Su buvusiu Latvijos ministru pirmininku ir kandidatu į svarbų Europos komisaro postą Valdžiu Dombrovskiu kalbėjome netoli tos vietos, kur vyko ir pirmasis mano pokalbis su šiuo jaunu, bet iškiliu Latvijos ir Europos politiku. Tik pirmasis interviu vyko krizės įkarštyje, kai toks jaunas premjeras, kuriam buvo patikėta išvesti Latviją iš krizės, atrodė kaip stebuklas.

Šįkart kalbėjomės jo partijos būstinėje, o kaip stebuklas atrodo tai, kiek šis politikas sugebėjo nuveikti krizės laikotarpiu. Jo partija, nepaisant skausmingų reformų, sugebėjo triuškinamai nugalėti Europos Parlamento (EP) rinkimuose. Apie tai, kaip ir apie Europos Sąjungos (ES) ateitį bei Ukrainoje susidariusią situaciją, ir buvo šis pokalbis.

Continue reading „Valdis Dombrovskis: „Europai svarbu išvengti japoniškos stagnacijos“”

Europos Sąjunga teigia, kad Madridas galėtų pasimokyti iš Latvijos ekonomikos pakoreguotos programos, nors ekonomistai ir abejoja griežtų priemonių nauda.

Europos ekonomikos reikalų komisaras Olli Rehnas rugpjūtį savo tinklalapyje teigė, kad Ispanijai reikia nesusitaikyti su aukštu nedarbo lygiu ir silpnu ekonomikos augimu, bet dėl ekonomikos atsigavimo reikia imtis pasiaukojimo, pavyzdžiui,10 proc. sumažinti atlyginimus, kaip tai padarė Airija ir Latvija. – dvi „sėkmės istorijos“.

Continue reading „Ispanijai nepriimtinas latviškasis modelis”

Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt šiandien pateikia keletą ištraukų iš publikacijų, kurių autoriai vertina ekonominius Latvijos pasiekimus. Tiesa, vokiškuose straipsniuose kalbama ne vien apie malonius dalykus. Esama ir Latvijai nepalankių versijų. Daug dėmesio skiriama euro problematikai: ar ši Baltijos valstybė pajėgi įsivesti eurą, kuo ši valiuta naudinga arba nenaudinga Latvijai, kokių ekonominių sustiprėjimų latviai gali tikėtis turėdami eurą…

Bet kokiu atveju Lietuvai privalu kuo daugiau žinoti apie savo artimiausią kaimynę – Latviją. Taip pat – ir apie jos ekonomiką.

Continue reading „Latviją pavadino šalimi, skirta „Liuksemburgo skurdžiams””

Slaptai.lt kviečia atkreipti dėmesį į vokiško leidinio "Salzburger Nachrichten" publikaciją "Turtingi rusai iš Rygos". Šiame rašinyje pasakojama, kaip oficialioji Latvijos valdžia sėkmingai pritraukia turtingų Rusijos verslininkų pinigus.

Tiesa, veltui dalinamas tik sūris pelėkautuose. Tad nenuostabu, jog Latvija, siekdama rusiškų milijonų, priversta daryti kai kurių nuolaidų. Sakykim, dalinti Šengeno vizas, leidžiančias pasiturintiems rusų verslininkams laisvai keliauti po Europos Sąjungos šalis.

Skelbiame iš minėtos publikacijos labiausiai įsiminusią ištrauką.

Continue reading „Turtingi rusai iš Rygos”

Ypač įdomus Gabrielio Kurio (Gabriel Kuris) straipsnis "Latvijos oligarchų pergudravimas".

Gabrielio Kurio (Gabriel Kuris) straipsnyje "Latvijos oligarchų pergudravimas" analizuojama Latvijos prevencijos ir kovos su korupcija biuro (Corruption Prevention and Combating Bureau, KNAB) veikla. Pagrindinis šio biuro uždavinys – įveikti korupciją vyriausybiniuose sluoksniuose, kuri sovietmečiu buvo įprasta.

Straipsnyje akcentuojama, kad šis uždavinys buvo ypač sunkus, nes dauguma turėjusių valdžią ir privilegijas nenorėjo, kad šis biuras būtų tvirtas. 

Continue reading „Latviški akcentai”

Tai – interviu su Latvijos ekonomikos ministru Danieliu Pavliutu. Atsakydamas į klausimą, kokiomis priemonėmis Latvijai pavyko atkurti spartų ekonomikos augimą po didžiulės recesijos, D. Pavliutas įvardijo kelias priežastis.

„Pirma, tai Latvijos ekonomikos gebėjimas prisitaikyti. Kalbu visų pirma apie šalies gyventojus – jie sugebėjo pakankamai konstruktyviai reaguoti į priemones, dėl kurių kitose šalyse galėtų kilti, pavyzdžiui, masiniai neramumai ar streikai. Atlyginimų ir socialinio aprūpinimo koregavimo politiką mūsų šalyje buvo labiau įmanoma vykdyti nei kitose šalyse. Tačiau vyriausybė vėliau daug padarė, kad po krizės būtų tobulinamas ir stiprinamas socialinės paramos tinklas. Socialinei apsaugai skirtos išlaidos, pavyzdžiui, nedarbo pašalpos, parama minimalias pajamas gaunantiems gyventojams, palyginti su laikotarpiu iki krizės padidėjo", – sakė D.Pavliutas.

Continue reading „Kaip Latvija atkūrė spartų ekonomikos augimą?”

latvija_prop

Latvijoje dirbusios Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos ekspertai pateikė ataskaitą, kurioje teigiama, kad Latvijos ekonomika sustiprėjo po krizės ir šalis sėkmingai siekia įsivesti eurą.

„Ekonomika sugebėjo atsistatyti po 2008-2009 m. recesijos, fiskalinis deficitas sumažėjo daugiau, negu buvo tikėtasi, pasipildė tarptautiniai rezervai. Finansų sektorius, kuris buvo destabilizuotas 2008 m. pabaigoje po „Parex“ banko žlugimo, yra gerai kapitalizuotas ir vėl rentabilus.

Continue reading „Latvijos ekonomika po krizės sustiprėjo”

kiaule_taupykle

Kuo įdomus Neil Buckley straipsnis “Tiesa ir mitai apie Baltijos šalių taupymo modelį”, pasirodęs leidinyje “Financial Times”?           

Baltijos šalys, patyrusios ekonominių sunkumų, sulaukia pagyrimų dėl taupymo priemonių, iš kurių galėtų pasimokyti kitos valstybės. 

Latvija, Lietuva ir Estija taikė „vidinę“ devalvaciją, mažindamos atlyginimus ir išlaidas – tokių veiksmų, pavyzdžiui, Vokietija, siūlo imtis euro zonos šalims, nevykdančioms nustatytų reikalavimų.

Continue reading „Tiesa ir mitai apie Baltijos šalių taupymo modelį”

VioletaKlyviene_2

Estijos ekonomika ir toliau įspūdingai auga – BVP šių metų II ketvirtį augo taip pat sparčiai (8,4 proc.,), kaip ir šių metų I ketvirtį (8,5 proc.).

Ekonomikos augimas tapo labiau subalansuotas, nes pramonės gamybos augimas sulėtėjo ir jos dalis BVP pyrage sumažėjo. Atitinkamai sparčiau augo vidaus paklausa.

Tačiau vienareikšmiškai teigiamai šių duomenų vertinti negalime, nes buvo pakeista BVP skaičiavimo metodika. Nors detali statistika dar nėra paskelbta, tačiau silpni mažmeninės prekybos rezultatai rezultatai rodo, kad privatus vartojimas tebėra vangus ir vidaus paklausos atsigavimą daugiausia lemia investicijos. Bankinio sektoriaus kreditavimas palaipsniui atsigauna, tačiau naujų paskolų įmonėms išdavimas vis dar neviršija paskolų portfelio amortizacijos.

Continue reading „Estija stebina augimu, Latvijos ekonomikos augimas trapus, o Lietuvoje sumažėjo kai kurios kainos”

Latvijas_herbas

Paskutinį praėjusių metų ketvirtį Latvijos ekonomika rodė sparčius augimo tempus. BVP paskutinį ketvirtį palyginti su 2009 m. atitinkamu laikotarpiu augo 3,7 proc.

Tai 0,5 proc. sparčiau nei prognozavome mes (3,2 proc.), bet 0,3 proc. lėčiau nei „Bloomberg“ agentūros apklausiamų ekonomistų vidurkis (4,0 proc.).

Remiantis mūsų modeliu ekonomikos augimo paspartėjimas praėjusių metų pabaigoje buvo nulemtas ne tik gerų eksporto rezultatų, bet ir atsigaunančios vidaus paklausos.

Continue reading „Latvijos ekonomikos atsigavimas tęsiasi”