Sekmadieniniai pamąstymai. Kijevo laikas toks pat, kaip ir Vilniaus


Ukrainos opozicija sukvietė ukrainiečius, siekiančius europietiškų permainų šalyje, į visaliaudininę viečę (viečė iš žodžio viešas, taip tvirtina kai kurie baltistai) Kijevo Nepriklausomybės Maidane (maidanas – per totorius iš arabų atkeliavęs prekybos aikštės pavadinimas meydan) pasitarti sekmadieninių pamąstymų dieną lygiai 12 valandą Vilniaus ir Kijevo laiku.

Raginimą susirinkti iš dalies paskatino gandai, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, grįždamas iš Kinijos, susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir pasirašė su juo kažkokius nepaskelbtus susitarimus.

Pirmadienį JAV portalas CNN įspėjo pasaulį ir visų pirma JAV saugotis Rusijos jėgos žaidimų Ukrainoje („Beware Russia’s power play in Ukraine“ by David Frum).

Priminęs, kad Ukrainos gyventojai bene labiausiai nukentėjo nuo bolševikų ir komunistų valdžios per represijas, žudynes badu (Holodomorą), trėmimus ir t.t., portalas įspėja JAV ir Europos Sąjungos politikus nepalikti prieš prorusišką valdžią sukilusių ukrainiečių vienų:

„Neapgaudinėkite save pritildytais balsais. Kijevo gatvėse ant kortos pastatyta Europos kontinento ateitis ir JAV klestėjimas bei saugumas. Susikoncentravusios ties savo vidinėmis problemomis JAV nusisuka nuo savo svarbiausių interesų ir aukščiausių idealų.“ 

Panašu, kad pagrindinė straipsnio mintis, o tikriausiai ir kiti dalykai, surado atgarsį euroatlantinėje erdvėje.

Štai į Kijevo Maidaną šeštadienį atvyko Europos parlamento Liaudies partijos parlamentarų grupė, vyksta parašų rinkimai už politikų paramą Ukrainos siekiui artėti prie Europos Sąjungos tokiose ukrainiečių diaspora turtingose šalyse, kaip Kanada ir JAV, reikalaujant sankcijų Ukrainos valdžiai.

Pranešama, kad Kanados užsienio reikalų ministras Johnas Bairdas (dalyvaujantis ESBO šalių ministrų susitikime Kijeve) ir Kanados ukrainiečių kongreso lyderis Pavlo Grodas ketvirtadienį pabuvojo Euromaidane Kijeve. Abu sulaukė protestuotojų šūksnių „Ačiū Kanadai“.

Galima būtų išvardinti daug užsienio politikų, taip pat ir lietuvių, atvykusių į Kijevą betarpiškai paremti ukrainiečių vizijos.

Slaptai.lt krito į akį kylančios JAV kino žvaigždės, modelio ir dainininkės Hayden Leslie Panettiere (1989 m. gimimo) pasirodymas Maidane penktadienį kartu su savo sužadėtiniu, daugkartiniu pasaulio bokso čempionu sunkiausiame svoryje Volodymyro Klyčko, kurio brolis Vitalijus – pasaulio sunkaus svorio kikbokso daugkartinis čempionas, Ukrainos kariuomenės atsargos majoras nuo 2009 metų, mokslų kandidatas, opozicinės parlamentinės partijos „Udar“ („Smūgis“) lyderis. JAV kino žvaigždė nedviprasmiškai pareiškė, kad ji už demokratiją, kad ji už Ukrainą. Beje, Vitalijus Klyčko per savo pasaulinę sporto karjerą užsidirbo ne vieną milijoną dolerių ir turi nemažą Ukrainos rinkėjų pasitikėjimą pagal principą: jis garbingose kruvinose sportinėse kovose pasakiškai praturtėjo ir būdamas valdžioje tikrai nevogs. Kai kurie politologai pranašauja jam charizmatinio Ukrainos lyderio vaidmenį artimiausiu metu.

Pažymėtina, kad siekiui artėti prie ES paramą išreiškia ir Krymo totoriai, ir žydai, ir kitos tautos nežiūrint į visus jų kalbinius, religinius ir kultūrinius skirtumus.

Savaitės pradžioje Ukrainos opozicijos lyderiai po to, kai Aukščiausioje Radoje nepavyko atstatydinti Vyriaiusybės, buvo paskelbę savo programą maximum, kurioje, be kita ko, buvo reikalaujama iš vyriausybės atsistatydinti, paskelbti priešlaikinius prezidento ir parlamento rinkimus, sugrįžti į ankstesnės Konstitucijos rėmus, užtikrinančius teisingesnes rinkimų sąlygas ir parlamento vaidmenį, politinių partijų frakcijų narių nepriklausomumą parlamente, reformuoti teisėsaugą, įvykdyti liustraciją.

Paskutiniai minimalūs reikalavimai valdžiai, jei ji norėtų sėsti prie derybų stalo, – paleisti visus sulaikytus Kijevo Maidane politinius kailinius (jų jau 16), nubausti visus kaltuosius dėl taikių protestuotojų išvaikymo Maidane ir atstatydinti vyriausybę. Įvykdžius šiuos reikalavimus opozicija pasirengusi sėsti už derybų stalo dėl naujos vyriausybės, kuri pasirašys susitarimą su Europos Sąjunga, sudarymo, dėl pirmalaikių prezidento ir parlamento rinkimų ir Konstitucijos pakeitimo.

Panašu, kad padėtis Kijeve yra labai įtempta, bet kokia provokacija gali sukelti kruvinus susirėmimus, kurių baigtį neįmanoma prognozuoti.

Būta pranešimų, kad kai kurie Kijevo milicijos padaliniai įspėjo savo vadovybę, kad nedalyvaus smurto prieš protestuotojus akcijose. Ne vienas mitingų Kijevo aikštėse dalyvių per garsiakalbius ragino miliciją ir armiją nekelti rankos prieš bendrapiliečius protestuotojus.

Įvairių karų, tarp jų – sovietų karo Afganistane, Ukrainos veteranai, apsivilkę karinėmis uniformomis Maidane paragino visus buvusius kariškius, kazokus bei savanorius atvykti į Kijevą ir užtikrinti protesto akcijų saugumą.

Paskutinėmis žiniomis tūkstančiai žmonių plūsta į Kijevo centrą.

2013.12.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *