Žvalgybos enciklopedija: DGER slaptosios tarnybos piktnaudžiavimai


Direction Générale des Études et Recherches – Vyriausioji studijų ir tyrimų valdyba. Tai – Prancūzijos vidaus žvalgybos ir kontržvalgybos tarnyba, 1944 metais pakeitusi Vyriausiąją specialiųjų tarnybų valdybą – DGSS (Direction Générale des Services Spéciaux).

Istoriškai susiklostė, kad Prancūzijos žvalgyba visada buvo pavaldi karinėms žinyboms. O DGER, kaip ir jos pirmtakė DGSS, suardė šią tradiciją, tapusi pavaldi ministrui pirmininkui. Permainas padarė generolas Šarlis de Golis, įsteigęs DGER kartu su laikinąja vyriausybe po Prancūzijos išvadavimo 1944 metais.

DGER direktorius buvo Andrė Devavrenas (operatyvinis slapyvardis pulkininkas Passi), anksčiau vadovavęs Centriniam informacijos ir veiksmų biurui – BSRA (Bureau Centrale des Renseignements et d‘Action), taip pat įkurtam de Šarlio de Golio.

A.Devavrenas kėlė DGER agentams uždavinį rinkti žinias apie politines partijas ir judėjimus, Pasipriešinimo grupes. DGER taip pat turėjo užkardinti arba bent jau imtis priemonių atskleisti įvykdytas (ypač komunistų) diversijų ir sabotažo akcijas. Techninės kontrolės valdyba klausydavosi telefoninių pokalbių ir liustruodavo korespondenciją. DGER stebėjo tūkstančius piliečių.

Dešimt tūkstančių DGER agentų įžengė į sąjungininkų išvaduotą Prancūziją 1944 metais ir pradėjo medžioti prancūzus kolaborantus, bendradarbiavusius su priešu okupacijos metais.

Netrukus prasidėjo masiniai piktnaudžiavimai valdžia. Išdavikų grobį pasisavindavo DGER bendradarbiai. Agentai pradėjo klastoti dokumentus (to jie išmoko dar karo metais) ir aprūpindavo jais asmenis, kurie buvo suinteresuoti „pakeisti asmenybę“. Šantažavo politikus. Vykdė neteisėtus valiutinius sandėrius.

Įpykę prancūzai pradėjo savaip šifruoti santrumpą DGER: Direction Générale des Escroqueries et Rapines – „vyriausioji sukčiavimo ir grobimo valdyba“. Komunistai sugalvojo dar šmaikštesnį pavadinimą: Direction Générale des Ennemis de la Republique – „vyriausioji respublikos priešų valdyba“.

DGER gyvavo nuo 1944 metų lapkričio baigiant 1946 metų sausiu, kai Šarlis de Golis pasitraukė iš Prancūzijos laikinojo prezidento pareigų. Kai tik tai atsitiko, DGER akimirksniu buvo išformuota ir vietoj jos įsteigta SDECE – Servise de Documentation Extérieure et de Contrespionage – „Išorės dokumentacijos ir kontržvalgybos valdyba“.  

2013.05.11 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *