Tyliai, ramiai Vokietijoje gyvenusi ir niekam iš vokiečių neužkliuvusi šeima, pasirodo, slapta tarnavo Maskvai, rinkdama žvalgybinio pobūdžio informaciją.
Tai – pirmas sykis, kai Vokietijoje, pasibaigus šaltojo karo erai, kilo tokio dydžio šnipinėjimo incidentas.
Kaip tvirtina kai kurie vokiški leidiniai, Rusijos žvalgybai ištikimai tarnavusią šeimyną išdavė tas pats Aleksandras Potejevas, kuris Amerikos FTB (Federalinis tyrimų biuras) vadovybei pranešė apie JAV teritorijoje veikiančią nelegalų grupę su garsiąja Ana Čapman priešakyje. Vokiškasis variantas – labai panašus į amerikietiškąjį. Vokiškoji šeima greičiausiai buvo užverbuota dar KGB laikais. Į Vokietiją ji persikėlė iš Pietų Amerikos.
Įdomiausia detalė greičiausiai ta, kad minėtoji pora į Vokietiją persikėlė būtent tuo metu, kai Drezdene KGB karininku darbavosi dabartinis Rusijos premjeras Vladimiras Putinas. Jei vadinamasis amerikietiškas šnipinėjimo skandalas, pagražintas seksualiu Anos Čapman grožiu, ne itin ženkliai sujaukė Vašingtono ir Kremliaus tarpusavio santykius, tai šis šnipinėjimo atvejis greičiausiai stipriau pakenks Berlyno ir Kremliaus draugystei.
“The Times” rašo, kad niekad į jokius nemalonumus neįsipainioję vyras ir žmona, kuriuos Vokietijos kontržvalgyba pradėjo įtarti tarnaujant Rusijos žvalgybai, gyveno Vokietijos mieste Marburge. Jie turėjo slapyvardžius “Andreas” ir “Haidrun”. Taip pat manoma, kad vyras ir žmona palaikė reguliarius ryšius su A.Čapman net iki pat 2010-ųjų metų (priminsime: A.Čapman – viena iš dešimties agentų – nelegalų, demaskuotų JAV teritorijoje).
Vokietijos spauda skelbia įtariamųjų pavardę – ponai Anšlagai. Patys Anšlagai šiuo metu kategoriškai neigia bendradarbiavę su Rusijos slaptosiomis tarnybomis bei naudoję padirbtus dokumentus.
“The Times” žurnalistas pastebi, jog ponų Anšlagų suėmimas pakenks po Berlyno sienos griuvimo pagerėjusiam Berlyno ir Maskvos tarpusavio bendradarbiavimui. Tuo pačiu primenama, jog Vokietijos kontržvalgyba nepuoselėja iliuzijų, esą po SSRS žlugimo dabartinė Rusija būtų sumažinusi savo žvalgybinę veiklą Vokietijoje. 2010-aisiais metais Berlyno federalinė žvalgyba paskelbė ataskaitą, kurioje sakoma, kad Rusija ir Kinija išlaiko šaltojo karo metais sukurtus žvalgybinius tinklus visoje Vokietijos teritorijoje.
Šnipinėjimo skandalą tirianti ekspertų grupė žino, kad “Andreas” kalba su pastebimu rusišku akcentu ir gimęs Argentinoje. O “Haidrun” kilusi iš Peru. Jų vestuvės surengtos 1990-aisiais, jie turi dukrą. Leidinio “The Times” manymu, ši šeima užsiėmė ne politinio, bet ekonominio pobūdžio žvalgyba. Juk ponas “Andreas” dirbo būtent firmoje, susijusioje su automobilių gamyba. Leidinio “Der Spiegel” tvirtinimu, pati Vokietijos kontržvalgyba šių dalykų išsiaiškinti nebūtų sugebėjusi. Čia vokiečiams padėjo į Vakarus pabėgęs Rusijos slaptųjų tarnybų karininkas A.Potejevas. Rusijoje šis perbėgėlis už akių nuteistas kalėti 25-erius metus. Oficialūs Maskvos kaltinimai – tėvynės išdavystė ir dezertyravimas.
Jeigu Vokietijos teismui kaltintojų argumentai pasirodys įtikinami, vokiškasis šnipinėjimo skandalas gali bent jau netiesiogiai pakenkti ir Vladimiro Putino reputacijai. Juk būtent V.Putinas 8-ąjame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje Rytų Vokietijoje intensyviai verbavo vokiečius tarnybai KGB struktūrose. “The Times” žurnalistas Toni Helpinas pastebi, jog minėtoji šeima iš Pietų Amerikos į Vokietiją persikėlė būtent 1988-aisiais, kai Drezdene dirbo V.Putinas. Tiesa, kol kas nėra jokių žinių, jog V.Putinas pažinojo šiandien šnipinėjimu Vokietijoje kaltinamus asmenis.
“Rusijos šnipai šiandien aktyvūs lygiai taip pat, kokie aktyvūs jie buvo šaltojo karo metais, juos domina tiek politinės, tiek ekonominės, tiek karinės Vakarų paslaptys. Štai britų slaptoji tarnyba MI 5 oficialiai pareiškė, esą rusų šnipų šiandien Didžiojoje Britanijoje net daugiau, nei jų buvo šaltojo karo metais”, – minėtoje publikacjoje rašo T.Hepinas.
Rusijos spauda isteriškai neigia informaciją, jog suimti Vokietijoje gyvenę vyras ir žmona kaip nors susiję su Maskva. Rusijos spauda tvirtina, esą šis žvalgybinis skandalas – viso labo pigi sensacija, reikalinga Vokietijos valdžiai įaudrinant nuobodžiaujančią vokiečių tautą. Tačiau vokiškasis “Spiegel Online” skelbia, jog ir 51-erių metų amžiaus Haidrun A., ir 45-erių metų amžiaus Andreas A. priklauso Rusijos užsienio žvalgybai (Služba vnešnej razvedki – SVR).
Kai kurie Berlyno politikos ekspertai neatmeta versijos, jog tai – Vokietijos atsakas Rusijai, kuri šių metų spalio mėnesį iš šalies išsiuntė vokietį ekspertą Hansą – Heningą Šrioderį.
Rusijos slaptosios tarnybos pačios niekaip nereagavo į pranešimus apie jų agentų demaskavimą Vokietijoje. Tik Rusijos spauda kelia milžinišką triukšmą, esą tai – dar vienas akivaizdus Rusijos išorės žvalgybos pralaimėjimas po to, kai 2010-aisiais metais Amerikoje vienu metu buvo išaiškinta gausi agentų – nelegalų grupė, išduota į Vakarus pabėgusio SVR (Služba vnešnej razvedki) pulkininko A.Potejevo.
Rusijos žvalgybų veikla besidomintis ekspertas Andrėjus Soldatovas mano, jog seksualiosios A.Čapman ir kitų devynių agentų – nelegalų istorija panaši į vokiškiškąjį variantą. Šias abi istorijas jungia bendra gija – jie visi atvyko iš Pietų Amerikos. Tačiau A.Soldatovui atrodo juokingos versijos, esą Vokiettijoje gyvenę agentai – nelegalai neva palaikė ryšį su A.Čapman. “Tokios kalbos – tikra nesąmonė, primenanti kryptingą dezinformaciją”, – tvirtino A.Soldatovas.
Internetinis leidinys “Daily Mail” šia proga paėmė interviu iš į Vakarus pabėgusio KGB karininko Olego Gordijevskio. Šiandien Londone gyvenantis O.Gordijevskis tvirtina, kad jei jam būtų pavesta įvertinti, koks iš šiandieninių slaptųjų agentų labiausiai pasitarnavo Kremliui, jis nurodytų ne tuos Vokietijoje demaskuotus asmenis, ne seksualiąją A.Čapman, o 26-erių metų amžiaus Jekaterinos Zatuliveter pavardę. Tai toji pati Katia Zatuliveter, kuri įtariama, jog 65-erių metų amžiaus britų politiką Maiką Henkokomą sugundė tik tam, kad iš jo galėtų išpešti vertingų karinio pobūdžio NATO paslapčių. Minėtas britų politikas dirbo komisijoje, kuri analizavo tiek NATO, tiek karinius reikalus. Žodžiu, Katia Zatuliveter, anot buvusio KGB karininko O.Gordijevskio, labai “pareiginga Rusijos slaptųjų tarnybų darbuotoja, sugebėjusi išpešti ypatingai vertingų karinių paslapčių”.
O.Gordijevskio manymu, K.Zatuliveter atnešė britams daugiau žalos nei visi kiti Didžiojoje Britanijoje veikę Rusijos slaptųjų tarnybų darbuotojai per pastaruosius 30-imt metų. Jos veikla buvo žymiai efektyvesnė nei seksualiosios A.Čapman.
Nuotraukoje: į Vakarus pabėgęs buvęs KGB karininkas Olegas Gordijevskis.
2011.10.26