Rusijos valdžia daugiau nei 60 radijo transliuotojų uždraudė retransliuoti JAV vyriausybės finansuojamų Rusijoje transliuojančių stočių „Amerikos balsas“ („Golos Ameriki“) ir „Laisvės radijas“ („Radio Svoboda“) programas.
Šio sprendimo priežastimi nurodomas išduotų licenzijų sąlygų pažeidimas. Radijo stotis „Laisvės radijas“ šį draudimą vertina kaip bausmę už Kremliui nepatogių temų nagrinėjimą ir dėl griežto naujojo įstatymo, ribojančio užsienio finansavimą žiniasklaidai.
Ankstesniojo Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo administracijos iniciatyva Rusijos parlamentas priėmė mažai dėmesio sulaukusį teisės aktą, įpareigojantį atšaukti transliavimo licencijas kanalams, kurie daugiau nei pusę finansavimo gauna iš užsienio. Šis įstatymas teoriškai gali būti taikomas ir kitoms radijo stotims, įskaitant priklausančias Europos pramogų verslo konglomeratams.
Tačiau kol kas nė viena iš jų nepaskelbė pasitraukianti iš eterio kaip RFE/RL. Taigi „Laisvės radijas“ priverstas atleisti apie 70 proc. savo darbuotojų ir turbūt turės baigti transliacijas eteryje. Ši stotis, kurios transliacijos buvo slopinamos Sovietų Sąjungos laikais dėl jos pateikiamos proamerikietiškos pozicijos, tvyrant didžiausiai Šaltojo karo įtampai, nurodė, kad artimiausiomis savaitėmis nutrauks laidų transliavimą radijo bangomis ir veiks tik internete.
Tuo tarpu Rusijos kultūros apsaugos inspekcijos viršininko pavaduotojas Nikolajus Novikovas aiškino, kad „jei radijo stotis iš pradžių pareiškia, kad į eterį leis 100 proc. savo turinio, o vėliau koncepciją keičia, apie tai reikia pranešti, ir valstybinė komisija nuspręs, aprobuoti tai ar ne, – teigė jis. – Mes turime ribotą dažnių skaičių. Jeigu kas nors nori uždirbti pinigus leisdami į eterį svetimas programas ir savo reklamą, tuomet tai nesąžininga kolegų, pretenduojančių į tą patį dažnį, atžvilgiu“.
„2005 metų vasarį mes turėjome per 30 oficialių partnerių Rusijoje, o 2006 metų gegužę jų teliko 4, – sakė „Radio Free Europe/Radio Liberty“ prezidentas Jeffrey Trimble‘as. – Partneriai mums paaiškino, kad yra priversti nutraukti mūsų laidų transliavimą ne savo noru. Juos tai padaryti verčia vietos valdžia“. J.Trimble‘o įsitikinimu, tai dar vienas žingsnis siekiant apriboti žiniasklaidos laisvę Rusijoje.
N. Novikovas tvirtina, kad šiuo atveju valdžios veiksmuose politikos įžvelgti nereikia, o amerikiečių veiklos riboti niekas nesiruošia. Esą Rusijos kultūros apsaugos inspekcija paprasčiausiai atlieka bendrą 600 Rusijos stočių reviziją, po kurios 42 stotys jau gavo įspėjimus dėl pažeidimų.
Laikraštis “XXI amžius”
2012.10.02