Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos Labdaros ir paramos, Vietos savivaldos, Konkurencijos ir Korupcijos prevencijos įstatymų pataisos registruojamos Seime.
Į viešumą iškilę faktai apie piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, prekybą įtaka, artimųjų įdarbinimą, savivaldybių privilegijas savo įmonėms, protegavimą viešųjų pirkimų srityje, nemokamas paslaugas politikams, neskaidrią paramą, reikalauja imtis papildomų teisinių priemonių korupcijai pažaboti.
Prezidentės teigimu, būtina kovoti su nomenklatūriniu įsitikinimu, kad prie posto priklauso privilegijos, nemokamos paslaugos ir įvairios dovanos. Ypač daug korupcinių landų atverta savivaldybių ir valstybės valdomose įmonėse, kurios tapo šešėlinės paramos, politinės korupcijos, pinigų švaistymo priedanga.
Prezidentės inicijuotomis Labdaros ir paramos įstatymo pataisomis siūloma grąžinti draudimą valstybės ir savivaldybių valdomoms įmonėms teikti paramą savo steigėjui ir su juo susijusioms įmonėms. Tokia situacija didina korupcinę riziką, sukelia interesų konfliktą ir leidžia neskaidriai mažinti į valstybės ir savivaldybių biudžetus mokamus dividendus. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, per pastaruosius dvejus metus 5 savivaldybės buvo paremtos iš savo įsteigtų įmonių daugiau nei 400 tūkst. eurų.
Taip pat įstatymo pataisomis siūloma aiškiai nustatyti, kad politikams ir politinėms partijoms nebus galima perduoti ir iš privačių kompanijų nemokamai gautų paslaugų. Nemokamos paslaugos politikams yra korupcija, o ne parama, tačiau dabar galiojantis teisinis reguliavimas neužkerta kelio piktnaudžiauti nemokamai gautomis paslaugomis partijų ar atskirų politikų naudai.
Siekiant užtikrinti skaidresnį lėšų panaudojimą, pataisomis siūloma įpareigoti valstybės ir savivaldybių valdomas įmones viešinti informaciją apie suteiktą paramą. Dabar tokios įmonės neprivalo viešai atsiskaityti, kam ir pagal kokius kriterijus paramą skiria. Pavyzdžiui, per metus labdarai ir paramai valstybės valdomos įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ vidutiniškai skiria apie 1 mln. eurų, „Klaipėdos nafta“ – apie 150 tūkst. eurų, „Lietuvos paštas“ – iki 140 tūkst. eurų.
Vietos savivaldos įstatymo pataisos sugriežtins savivaldybių valdomų juridinių asmenų steigimo tvarką. Dabar kai kurios savivaldybės neefektyviai naudoja visų mokesčių mokėtojų lėšas, kurdamos naujas taksi, aviacijos, pramogų ir kitas įmones, kuriose įdarbina politikams artimus asmenis. Vien tik pernai savivaldybėse buvo įkurtos 25 įmonės.
Atsižvelgiant į tai, teikiamomis pataisomis siūloma nustatyti privalomą Konkurencijos tarybos vertinimą dėl savivaldybių naujai steigiamų juridinių asmenų būtinumo. Tai užkirs kelią nepotizmui, nekontroliuojamam ir nepagrįstam juridinių asmenų steigimui bei savivaldybių dalyvavimui ekonominėje veikloje.
Be to, siekiant užkirsti kelią savivaldybių neskaidriems ir sąžiningos konkurencijos neužtikrinantiems sandoriams su jau įsteigtomis įmonėmis ir remiantis ES praktika, viešojo administravimo subjektams bus numatytos baudos už Konkurencijos įstatymo pažeidimus. Daugiau skaidrumo turėtų užtikrinti ne tik naujos poveikio priemonės, bet ir didesnis viešumas, todėl siūloma įpareigoti savivaldybes viešinti informaciją apie savo valdomas įmones ir jų veiklos rezultatus, savivaldybių gautą paramą ir vykdomus paramos projektus.
Prezidentės inicijuojamomis Korupcijos prevencijos pataisomis numatoma suteikti galimybę STT atlikti korupcijos rizikos analizę valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse. Šiuo metu valstybė valdo 131 įmonę, o savivaldybės – 282 įmones, kurių bendra valdomo turto vertė siekė beveik 12 mlrd. eurų.
Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.
2015.11.24; 09:47