Maskvos teisme prasideda trijų “Pussy Riot” grupės dalyvių procesas. Merginos smarkiai įskaudino Kremlių savo skandalinga pankiška malda Kristaus Gelbėtojo cerkvėje.
Šios trapios ir seksualiai patrauklios merginos metė tikrą iššūkį Vladimirui Putinui – lyderiui, kuris stipriau už kitus pasaulinėje politikoje demonstruoja savo mačizmą.
„Pussy Riot” įkalinimas gali būti vertinamas tik kaip bandymas surengti parodomąjį procesą, komentuoja žiniasklaida, ragindama V.Putiną atkreipti dėmesį į labiausiai piktinančias problemas šalyje: neteisingumą ir korupciją.
Pankų grupės “Pussy Riot” dalyvės stojo prieš teismą už tai, kad protestavo prieš Vladimirą Putiną, praneša “Sueddeutsche Zeiting” apžvalgininkė Hana Bezitcer. Jų advokatas Markas Feiginas sako interviu, kad Rusijoje pamažu pradedama suprasti, ko siekė aktyvistės savo pankiška malda Kristaus Gelbėtojo cerkvėje.
Komentuodamas valdžios sprendimą transliuoti trijų pankų grupės dalyvių procesą realaus laiko režimu, M.Feiginas nurodo, kad transliacijos organizavimo imasi teismas – „todėl aš negaliu garantuoti, kad teismo procesas bus iš tikrųjų atviras“.
„Aš manau, kad visuomenės nuomonė (apie “Pussy Riot” giedojimą Kristaus Gelbėtojo cerkvėje) palaipsniui keičiasi, – sako merginų gynėjas. – Mums pavyko pasiekti, kad žmonės, kurie iš pradžių neigiamai vertino akciją, kreipia vis daugiau dėmesio į humanistinį klausimo aspektą. Mes norime jiems išaiškinti štai ką: „malda prieš Putiną“ nebuvo kažkas puikaus ir neturi atsiliepti visuose ir kiekviename, bet kalbama ne apie chuliganizmą, o apie politinio protesto formą, nors ir radikalią“.
„Pankiška malda Kristaus Gelbėtojo cerkvėje užkabino režimo skaudulį. Cerkvės ir valdžios tarpusavio santykiai archajiški. Religija vaidina pernelyg svarbų vaidmenį esamos valdžios išsaugojime, cerkvė tarnauja valstybei ir atvirkščiai. “Pussy Riot” atakavo kaip tik tą tradicinį visuomeninį modelį“, – sako M.Feiginas.
Jis mano, kad Vladimiras Putinas nori pademonstruoti savo valdžią. „Pussy Riot pavyzdžiu jis nori parodyti, kas atsitiks tiems, kas pažeis V.Putino „visuomeninį susitarimą“ su liaudimi“, – sako advokatas, turėdamas omenyje judėjimo ir verslo laisvės suteikimą mainais už nesikišimą į politiką. „Iš esmės pas mus nėra nepriklausomų teismų, o mūsų įstatymai ne visada teisingai traktuojami“ – pažymi M.Feiginas. – Daug kas vykdoma per korupciją ir giminystę“.
Tuo pačiu, pažymi M.Feiginas, net V.Putinas supranta, kad vėjo kryptis pasikeitė. Todėl „po protestų gruodį ir kovą spaudimas opozicijai buvo sustiprintas net įstatymų leidybos lygiu. “Pussy Riot” gina liberalias idėjas, kovoja už laisvę ir už cerkvės atskyrimą nuo valstybės. Jos atidavė savo gyvenimą už šiuos idealus“, – tvirtina interviu advokatas.
Su tuo, kad “Pussy Riot” byla užkabino svarbesnius klausimus, nei kaltinimai chuliganizmu, sutinka ir “The Washington Post” redakcija. Jų akcija įžeidė Vladimirą Putiną, pastaraisiais mėnesiais susidūrusį su gausiomis gatvės manifestacijomis. Grupės dalyvėms gresia iki 7-erių metų kalėjimo. “Pussy Riot” įkalinimas gali būti vertinamas tik kaip bandymas surengti parodomąjį procesą, rašo leidinys. „V.Putinui derėtų suteikti teismų sistemai galimybę bausti tikrą neteisėtumą ir korupciją aplink jį“, – pažymima straipsnyje.
Kremliaus reakcijoje į “Pussy Riot” bylą “The Observer” redakcija įžiūri augantį jo pozicijų nestabilumą. “Pussy Riot” byla, skirtingai nuo Michailo Chodorkovskio bylos, „paprastiems Rusijos gyventojams sukėlė šoką ir pasipiktinimą“, tvirtina leidinys. Šiandienos klausymas, laikraščio požiūriu, perkelia “Pussy Riot” persekiojimą „į absurdo sferą“.
Pačiame kolektyvo pavadinime glūdi „iššūkis Putinui – lyderiui, kuris stipriau už kitus pasaulinėje politikoje demonstruoja savo mačizmą“, rašo redakcija. Vietoj „lozungų ir agitacijos“, su kuriais „Putinas ir jo pakalikai“ moka tvarkytis, “Pussy Riot” iškelia „meną, šokius ir performansus… Toks įspūdis, kad “Pussy Riot”, užmokėję labai didelę pagal save kainą, sugebėjo įvilioti V.Putiną į spąstus, į savo paikysčių, prasimanymų ir karnavališkumo pasaulį“.
Dar neseniai protesto akcijos, tokios, kaip ši, V.Putinui nekėlė problemų. Bet dabar viskas pasikeitė, jam „atėjo pavojingas metas“: ekonominis nuosmukis, sąlygotas naftos kainų kritimo ir kapitalo nutekėjimo, kartu su augančiu turtiniu susisluoksniavimu ir padėties pablogėjimu socialinio aprūpinimo srityje kėlė nepasitenkinimą politiniu elitu ir smukdė asmeninį V.Putino reitingą.
„Šiuo momentu Putinas kaip ir anksčiau nepasiekiamas ir tvirtai stovi ant kojų. Atsakydamas į augantį nerimą, jis stiprina represijas, – rašo “The Observer”. – Represijos tol duos rezultatų, kol nerimas ir pyktis nepersimes iš Rusijos visuomenės periferijos į jos centrą. To kol kas nėra.
Bet politinės galios pagrinde glūdi pasitikėjimas (ją turinčiuoju) ir tikėjimas (juo). Ši trapi ekosistema, jeigu deramai neatsižvelgsime į perspėjamuosius signalus, gali subyrėti. Jeigu grupė ryškių, neslapstančių savo įsitikinimų moterų savo veiksmais užkurs paties mačiškiausio pasaulyje politinio lyderio pasitraukimo procesą, tai bus paties aiškiausio pavidalo likimo ironija“, – baigia laikraštis.
Apie moterų protestą kaip apie pasaulinį visuomeninį – politinį fenomeną rašo “La Republica”. Protesto akcijos moteriška maniera: nuo Aun San Su Čži iki arabų tinklaraštininkių (bloggerių), nuo Kamilos Valjecho iki “Pussy Riot” ir Julijos Timošenko – skiriasi jėga ir drąsa, rašo straipsnio autorė Anais Džinori.
„Jos balnoja interneto bangą, daugelis iš jų – tinklaraštininkės (bloggerės), bet jos dalyvauja ir gatvių akcijose, stoja į kovą fiziškai, išnaudodamos savąjį kūną kaip ukrainiečių grupė “Femen”. Moterys protestuoja. Drąsiai ir narsiai, kaip ir dauguma vyrų“, – rašo leidinys, prisimindamas ryškiausias aktyvistes iš įvairių pasaulio regionų. Visos jos atstovauja „nesmurtinei kovai už moterų saugumą ir jų teisę dalyvauti taikiame procese“, – sakoma straipsnyje.
„Moterų protestas turi stiprią komunikacinę reikšmę. “Pussy Riot” grupės vaizdas su ryškiu pankišku blykstelėjimu prieš Vladimirą Putiną, Dmitrijų Medvedevą ir kitus galingus Maskvos šeimininkus žymiai labiau klykia, negu bet koks pranešimas arba Rusijos opozicijos portalas. Jų pasirodymas teisme, transliuojamas eteryje, bus dar viena dingstis mobilizacijai“, – rašo žurnalistė.
„Pussy Riot” merginos jau tapo simboliu. “Amnesty International” pareikalavo jas išlaisvinti, pareikšdama, kad jos yra politinės kalinės. Joms remti organizuojamos peticijos, sėdimieji streikai prie ambasadų, roko koncertai. Trys beginklės merginos, nesaugios, bet seksualiai labai patrauklios, prieš visagalį ir narsų V.Putiną. Negalima deramai neįvertinti ikonos galios“, – baigia leidinys.
Nuotraukoje: Rusijos teismuose teisiamos “Pussy Riot” merginos.
Informacijos šaltinis – Ino Pressa.
2012.08.03