JAV specialusis tyrėjas Robertas Miuleris (Robert Mueller), anot žiniasklaidos, turi prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) laišką, kuriame kalbama apie Federalinio tyrimų biuro (FTB) vadovo Džeimso Komio (James Comey) atleidimą. 

FTB ženkliukas

Laiške, kuris nebuvo išsiųstas, detaliai aprašoma, kodėl D. Trampas norėjo atsikratyti Dž. Komiu, skelbia „Washington Post“, remdamasis su situacija susipažinusiais asmenimis, informuoja agentūra dpa.

Laiške išvardyti D. Trampo nusiskundimai Dž. Komiu. Tarp jų, pavyzdžiui, yra priekaištas Dž. Komiui, kad šis viešai nepareiškęs, jog dėl Rusijos aferos nėra vykdomas tyrimas prieš D. Trampą.

Apie šį D. Trampo laišką iki šiol nebuvo žinoma. Anot „Washington Post“, prezidentas jį parašė kartu su savo patarėju Stivenu Mileriu (Stephen Miller). Tačiau laiškas nebuvo išsiųstas.

D. Trampas FTB vadovą netikėtai atleido gegužės 9 dieną. Dėl to prezidentui tenka gintis nuo kaltinimų, jog jis norėjęs daryti įtaką FTB dėl Rusijos aferos. FTB tiria, ar Rusijai galimai darant įtaką JAV prezidento rinkimams būta susitarimų tarp D. Trampo rinkimų štabo ir Maskvos. Po Dž. Komio atleidimo Teisingumo departamentas paskyrė R. Miulerį specialiuoju tyrėju vadovauti tyrimui.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.09.03; 05:00

Kristoferis Rėjus tapo naujuoju FTB direktoriumi. Šią žinią perduota Reuters agentūra. 

Naujasis FTB vadovas Kristoferis Rėjus. EPA/UPG nuotr.

Šią kandidatūrą parėmė 92 JAV senatoriai. Prieš balsavo tik penki senatoriai.

Kaip teigia Senato teisingumo komiteto pirmininkas Čakas Grasli, Kristoferis Rėjus įtikino būsiąs nepriklausomas FTB vadovas, kuriam svetimas pataikavimas politinės grupuotėms.

Naująjam FTB vadovui – 50 metų. 2003 – 2005 metais jis dirbo JAV Generalinio prokuroro pavaduotoju.

Jis pakeis Džeimsą Komį, kurį iš pareigų JAV prezidentas Donaldas Trampas atelidė šių metų gegužės 9 dieną. Džeimsas Komis atleistas netrukus po to, kai davė parodymus Senato komisijai dėl galimo Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimų kampaniją bei galimų D.Trampo ryšių Kremliaus atstovais.

Slaptai.lt informacija

2017.08.02; 07:09

Baltieji rūmai Vašingtone

Nepaisant ankstesnių priešingų užuominų, Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pareiškė, neva per pokalbius su buvusiu Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktoriumi Džeimsu Komiu (James Comey) nedarė jokių slaptų įrašų. Apie tai informuoja BBC.

Socialiniame tinkle „Twitter“ JAV lyderis rašė „nedaręs ir neturįs jokių tokių įrašų“. Prieš dieną iš D. Trampo buvo reikalaujama pateikti Kongresui pokalbių su Dž. Komiu įrašus.

Spekuliacijas apie galimai turimus įrašus pasėjo D. Trampo pranešimas tviteryje, paskelbtas praėjus kelioms dienoms po Dž. Komio atleidimo. Tada JAV lyderis rašė: „Geriau Dž. Komis viltųsi, kad nėra jokių mūsų pokalbių įrašų“.

D. Trampo žinutė tviteryje lėmė spekuliacijų ir kaltinimų bangą, neva Dž. Komis buvo atleistas, siekiant trukdyti FTB vykdomam tyrimui dėl tariamo Rusijos kišimosi į pernai metais vykusius JAV prezidento rinkimus ir galimų slaptų susitarimų tarp D. Trampo kampanijos ir Maskvos.

Nepaisant to, ko D. Trampas siekė tuo įrašu, galiausiai buvo paskirta speciali tyrimą perėmusi taryba.

Žodžiu, pasak slaptai.lt, jei D. Trampo negalima apkaltinti akivaizdžiai melavus, tai vis dėlto galima tvirtinti, kad jo žodžiai neverti aklo pasitikėjimo. Galimi skirtingi niuansai ir manipuliacijos. Kiekvienas žodis ar įrašas tviteryje, – nebūtinai absoliuti tiesa. Ko vertas D.Trampo perspėjimas Dž.Komiui, kad jis turi norėti, jog nebūtų jokių įrašų? Akivaizdi užuomina, kad D. Trampas turi įrašus, bylojančius, esą buvęs FTB vadovas sako netiesą arba kalba ne itin tiksliai. Bet paskui prezidentui tenka pačiam prisipažinti neturint įrašų ir negalint įrodyti, ką ne taip liudijo buvęs TB vadovas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.23; 10:58

Birželio 7 dieną JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė Federalinio tyrimų biuro vadovu skirti 50-metį Kristoferį Rėjų – buvusį JAV generalinio prokuroro pavaduotoją.

Jis tyrė keletą garsių bylų, įskaitant rugsėjo 11-osios teroro aktą, reguliariai aukodavo Respublikonų partijos kandidatams, o pastaraisiais metais galėjo bendradarbiauti su Rosneft ir Gazprom, pasakoja Gordon tai, ką reikia žinoti apie galimą Džeimso Komio įpėdinį. 

Brooklyn Dad_Defiant! Twitter nuotraukoje: kandidatas į FTB vadovus Kristoferis Rėjus

Buvo JAV generalinio prokuroro pavaduotojas

Rėjus baigė Jeilio universiteto teisės fakultetą. 1997–2001 metais jis dirbo Atlantos prokuratūroje, po to – JAV Teisingumo ministerijoje.

2003–2005 jis buvo generalinio prokuroro pavaduotojas ir atsakingas už baudžiamąjį skyrių. Toms pareigoms jį buvo paskyręs tuometis JAV prezidentas Džordžas Bušas.

Teisingumo ministerijoje Rėjus specializavosi „baltųjų apykaklių nusikalstamumo“ srityje ir vidaus tyrimuose. Jis taip pat dalyvavo tiriant bylas, susijusias su 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro aktais ir po to su „karu prieš terorizmą“. Už tai apdovanotas Edmundo Rendolfo premija.

Vadovavo Enron‘o bylos tyrimui

2004 metais, kai Kristoferis Rėjus buvo generalinio prokuroro pavaduotojas, jis vadovavo tarpžinybinei darbo grupei tiriant Enrono bylą.

Enron – tai energetikos kompanija iš Hiustono. Per apgavystes savo ataskaitose ji gavo dideles investicijas, o po to pasiskelbė bankrutuojanti.

Toje byloje buvo surinkta 3000 dėžučių įrodymų ir 4 T6 duomenų. FTB ir kitoms agentūroms pavyko konfiskuoti apie 90 mln. dolerių. Už sukčiavimą buvo nuteisti 22 žmonės, įskaitant Enron top-vadybininkų atstovus.

„Toji byla parodė verslo bendrijai ir Volstritui, kad jie gali būti patraukti atsakomybėn“, – pabrėžė FTB specialiojo agento padėjėjas Maiklas Andersonas. 

Dirbo Krisčio advokatu

Rėjus buvo Naujojo Džersio gubernatoriaus Kriso Krisčio advokatu vadinamojo Bridge IT („Bridžgeito“) laikotarpiu.

Tai politinis skandalas, kilęs JAV 2003 metų rugsėjy. Tada Krisčio paskirti valdininkai davė nurodymą uždaryti spūsties valandomis Naujojo Džersio valstijos Fort Li rajone keletą gatvių, ir dėl to transportą ištiko kolapsas.

Kristis buvo apkaltintas, jog jis tyčia išprovokavo tą kolapsą, kad „atkeršytų“ Fort-Li merui, kuris neparėmė Krisčio kandidatūros gubernatoriaus rinkimuose. Kristis nebuvo patrauktas atsakomybėn, bet du jo valdininkus teismas pripažino kaltais. Po to skandalo Kristis prarado reitingus ir neteko šansų tapti respublikonų kandidatu JAV prezidento rinkimuose.

Tai buvo nebe pirmas Rėjaus ir Krisčio bendradarbiavimas. Jie dirbo kartu dar JAV teisingumo ministerijoje: kai Rėjus buvo generalinio prokuroro pavaduotojas, Kristis buvo generalinis prokuroras. O FTB tada vadovavo Robertas Miuleris, dabar – JAV specialusis prokuroras.

„Aš labai pasitikiu Rėjum. Jis įžymus teisininkas, ir jis absoliučiai sąžiningas. Manau, prezidentas tikrai neapsiriks, jei pasiūlys Rėjui tapti FTB direktoriumi“, – praėjusią savaitę sakė Kristis interviu APP.

Susijęs su Trumpu ir Respublikonų partija

Nuo 2008 metų Rėjus remia Respublikonų partijos kandidatus, jau paaukojo jiems apie 35 tūkst. dolerių. Tarp jų buvo dabartinis JAV prezidento Donaldo Trumpo sekretorius sveikatos apsaugos ir socialiniams reikalams Tomas Praisas, taip pat Deividas Perdju – dabartinio žemės ūkio ministro pusbrolis.

2008 metais Rėjus paaukojo 2300 dolerių kandidatui Džonui Makeinui, o 2012 metais perdavė 7500 dolerių, paremdamas Mitą Romnį. 2016 metų rinkiminei kampanijai Rėjus lėšų neaukojo.

Galėjo bendradarbiauti su Roosneft ir Gazprom

2006 metais Rėjus pasitraukė iš valstybinės tarnybos ir prisidėjo prie stambios juridinės kompanijos King & Spalding. Tos firmos teisininkai aptarnauja daugybę kompanijų iš įvairių šalių. Tarp klientų – ir Rusijos korporacijos Rosneft ir Gazprom.

Beje, King & Spalding personale yra daugiau kaip 900 advokatų. Šiuo metu nėra įrodymų, kad su klientais iš Rusijos būtų dirbęs pats Rėjus.

Energy Intelligence agentūros svetainėje galima aptikti 2015 metų rugpjūčio mėnesį skelbtą naujieną, kad King & Spalding laimėjo pasiūlymą ir tapo Rosneft suskystintų gamtinių dujų gavybos ir gamybos reikalų konsultante.

Demokratai mano, kad Trumpas stengiasi atitraukti dėmesį

Rėjaus iškėlimas sužadino nevienareikšmę amerikiečių politikų ir žurnalistų reakciją.

Laikraštis The New York Times Rėjų vadina „nepavojingu, konformistiniu prezidento, leidžiančio skirti politikus istoriškai atskirtoms nuo politikos pareigoms, pasirinkimu“.

BBC rašo, kad Rėjus atrodo esąs stiprus kandidatas, tačiau daugelis demokratų nepatenkinti, kaip Trumpas pasielgė su buvusiu FTB direktoriumi Džeimsu Komiu. Dėl tos priežasties Demokratų partija gali pristabdyti Rėjaus paskyrimą.

Apie siūlymą skirti Rėjų į FTB vadovo postą sužinota Komio liudijimo Senate žvalgybos komitete išvakarėse. Senatorius demokratas Markas Verneris mano, kad tai ne atsitiktinumas. „Man atrodo, kad tai bandymas atitraukti žmonių dėmesį nuo pagrindinio artimiausių dviejų dienų įvykio“, – sakė jis CNN.

„Jis nepriekaištingos kvalifikacijos žmogus. Aš žinau, kad jis vėl tarnaus šaliai, gindamas įstatymą ir garbę, kai tik Senatas patvirtins jį FTB vadovu“, – pabrėžė Trumpas savo oficialiame pareiškime, kurį išspausdino Baltieji rūmai.

Informacijos šaltinis – Gordonua.com leidinys

2017.06.12; 05:05

Buvęs aukščiausio rango federalinis Niujorko prokuroras tvirtina Donaldo Trampo (Donald Trump) buvęs atleistas po to, kai iš jo sulaukė kelių neįprastų telefono skambučių, praneša BBC. 

Tiesa ir teisingumas – aukščiau visko

Televizijos „ABC News“ laidai „Šią savaitę“ („This Week“) Prytas Bharara (Preet Bharara) teigė jautęs, kad D. Trampo skambučiai peržengė įprastą ribą, skiriančią vykdomąją valdžią nuo nepriklausomų baudžiamųjų bylų tyrėjų. P.Bharara tvirtino buvęs atleistas po to, kai nesutiko atsiliepti į trečiąjį prezidento skambutį.

Baltieji rūmai šių prokuroro teiginių kol kas nekomentuoja.

Prezidento Barako Obamos (Barack Obama) skyrimu vyriausiojo Manhatano federalinio prokuroro pareigas ėjęs P. Bharara teigė, kad jam atrodė, jog po to, kai 2016-ųjų metų pabaigoje jiedu susipažino, D. Trampas su juo bandė megzti „tam tikrus santykius“.

Tačiau prokuroras tikino, kad D. Trampui tapus prezidentu jam tai atrodė nepriimtina.

Šis P. Bhararos interviu pasirodė praėjus kelioms dienoms po D. Trampo gegužės mėnesį atleisto buvusio Federalinio tyrimų biuro (FTB) vadovo Džeimso Komio (James Comey) liudijimo Senate. Ten jis tvirtino, kad netrukus po inauguracijos vykusios vakarienės metu D. Trampas jį prašė būti lojalų.

Prezidentas tokius įtarimus griežtai paneigė, o patį Dž. Komį – P. Bhararos draugą ir buvusį kolegą – dėl privačių pokalbių paviešinimo pavadino „labai bailiu“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.12; 00:30

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) sako, kad yra „šimtu procentų“ pasiruošęs duoti priesaiką ir papasakoti apie savo pokalbius su buvusiu Federalinio tyrimų biuro (FTB) vadovu Džeimsu Komiu (James Comey), praneša BBC. 

Charakteringas JAV prezidento Donaldo Trampo rankos mostas. Epa – ELTA nuotr.

Kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose prezidentas neigė prašęs Dž. Komį būti lojalų ar nutraukti buvusio Baltųjų rūmų patarėjo atžvilgiu vykdomą tyrimą.

„Dž. Komis patvirtino didelę dalį to, ką sakiau, bet kai kurie dalykai, kuriuos jis teigė, paprasčiausiai yra netiesa“, – sakė D. Trampas.

Tuo tarpu Senato žvalgybos komitetas paprašė suteikti jam prieigą prie jųdviejų pokalbių įrašų, – jei tokie egzistuoja.

Dž. Komis ketvirtadienį davė parodymus viename iš kelių Kongreso komitetų, tiriančių galimą Rusijos kišimąsi į JAV rinkimus ir spėjamas D. Trampo komandos sąsajas su šia šalimi.

Jis tvirtina manąs, kad prezidentas jį atleido dėl FTB vykdomų su Rusija susijusių tyrimų.

Buvęs FTB vadovas teigė, kad prezidentas darė jam spaudimą nutraukti tyrimą dėl buvusio savo patarėjo nacionaliniam saugumui Maiklo Flino (Michael Flynn). D. Trampas jį atleido dėl to, kad šis Baltiesiems rūmams neatskleidė visos tiesos apie savo ryšius su Rusijos ambasadoriumi.

Penktadienio popietę Baltuosiuose rūmuose priimdamas su vizitu atvykusį Rumunijos prezidentą, D. Trampas atmetė šiuos Dž. Komio teiginius.

Jis pareiškė, kad buvusio FTB direktoriaus liudijimas parodė, jog „nebuvo jokio sąmokslo, jokio trukdymo (rinkimams)“. Dž. Komis senatoriams teigė prezidentą patikinęs, kad jo atžvilgiu tyrimai nevykdomi.

Kiek anksčiau penktadienį D. Trampas socialiniame tinkle „Twitter“ rašė, kad po Dž. Komio liudijimo jaučiasi „visiškai išteisintas“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.11; 07:11

Donaldas Trampas (Donald Trump) buvusį Federalinio tyrimų biuro (FTB) vadovą penktadienį pavadino informacijos nutekintoju. Tą jis pareiškė praėjus dienai po Džeimso Komio (James Comey) liudijimo Senato komitete, kurio metu jis apkaltino prezidentą mėginus nutraukti tyrimą dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus ir melavus apie jį patį ir FTB, rašo dienraštis „The Guardian“.

The Guardian leidinys

„Nepaisant visų neteisingų teiginių ir melo, (esu) visiškai išteisintas… ir OHO, Komis yra informacijos nutekintojas!“, – pirmą kartą komentuodamas Senato žvalgybos komiteto klausymus socialiniame tinkle „Twitter“ rašė D. Trampas.

Susidarė įspūdis, kad D. Trampas kaltina Dž. Komį melavus Kongresui. Meluoti Kongresui – nusikaltimas, už kurį gali būti baudžiama iki penkerių metų laisvės atėmimo bausme, tačiau apkaltinamieji nuosprendžiai tokiose bylose priimami itin retai.

Reaguodamas į prezidento pareiškimus, vienas Demokratų partijos narių, Havajų senatorius Brajanas Šacas (Brian Schatz) „Twitter“ parašė: „Tai nėra tik dar viena paika žinutė tviteryje… mūsų šaliai labai svarbu, kad prezidentas oficialiai liudytų Kongrese ir pasakytų, kaip iš tiesų viskas vyko“.

Gegužės 9 dieną D. Trampo iš pareigų atleistas Dž. Komis ketvirtadienį vykusiame posėdyje kalbėjo kone tris valandas. Jis atsakinėjo į klausimus apie tyrimus dėl galimų D. Trampo bendražygių sąsajų su Rusija ir prezidento požiūrį į juos.

EPA – ELTA nuotraukoje: JAV prezidentas Donaldas trampas kaltina buvusį FTB vadovą Džeimsą Komį melavus Kongresui

Per klausymus Dž. Komis dabartinį JAV prezidentą pavadino melagiu ir tvirtino manąs, kad buvo atleistas dėl FTB vykdomo tyrimo dėl Maskvos kišimosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus. Jo liudijimas D. Trampo prezidentavimui nesudavė lemiamo smūgio, tačiau sukėlė abejonių dėl prezidento sąžiningumo.

Apie savo atleidimą iš FTB vadovo pareigų jis sakė: „(Prezidento) administracija nusprendė apšmeižti mane ir – dar svarbiau – FTB, tvirtindama, kad organizacijoje vyravo chaosas, kad jai buvo prastai vadovaujama, kad darbuotojai buvo praradę pasitikėjimą savo vadovu“.

„Tai buvo melas, akivaizdus ir paprastas. Labai apgailestauju, kad FTB darbuotojai turėjo tą išgirsti, ir man labai gaila, kad tai buvo pasakyta amerikiečiams“, – kalbėjo buvęs FTB vadovas.

D.Trampo teisininkas Markas Kasovicas (Marc Kasowitz) po klausymų išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigė, kad Dž. Komis „pripažino, jog vienpusiškai ir slapta, neturėdamas tam įgaliojimų, spaudai atskleidė detales apie privilegijuotą savo bendravimą su prezidentu“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.10; 08:15

Buvęs FTB direktorius Džeimsas Komis (James Comey) įsitikinęs, kad Rusija kišosi į JAV prezidento rinkimus. Jis tai pareiškė ketvirtadienį per posėdį JAV Senato Žvalgybos komitete, praneša „Interfax“. 

Buvęs FTB vadovas Džeimsas Komis. EPA – ELTA nuotr.

„Nėra jokių abejonių, Rusija kišosi į mūsų rinkimus 2016 metais. Jie kišosi konkrečiu tikslu, jie kišosi rafinuotai. Jie naudojo specialią įrangą. Kampanijai dirigavo aukščiausia Rusijos vadovybė. Šiai nuomonei pritaria visos žvalgybos tarnybos“, – sakė Dž. Komis, pabrėždamas, jog tai tikrai „nemelaginga naujiena“.

Paklaustas, ar jis nemano, jog buvo atleistas todėl, kad FTB tyrė spėjamą Rusijos įtaką, Dž. Komis atsakė, kad kaip tik už tai jis ir buvo atleistas.

Pasak buvusio FTB vadovo, Rusija ketina ir ateityje kištis į Jungtinių Valstijų vidaus gyvenimą, ir jos programišiai dar pasireikš.

„Jie mėgino nustatyti, kaip mes turime galvoti, balsuoti, veikti. Jiems reikalinga Amerika“, – pareiškė Dž. Komis.

Jis prisipažino pats nutekinęs duomenų apie savo pokalbį su Donaldu Trampu (Donald Trump), tikėdamasis, jog tai paskatins Amerikos valdžią paskirti specialųjį prokurorą Rusijos kišimosi byloje. Pasak Dž. Komio, jis perdavė pokalbio su JAV prezidentu įrašo kopiją savo draugui, kuris ją perdavė žiniasklaidai.

Buvęs Federalinio tyrimų biuro vadovas Džeimsas Komis (James Comey) ketvirtadienį per posėdį JAV Senato Žvalgybos komitete taip pat apkaltino šalies prezidentą Donaldą Trampą melu apie jį ir žinybą, kuriai jis vadovavo.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.09; 07:15

Praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje JAV supurtęs Votergeito skandalas nublanksta prieš tyrimą dėl Donaldo Trampo (Donald Trump) komandos ryšių su Rusija, sako buvęs JAV nacionalinės žvalgybos vadovas, praneša BBC.

Amerikos žvalgyba

Džeimso Kleperio (James Clapper) teigimu, Votergeitas gerokai nublanksta prieš tai, kas šiuo metu vyksta JAV.

JAV žvalgybos agentūros mano, kad Rusija kišosi į JAV prezidento rinkimus, ir tiria galimus D. Trampo komandos ryšius su Maskva.

Tačiau kol kas nėra viešai žinomų įrodymų, kurie patvirtintų, kad tokie ryšiai egzistavo. Pats D. Trampas šią istoriją atmeta kaip „melagingas naujienas“.

JAV žvalgybų vadovai į su šiuo tyrimus susijusius klausimus atsakinėjo trečiadienį, Senato žvalgybos komiteto posėdžio metu.

Nacionalinės žvalgybos vadovo Deno Koutso (Dan Coats), Nacionalinio saugumo agentūros direktoriaus admirolo Maiko Rodžerso (Mike Rogers), laikinai Federalinio tyrimų biuro (FTB) vadovo pareigas einančio Endriu Makeibo (Andrew McCabe) ir generalinio prokuroro pavaduotojo Rodo Rozenšteino (Rod Rosenstein) senatoriai planuoja paklausti, ar iš pareigų atleisdamas buvusį FTB vadovą Džeimsą Komį (James Comey) D. Trampas mėgino sužlugdyti tyrimą dėl Rusijos įtakos šalies prezidento rinkimams.

Apklausos vyksta praėjus dienai po to, kai dienraštyje „The Washington Post“ pasirodė pranešimas, kad D. Koutsas savo kolegoms atskleidė, jog D. Trampas bandė įkalbėti FTB nutraukti tyrimą dėl buvusio jo patarėjo Maiklo Flino (Michael Flynn) ryšių su Kremliumi.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.08; 00:01

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) nepasinaudos savo įgaliojimais, kad užkirstų kelią buvusio Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktoriaus Džeimso Komio (James Comey) liudijimui Kongrese ketvirtadienį, pranešė Baltieji rūmai, informuoja AFP.

Atleistas Dž. Komis ketvirtadienį stos prieš Senato žvalgybos komitetą ir bus apklausiamas. Didžioji dalis stambiausių JAV televizijos tinklų planuoja tiesiogiai transliuoti buvusio FTB direktoriaus apklausą. Dž. Komio liudijimai bus pirmosios viešos pastabos šiuo klausimu nuo gegužės pradžios, kai jis buvo atleistas iš FTB direktoriaus pareigų. 

Buvęs FTB direktorius Džeimsas Komis

Dž. Komis atleistas FTB vykdant tyrimą dėl galimų slaptų kontaktų tarp JAV prezidento rinkimų kampanijos komandos ir Rusijos. JAV žvalgyba įsitikinusi, kad Rusija kišosi į 2016 metais vykusius JAV prezidento rinkimus ir bandė juos paveikti respublikono D. Trampo naudai.

Respublikonai ir demokratai ketvirtadienį turės galimybę Dž. Komiui užduoti klausimus apie jo atleidimo aplinkybes ir kaltinimus, neva D. Trampas jį ragino nutraukti tyrimą buvusio patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Maiklo Flino (Michael Flynn), kaltinamo ryšiais su Rusija, atžvilgiu. Be to, teigiama, kad Dž. Komis išsamiai aprašė tris pokalbius su D. Trampu, kol dar ėjo FTB direktoriaus pareigas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.06.06; 14:07

Baltųjų rūmų teisininkai pradėjo nagrinėti JAV prezidento apkaltos procedūrą, jeigu tokia būtų inicijuota, informuoja televizijos kanalas CNN.

Kaip pažymi televizijos kanalas, pareigūnai tokį scenarijų vadina mažai tikėtinu, bet teisininkai vis dėlto nusprendė panagrinėti, kaip reiktų reaguoti, jeigu tokia procedūra būtų inicijuota.

Tuo tarpu oficialus Baltųjų rūmų atstovas paneigė pranešimus apie tokias teisininkų konsultacijas su ekspertais.

Inicijuoti D. Trampo apkaltą anksčiau paragino kai kurie Kongreso demokratų partijos atstovai. Tokius raginimus pakurstė publikacijos žiniasklaidoje, esą D. Trampas prašė tuomečio FTB direktoriaus Džeimso Komio (James Comey) nutraukti tyrimą dėl buvusio jo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Maiklo Flino (Michael Flynn) veiklos. 

Informacijos šaltinis – ELTA

2017-05-21; 02:02

Buvęs FTB direktorius Džeimsas Komis (James Comey) sutiko duoti parodymus JAV senato žvalgybos komiteto atvirame posėdyje, teigiama pareiškime, kurį savo „Twitter“ paskyroje publikavo JAV senatorius demokratas, atstovaujantis Virdžinijos valstijai, Markas Vorneris (Mark Warner).

„Buvęs FTB direktorius Dž. Komis sutiko pasisakyti atvirame komiteto posėdyje“, – rašė M. Vorneris, einantis Žvalgybos komiteto vicepirmininko pareigas. Jis taip pat pareiškė viltį, kad buvusio FTB vadovo parodymai „padės atsakyti į klausimus, kurių iškilo po to, kai JAV prezidentas (Donaldas Trampas (Donald Trump) netikėtai atleido direktorių Dž. Komį“.

Senatorius respublikonas Ričardas Beras (Richard Burr) pareiškė, kad „komitetas tikisi išgirsti buvusio FTB vadovo parodymus apie jo vaidmenį tyrime dėl galimo Rusijos kišimosi į JAV rinkimus“.

Kaip skelbia „Reuters“, posėdžio data bus paskelbta po gegužės 29 dienos.

Gegužės 9 dieną D. Trampas atleido Dž. Komį iš pareigų todėl, kad esą šis „blogai dirbo“. Tačiau oponentai įtaria, kad JAV prezidentas iš tikrųjų stengėsi užvilkinti su Rusijos veikla susijusį tyrimą, į kurį įeina ir galimų Kremliaus bei D. Trampo komandos ryšių tyrimas.

Kaip antradienį rašė NYT, D. Trampas prašė buvusį FTB direktorių Dž. Komį nutraukti tyrimą buvusio patarėjo Maiklo Flino (Michael Flynn), kaltinamo ryšiais su Rusija, atžvilgiu. Baltieji rūmai šią informaciją paneigė.

Gegužės 17 d. JAV teisingumo departamentas paskyrė specialųjį prokurorą galimam Rusijos kišimuisi į Amerikos prezidento rinkimų kampaniją tirti – Robertą Miulerį (Robert Mueller), vadovavusį Federaliniam tyrimų biurui nuo 2001 iki 2013 metų. Pasak JAV generalinio prokuroro pavaduotojo Rodo Rozenšteino (Rod Rosenstein), tyrimui prižiūrėti buvo reikalingas nepriklausomas ekspertas.

Informacijos šaltinis – ELTA.

2017.05.20; 12:16

EPA – ELTA nuotraukoje – specialusis prokuroras Robertas Miuleris

JAV teisingumo departamentas paskyrė specialųjį prokurorą galimam Rusijos kišimuisi į Amerikos prezidento rinkimų kampaniją tirti, praneša BBC.

Kaip informavo žinybos atstovai, į šias pareigas paskirtas Robertas Miuleris (Robert Mueller), vadovavęs Federaliniam tyrimų biurui nuo 2001 iki 2013 metų.

Pasak JAV generalinio prokuroro pavaduotojo Rodo Rozensteino (Rod Rosenstein), tyrimui prižiūrėti buvo reikalingas nepriklausomas ekspertas.

Reikalavimai paskirti specialųjį prokurorą galimiems D. Trampo ryšiams su Rusija tirti nuskambėjo po to, kai gegužės 10 d. JAV prezidentas atleido iš pareigų FTB vadovą Džeimsą Komį (James Comey). Savo sprendimą D. Trampas motyvavo tuo, kad jis esą nesugeba efektyviai vadovauti žinybai.

Dž. Komis tyrė buvusio D. Trampo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Maiklo Flino (Michael Flynn) ryšius su Rusija.

Informacijos šaltinis – ELTA.

2017.05.18; 10:50

 
JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) prašė buvusį FTB direktorių Džeimsą Komį (James Comey) nutraukti tyrimą buvusio patarėjo Maiklo Flino (Michael Flynn), kaltinamo ryšiais su Rusija, atžvilgiu, praneša laikraštis „The New York Times“.
 
Leidinio žiniomis, tai įvyko vasario mėnesį per D. Trampo ir Dž. Komio susitikimą Baltųjų rūmų Ovaliniame kabinete. Susitikimas aprašytas Dž. Komio rašte, kurį jis parašė iškart po pokalbio. „The New York Times“ remiasi dviem žmonėmis, susipažinusiais su rašto turiniu, bet patys laikraščio žurnalistai jo nėra matę.
 
JAV prezidento patarėjas M. Flinas buvo atleistas iš pareigų, kadangi jis nuslėpė savo ryšius su Rusija.
 
D. Trampas atleido Dž. Komį iš FTB direktoriaus pareigų motyvuodamas tuo, kad esą jis nesugeba efektyviai vadovauti žinybai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA.
 
2017.05.17; 11:58

Džulijanas Asandžas, WikiLeaks įkūrėjas. Kam jis tarnauja – Rusijai?

Organizacija „WikiLeaks“ pasiūlė 100 tūkstančių dolerių už JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) ir atleisto FTB direktoriaus Džeimso Komio (James Comey) pokalbių įrašus.

„WikiLeaks“ siūlo 100 tūkstančių dolerių už D. Trampo ir Dž. Komio pokalbių įrašus“, – rašoma organizacijos tviteryje.

Anksčiau penktadienį buvo pranešta, jog D. Trampas įspėjo atleistą FTB direktorių Dž. Komį, kad šis neatskleistų žiniasklaidai jų pokalbių turinio.

Gegužės 9 d. D. Trampas atleido Dž. Komį iš pareigų todėl, kad esą šis „blogai dirbo“.

Tačiau oponentai įtaria, kad JAV prezidentas iš tikrųjų stengėsi užvilkinti su Rusijos veikla susijusį tyrimą, į kurį įeina ir galimų Kremliaus bei D. Trampo komandos ryšių tyrimas.

Informacijos šaltinis – ELTA.

2017.05.14; 04:15

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) įspėjo savo paties atleistą buvusį Federalinio tyrimų biuro (FTB) vadovą Džeimsą Komį (James Comey) nenutenkinti informacijos žiniasklaidai, praneša BBC.

Penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje žinutėje Dž. Komiui jis rašė „geriau jau tikėtis, kad nėra mūsų pokalbių įrašų.“

Tyrimui dėl galimo Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus vadovavusį Dž. Komį JAV prezidentas iš pareigų atleido antradienį.

Nuo tada D. Trampas atkakliai tvirtina, kad Dž. Komis jam sakęs, jog jo atžvilgiu tyrimas nevykdomas. D. Trampas teigė, kad Dž. Komis dviejų vakarienių metu ir kartą telefonu jį patikino, kad jis šiame tyrime nefigūruoja.

Prezidentas sakė: „Aš sakau: „Jei įmanoma, ar informuotum mane, kad mano atžvilgiu vykdomas tyrimas?“ Jis pasakė: „Jūsų atžvilgiu tyrimas nevykdomas.“

Minėtojo FTB tyrimo metu aiškinamasi galimi D. Trampo rinkimų kampanijos pareigūnų ir Maskvos ryšiai. D. Trampas teigė, kad atleisti Dž. Komį buvo jo asmeninis sprendimas, o patį buvusį FTB vadovą apibūdino kaip „mėgstantį pasirodyti“.

Patį FTB tyrimą jis atmetė kaip „šaradą“ ir pareiškė, esą demokratai melagingas naujienas naudoja kaip pasiteisinimą dėl pralaimėtų rinkimų.

Tačiau Dž. Komio įpėdinis laikinasis FTB vadovas Endriu Makeibas (Andrew McCabe) ketvirtadienį teigė, kad tai išlieka „itin svarbus tyrimas“.

Informacijos šaltinis – agentūra ELTA.

2017.05.13; 06:13

Spencer Ackerman / The Guardian

Septyni Amerikos senatoriai, Senato Žvalgybos komisijos nariai (demokratai ir jų sąjungininkas iš nepriklausomųjų rato), užsiminė, kad yra ir iki šiol tebėra slapta svarbi informacija apie Rusijos kišimąsi į Amerikos prezidento rinkimus.

Toji informacija, jų manymu turi būti atskleista, praneša The Guardian korespondentas Spenseris Akermanas. Jie su tokiu prašymu kreipėsi į prezidentą Baraką Obamą.

„Mes manome, kad esama papildomos informacijos apie Rusijos vyriausybę ir Amerikos rinkimus, kurią dera išslaptinti ir paviešinti visuomenei. Mes perduodame konkrečias detales slaptais kanalais“, – sakoma senatorių laiške.

„Nei pačiame trumpiausiame laiške, nei jį aptarinėjant su šaltiniais ant Kapitolijaus kalvos nebuvo paminėti konkretūs žvalgybos duomenys apie Rusiją, jos jėgą ir jos įtaką rinkimų rezultatams. Kol kas nėra tikrų liudijimų apie balsų klastojimą ar piktnaudžiavimą rinkimuose, išskyrus jokiais įkalčiais nepatvirtintus paties Donaldo Trumpo pareiškimus“, – pabrėžia straipsnio autorius.

Turimomis žiniomis, septynių senatorių pasirašytas prašymas išslaptinti informaciją – pirmas per 12 metų.

Autorius primena, kad JAV nacionalinės žvalgybos direktorius Džeimsas Kleperis tiesiogiai apkaltino „aukščiausius“ Rusijos valdininkus tuo, kad jie užsakė įsilaužimą į Demokratų partijos skaitmeninius tinklus.

Senato demokratų lyderis Haris Reidas spalį pareiškė, kad FTB direktorius Džeimsas Komis „turi sprogdinančios informacijos apie glaudžius Donaldo Trumpo, jo pagrindinių patarėjų ryšius ir koordinaciją su Rusijos vyriausybe“, perduoda Akermanas.

„Nei iš Baltųjų rūmų, nei iš Kleperio kanceliarijos kol kas negauta paaiškinimų, ar Obama duos nurodymą dėl išslaptinimo ir ar specialiosios tarnybos pritaria tokiam žingsniui“, – praneša žurnalistas.

Informacijos šaltinis: The Guardian leidinys.

2016.12.09; 03:54