės sąjungos lyderę Albiną Kavaliauskaitę iš VšĮ "Karoliniškių poliklinikos" neperžengė civilizuotoms visuomenėms privalomų reikalavimų? Ar neatėjo metas šia istorija susidomėti visoms be išimties valstybinėms struktūroms, įskaitant ir Vilniaus savivaldybės tarnautojus, kuriems oficialiai pavaldi "Karoliniškių poliklinika",  ir Sveikatos apsaugos ministrą Vytenį Andriukaitį, kiekviena pasitaikiusia proga deklaruojantį prioritetus ne privačioms, bet valstybinėms gydymo įstaigoms? "Karoliniškių poliklinika" – ne privatus šeimos gydytojų kabinetas. "Karoliniškių poliklinika" – viena iš stambiausių valstybinių gydymo įstaigų Lietuvoje.

Tur būt nereikia aiškinti, kaip gali jaustis poliklinikos pacientai, sužinoję, kad vyr. gydytojas riejasi su šeimos gydytojais, šie, savo ruožtu – su chirurgais ar kineziterapeutais, skyrių vadovai – su pavaldžiais gydytojais. Jaustis gali tik blogai, nes kas čia gero, kai tarsi vyksta visų karas prieš visus.

Tad kiekviena konfliktinė situacija, susiklosčiusi tokioje poliklinikoje, turėtų kelti susirūpinimą ypač tiems, kurių pagrindinis tikslas – gydyti ligonius. Be abejonės, toks svarbiausias ir pačios "Karoliniškių poliklinikos" uždavinys – rūpintis sergančiųjų sveikata. "Karoliniškių poliklinikos" vadovybei privalu elgtis taip, kad sergančiųjų mažėtų, o ne daugėtų. Bet po gegužės 29-osios incidento atsitiko priešingai: kineziterapeute šioje gydymo įstaigoje dirbanti A.Kavaliauskaitė atsidūrė ligoninėje. 

Tiesa,  apsieita  be  labai  liūdnų pasekmių. Tačiau ligoninėje A.Kavaliauskaitė praleido maždaug savaitę. Nieko baisaus, nieko tragiško?

Tie, kurie galbūt mano, esą sutrikusi kineziterapeutės sveikata tėra vaidyba, – labai klysta. Kas matė, kas dėjosi gegužės 29-ąją (o šių eilučių autorius kartu su politikos apžvalgininku, buvusiu ilgamečiu užsienio informacijos analitiku Seime Kastyčiu Stalioraičiu stebėjo pirmąjį A.Kavaliauskaitės ir "Karoliniškių poliklinikos" vadovų ginčo etapą), – taip tikrai nemano.

Atvirkščiai – galima tik stebėtis, kaip kineziterapeutė atlaikė beveik pusdienį trukusį "Karoliniškių poliklinikos" vadovų spaudimą, stengiantis ją priverst atlikti keletą abejotino pagrįstumo tikrų tikriausių masažų iš pradžių tinkamai net neužregistruotai paciente moteriai ir tuo pačiu įpainioti ją į teisines pinkles. 

Be kita ko, kineziterapeutė A.Kavaliauskaitė iš anksto nebuvo perspėta, jog ji privalės atlikti, stebint kelių žmonių komisijai bei įjungtai filmavimo kamerai, tikrų tikriausią kelių valandų trukmės  gydomąjį masažą sveikai moteriai, kurios net pavardės nežinojo.

Taip pat nebuvo itin preciziškai ir teisiškai raštingai aptartas vienas iš kertinių klausimų: kas konkrečiai atsakys už galimus sveikatos sutrikimus, jei tokių po eksperimento patirtų pacientė? Komisija, kiek man žinoma, net nepateikė jokio pareiginės kineziterapeutės profesinės ligos rizikos nustatymo patvirtintos metodikos dokumento. Matyt, išsigandusi “tikro” masažo pasekmių, komisija pareiškė, kad “sveika pacientė” pageidauja tik profilaktinio masažo.

Bet svarbiausia, kad moteris nenorėjo būti masažuojama būtent tokios specialistės kaip A.Kavaliauskaitė. Apie tai "Karoliniškių poliklinikos" vadovybės atvesta jauna mergina prasitarė pati, dar pirmojo ginčo metu. Tad pirmąjį ginčą stebėjusiam šių eilučių autoriui bei politikos apžvalgininkui K.Stalioraičiui ši detalė pasirodė įtartina; moteris nepasitiki kinezaterapeute, bet vis tik sutinka, kad "Karoliniškių poliklinikos" vadovai priverstų A.Kavaliauskaitę imtis eksperimentinio masažo? 

Įtartina ir tai, jog A.Kavaliauskaitei ginčo metu trukdyta turėti savo stebėtojus. Visų pirma, A.Kavaliauskaitė turi moralinę teisę nepasitikėti "Karoliniškių poliklinikos" vadovų geranoriškumu. Ji jau sykį buvo atleista iš darbo. Tik po ilgokai trukusio bylinėjimosi teismuose buvo grąžinta atgal į "Karoliniškių polikliniką". Ji – ne kišeninės Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkė. Tad šios gydymo įstaigos vadovai vargu ar gali jausti ypatingai draugiškus jausmus savo konstitucines teises principingai ginančiai pavaldinei.

Nepamirškime ir aplinkybės, kad po A.Kavaliauskaitei palankaus teismo verdikto vadovybė iš poliklinikos biudžeto buvo priversta atseikėti gražaus pinigėlio tiek teisminėms išlaidoms padengti, tiek piniginėms kompensacijoms išmokėti. Juk šių išlaidų poliklinikos vadovai nepadengė iš savo asmeninių santaupų. Akivaizdu, kad "Karoliniškių poliklinikos" vadovės J.Kutkauskienės pasirašytą neteisėtą A. Kavaliauskaitės atleidimą iš darbo padengiame mes visi, mokesčių mokėtojai. Ir poliklinikos vadovybė šį niuansą supranta. Esant panašioms aplinkybėms keršto motyvas teismuose vertinamas itin rimtai.   

Tad kineziterapeutės A.Kavaliauskaitės noras turėti savo atstovus, paprasčiau tariant, liudininkus, santykiuose su poliklinikos vadovybe iškilus bet kokiam neaiškumui – logiškas, suprantamas, toleruotinas, tuo labiau, kad įstatymai tai leidžia, ir jokios biudžetinių įstaigų vidaus taisyklės tokiam leidimui, išplaukiančiam iš Konstitucijos, negali prieštarauti.

O štai "Karoliniškių poliklinikos" vadovų siekis, kad ginčo metu A.Kavaliauskaitė būtų vienui viena, – įtartinas. Jei "Karoliniškių poliklinikos" vadovų paliepimai, nuskambėję gegužės 29-osios popietę, – absoliučiai teisėti, tai kodėl buvo reikalaujama, kad šių eilučių autorius bei politikos apžvalgininkas K.Stalioraitis išeitų iš kabineto jau pirmojo ginčo metu, kai jo metu dar nebuvo oficialaus užsiregistravusio paciento ir ginčas vyko tik dėl procedūros metodikos teisėtumo?

Galų gale kodėl šių eilučių autorius ir politikos apžvalgininkas nebuvo įleisti į antrąjį ginčų raundą, kodėl buvo grasinama iškviesti apsaugą? Kad A.Kavaliauskaitė neturėtų liudytojų, kurie teisme galėtų patvirtinti, kas, ką ir kaip kalbėjo audringąją gegužės 29-osios popietę?

Beje, oficiali šeimos gydytoja, kuri po gegužės 29-osios incidento vertino savo pacientės A.Kavaliauskaitės sveikatos būklę, tvirtina, jog A.Kavaliauskaitei dar labai pasisekė dėl laiku greitosios pagalbos centro suteiktų paslaugų. Skausmai širdies srityje po tokių konfliktinių situacijų neretai tampa mirties pranašu.

Juolab kad tų konfliktinių situacijų per pastaruosius kelerius metus susikaupė užtektinai, ir jos vis eskaluojamos.

Kineziterapeutės A.Kavaliauskaitės ir "Karoliniškių poliklinikos" vadovybės dvikovą šių eilučių autorius stebi jau senokai. Sveiku protu sudėtinga kai kuriuos atvejus suvokti. Pavyzdžiui, įsiminė niūrus, įvairiausiais daiktais užgriozdintas rūsys, kuriame A.Kavaliauskaitė vienintelė iš viso gausaus "Karoliniškių poliklinikos" darbuotojų personalo buvo priversta prieš darbą ir po darbo persirenginėti. Tą rūsį mačiau savo akimis. Kas tai – jei ne bandymas įžeisti, pažeminti ir įbauginti?

Taip pat įsiminė atvejis, kai trys "Karoliniškių poliklinikos" darbuotojai bandė priversti kineziterapeutę A.Kavaliauskaitę su jais nedelsiant važiuoti į jų nurodytą ligoninę tikrintis sveikatos. Taip, A.Kavaliauskaitė pluša sveikatos priežiūros įstaigoje. Čia taisyklės griežtos. Visi šios įstaigos darbuotojai, turintys bent menkiausią kontaktą su pacientais, privalo reguliariai kasmet tikrintis savo sveikatą. Kad nepakenktų poliklinikos pacientams. Vaizdžiai tariant, neužkrėstų jų kokiomis nors bjauriomis ligomis. Esant įtarimams, poliklinikos vadovybė turi teisę reikalauti, jog darbuotojai sveikatą pasitikrintų papildomai. Tokia griežta norma – irgi suprantama. Gyvenime pasitaiko įvairiausių nenumatytų situacijų.

Tačiau tuomet A.Kavaliauskaitė buvo verčiama savo sveikatą tikrintis būtent "Karoliniškių poliklinikos " vadovybės, su kuria konfliktas tęsiasi beveik nuo 2010-ųjų, nurodytoje gydymo įstaigoje. Kodėl būtent poliklinikos vadovybės nurodytoje gydymo įstaigoje? Kodėl A.Kavaliauskaitei nebuvo leidžiama pasitikrinti savo sveikatos būsenos būtent toje gydymo įstaigoje, kurioje yra informacija apie visas jos ligas ir jų istoriją? Juk tai būtų buvęs racionaliausias ir, svarbiausia, teisingiausias sprendimas. Kiekvienas sąžiningas medikas tai patvirtins.

Na, nebent A.Kavaliauskaitė dirbtų kokioje nors itin slaptoje karinėje žvalgybinėje įstaigoje, kurioje nuo priešų ypač akylai saugomi įstaigos darbuotojų medicininiai duomenys.

Bet juk "Karoliniškių poliklinika" tikrai nėra nei karinė, nei slapta įstaiga. Ir vis dėlto kineziterapeutę A.Kavaliauskaitę buvo mėginama vos ne už parankių, kaip kalėjime, išvežt tikrintis sveikatos į darbdavio nurodytą gydymo įstaigą. Tas bandymas niūrų įspūdį paliko ne tik šių eilučių autoriui. Tie vaizdai paliko niūrų įspūdį ir konfliktinę situaciją stebėjusiai Vilniaus miesto Greitosios medicinos pagalbos stoties profesinės sąjungos pirmininkei Violetai Seiliuvienei.

Prie keistų spaudimų derėtų pridurti ir aplinkybę, jog kineziterapeutė A.Kavaliauskaitė jau dvejus metus negali pasinaudoti darbo kodekse įtvirtinta teise pasirinkti kasmetinių atostogų laiko.  Pasiteirausite, kuo A.Kavaliauskaitė ypatinga? Ji viena augina nepilnametį sūnų. Lietuviški įstatymai tokioms motinoms suteikia pirmenybę pasirinkti atostogų datą. Tačiau "Karoliniškių poliklinikos" vadovybė šią visiems ir be įstatyminių nuorodų suprantamą tiesą bando ignoruoti, apeiti. 

Dabar gi – gegužės 29-osios konfliktas. O juk gegužės 29-ąją neturėjo kilti jokių nesusipratimų. Kineziterapeutę A.Kavaliauskaitę jos tiesioginės viršininkės pateikta informacija darbo vietoje tądien aplankyti turėjo Darbo inspekcijos atstovai. Mat kinezaterapeutė prieš tai buvo pasiskundusi dėl nekokybiškų darbo sąlygų.

Šių eilučių autoriaus manymu, skundas buvo pagrįstas. Juk kabinetas, kuriame A.Kavaliauskaitė pastaruoju metu turėjo masažuoti pacientus, tikrai ankštokas. Masažo procedūras atliekantis specialistas jame neturi galimybės laisvai prieiti prie paciento iš visų pusių. Kabinetas toks ankštas, kad jame nėra vietos net simbolinei užuolaidėlei, už kurios pacientas galėtų nusirengti ir apsirengti.

Todėl galimas Darbo inspekcijos atstovų darbo sąlygoms nustatyti vizitas iš pradžių nekėlė rimtų įtarimų. Išskyrus tai, kad vadovybė iš anksto nepranešė A.Kavaliauskaitei nei apie numatomą vizitą, nei apie jo tikslą. Apie vizitą ji sužinojo tik iš pacientų, kurie nustebę jos teiravosi, kodėl jie nukreipiami masažo procedūroms pas kitus specialistus.

Tačiau šiek tiek po 13 val. į A.Kavaliauskaitės darbo kabinetą įžengė ne Darbo inspekcijos atstovai, o gausi delegacija: kaip vėliau sužinojome, Poliklinikos darbų saugos organizatorė Vilma Vertelkaitė, Poliklininkos fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėjas Tomas Sinevičius, neprisistatęs 2013-ųjų balandžio 12-ąją jos kabinete kažin kokius matavimus atlikęs specialistas ir dar viena jauna mergina…

Štai tada ir įsiplieskė konfliktas (apie jį jau išsamiai rašėme publikacijoje "Apie incidentą Karoliniškių poliklinikoje": http://slaptai.lt/gyvenimo-skandalai/7144-apie-incidenta-karoliniskiu-poliklinikoje.html). Tik detaliai nerašėme, kuo jis baigėsi. O baigėsi sušlubavusia A.Kavaliauskaitės sveikata.

Po gegužės 29-osios konflikto šių eilučių autoriui teko šnekėtis su kinezterapeutės A.Kavaliauskaitės šeimos gydytoja. Justiniškėse veikiančio šeimos gydytojų kabineto gydytoja minėjo, jog jei įvykiai ir toliau klostysis būtent konfliktine linkme, A.Kavaliauskaitė gali ir neatlaikyti spaudimo. "Kiek jautresniam žmogui "diskusija", kai primygtinai reikalaujama atlikti eksperimentą su pacientu, kai tvirtinama, jog masažas bus fiksuojamas vaizdo kamera, kai perspėjama, kokios sankcijos laukia, jei  nebus nusileista vadovybės nurodymams, kai draudžiama pasikviesti savo liudytojus, – tarsi peilis po kaklu", – tokios nuomonės buvo A.Kavaliauskaitės šeimos gydytoja.

Be kita ko, pokalbio metu paaiškėjo, jog spaudimo sulaukia ir ji, A.Kavaliauskaitės šeimos gydytoja.   

Po gegužės 29-osios įvykių neprabėgo nė dvi savaitės, kai Justiniškėse įsikūrusio šeimos gydytojų kabineto darbuotojai sulaukė "Sodros" patikrinimo. Birželio 12-ąją į Justiniškių šeimos gydytojų kabinetą atskubėjo "Sodros" inspektorius ir pareikalavo dokumentų, pagrindžiančių, kodėl A.Kavaliauskaitei buvo išduotas nedarbingumo lapelis.

Toks "Sodros" dėmesys būtent A.Kavaliauskaitės asmenybei – skandalingas. Taip, minėtas šeimos gydytojų kabinetas su "Sodra" pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Sutartyje numatyti panašaus pobūdžio patikrinimai. "Sodra" galinti tikrinti visus įtartinus atvejus. Net, esant reikalui, gali paprašyti, jog ligonis pasirodytų šeimos gydytojui dar sykį – jau atidžiai stebint "Sodros" atstovams. 

Tačiau ar pašlijusi kineziterapeutės A.Kavaliauskaitės sveikata – įtartinas atvejis? Šeimos gydytoja sako, jog tai – jau penktas sykis, kai "Sodra" tikrina išskirtinai profsąjungos lyderės A.Kavaliauskaitės ligos istorijas. Jokių kitų jos pacientų taip atidžiai ir dažnai netikrina. Žodžiu, tai – vienintelis unikalus atvejis gydytojos praktikoje. O gydytojos praktika – maždaug trisdešimt metų. Nejaugi profesinės sąjungos atstovė negali susirgti? Juolab kad A.Kavaliauskaitė niekuomet dažnai ir ilgai nesirgdavo. 

Beje, šie patikrinimai prasidėjo po 2010-ųjų metų, maždaug tuo metu, kai kilo profesinės sąjungos vadovės A.Kavaliauskaitės ir naujojo "Karoliniškių poliklinikos" vadovo nesutarimai. Omenyje turima naujoji "Karoliniškių poliklinikos" vadovė J.Kutkauskienė. 

Įdomu dar ir tai, kad vieną iš paskutiniųjų sykių "Sodra" buvo pasikvietusi net pačią A.Kavaliauskaitę. Klausinėjo, kaip ji jaučiasi. Bet klaidų šeimos gydytojos veikloje neaptiko. Priešingu atveju, logiškai mąstant, būtų kilęs didelis triukšmas. Beje, tas A.Kavaliauskaitės tardymas vėlgi sukėlė neigiamų asociacijų tiek šių eilučių autoriui, tiek Vilniaus miesto Greitosios medicinos pagalbos stoties profesinės sąjungos pirmininkei V.Seiliuvienei, stebėjusiems sergančio žmogaus kamantinėjimus. 

Svarbu nepamiršti ir aplinkybės, jog pastaruoju metu "Sodra" apie patikrinimo rezultatus šeimos daktarės jau neinformuoja. Ir ši aplinkybė gydytojos pacientams gali tapti dviprasmišku signalu. Nors gydytojos kolegės neabejoja nei jos sąžiningumu, nei kvalifikacija, “Sodros” nepranešimai apie patikrinimų rezultatus gali mesti nepasitikėjimo šešėlį.

Po gegužės 29-osios incidento kineziterapeutė nedelsiant parašė oficialų skundą dėl sveikatos sutrikdymo darbe (http://slaptai.lt/gyvenimo-skandalai/7115-albinos-kavaliauskaites-skundas-del-sveikatos-sutrikdymo-darbe.html). Tas skundas buvo adresuotas VšĮ "Karoliniškių poliklinikos" direktorei Jelenai Kutkauskienei, fizinės medicinos ir reabilitacijos vedėjui T. Sinevičiui, darbo saugos ir sveikatos specialistui, poliklinikos darbuotojų saugos ir sveikatos komitetui. Praėjo jau užtektinai daug laiko. Manot, A. Kavaliauskaitė sulaukė atsakymo? Kol kas – mirtina tyla. Jokių oficialių paaiškinimų.

Maža to, pastarosiomis dienomis A.Kavaliauskaitė vietoj teisėtai laukto atsakymo į savo mandagiai išdėstytą skundą sulaukė grąsinančio pobūdžio "Karoliniškių poliklinikos" vadovybės laiško. Kitaip negu grąsinančiu jį sunku pavadinti, nes jame suformuluoti A. Kavaliauskaitei adresuoti klausimai labiau primena kalėjimo tardytojo klausimyną nusikaltimo padarymu gegužės 29 dieną įtariamam kaliniui.

Taigi "Karoliniškių poliklinikoje" įsiplieskęs konfliktas – dar be pabaigos.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė.

2013.06.27

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *