Kada bus išlaisvintas KaPo pareigūnas Estonas Kohveras?


(Estono Kohvero dosje – viename aplanke)

Paskutiniosios žinios tokios: Estijoje teritorijoje pagrobto ir į Maskvą nugabento Estijos žvalgybos darbuotojo Estono Kohvero (Eston Kohver) likimu ketina rūpintis du Rusijos advokatai, išgarsėję gindami skandalingąją grupę Pussy Riot ir Ukrainos lakūnę Nadeždą Savčenko. Tai advokatai Nikolajus Polozovas ir Markas Feiginas.

Advokatų prognozės

Gazeta.ru rašo, esą Estija norėtų, jog Estoną Kohverą gintų jų, estų, davokatai. Tačiau oficialusis Talinas greičiausiai neprieštaraus, jei šio subtilaus uždavinio imsis Rusijos advokatai N.Polozovas bei M.Feiginas. Pageidaujamų advokatų sąrašą Estija nusiuntusi Maskvai.

Beje, Rusijos advokatai, sutinkantys ginti šiuo metu Lefortovo kalėjime laikomą E.Kohverą, teigia, jog, norint pasiekti teigiamų rezultatų, svarbiausia įrodyti, kad KaPo pareigūnas buvo sulaikytas būtent Estijos, o ne Rusijos teritorijoje. Tada sužlugtų visi jam pateikti kaltinimai, įskaitant ir šnipinėjimą, ir neteisėtą sienos kirtimą, ir kovinio ginklo su šoviniais gabenimą.

Bet ar pavyks įrodyti šią aplinkybę? Juk rugsėjo 5-osios rytą įvykusio incidento Estijos žvalgyba greičiausiai nespėjo nufilmuoti. Jei būtų spėjusi nufilmuoti, būtų spėjusi ir E.Kohverą nuo užpuolikų apginti.

Rusijos advokatai neatmeta ir tikimybės, jog dirbti sunkiomis sąlygomis – Rusijos teismai ne visuomet vadovaujasi įstatymais. Ypač tokiose bylose, kur interesų turi Rusijos slaptosios tarnybos. Todėl gynėjai mano, jog E.Kohvero byla bus išskirtinai sudėtinga.

Trukdyta susitikti su Estijos diplomatais

Kad ši byla bus sudėtinga, byloja ir tai, kaip Rusija nenorėjo Estijos diplomatams leist susitikti su E.Kohveru. Remiantis įstatymais ir tarptautinėmis normomis, tokia galimybė suimtam asmeniui turėjo būti suteikta per 72 valandas. Bet Rusija šią galimybę vis atidėliojo.

„Eesti Paevaleht“ rašo, kad sulaikant E.Kohverą dalyvavo ne vietiniai Rusijos atstovai iš Pskovo, o greičiausiai atvyko speciali FSB grupė iš Maskvos ar Sankt Peterburgo. Pskovo pasieniečiai ir Pskovo saugumo darbuotojai juk ilgokai nieko nežinojo apie pasienio zonoje sulaikytą aukšto rango Estijos žvalgybos pareigūną. Pskoviečiai tikrai ne pirmieji sužinojo apie incidentą. Be to, jie sužinojo iš kitų šaltinių.

„Eesti Paevaleht“ žurnalistė Cholger Roonemaa taip pat rašo, jog lemtingąją rugsėjo 5-osios rytą KaPo pareigūnas buvo specialiai viliojamas prieiti kuo arčiau Estijos – Rusijos sienos. Jis buvo užpultas netoli Luhamos pasienio punkto prie stulpo Nr. 121, vos už keliolikos metrų nuo Rusijos valstybinės sienos. Taigi iki Rusijos sienos jam tebuvo likę žengti vos keletą ar keliolika metrų.

Bet patyręs KaPo pareigūnas savo valia, žinoma, neperžengė valstybinės Estijos – Rusijos sienos. Jį užuolė Estijos teritorijoje.

Dvi skirtingos istorijos suplaktos krūvon

Derėtų atkreipti dėmesį į Interfax pranešimą, nuskambėjusį rugsėjo 5-ąją 18.25 valandą vakaro (Estonas Kohveras buvo pagrobtas rugsėjo 5-ąją apie 9 valandą ryto). Tądien Rusijos informacijos agentūra skelbė, esą Pskove sulaikytas Estijos pilietis, turėjęs 4,83 gramus narkotinių medžiagų. Tuos narkotikus suimtasis laikęs neva savo reikmėms. Interfax teigė, jog Estijos pilietis į Pskovą atvyko aplankyti giminių.

Tuo tarpu oficialusis Talinas rugsėjo 5-ąją po pietų pranešė, jog Estijos teritorijoje įžūliai, panaudojant dūminę uždangą, blokuojant radijo ryšį, naudojant grasinimus bei jėgą, buvo pagrobtas oficialias pareigas vykdęs aukšto rango Estijos žvalgybos pareigūnas.

Estijos pusė atkreipė dėmesį, jog Interfax šiuos du skirtingus įvykius suplakė į krūvą. KaPo vadovybė tvirtino, jog Pskove sulaikytas narkotikų turėjęs Estijos pilietis ir Estijos žvalgybininko pagrobimas – dvi skirtingos istorijos.

Ar tikrai neapskundė suėmimo?

Interfax ir kai kurios kitos Rusijos žiniasklaidos priemonės noriai eskalavo mintį, esą sulaikytasis E.Kohveras neapskundė savo suėmimo. Kad galbūt E.Kohverui trukdoma, neleidžiama apskųsti suėmimo, – Rusijos žiniasklaida neužsiminė nė žodeliu. Jei suėmimas neapskųstas, tai reiškia, jog E.Kohveras tikrai dvejis mėnesius bus priverstas praleisti nelaisvėje. Mažų mažiausiai – dvejis mėnesius.

Rusijos televizijos parodė, kaip E.Kohveras atvežamas į Maskvos Lefortovo kalėjimą. Rugsėjo 7 dieną 12 valandą jam dar nebuvo leista susitikti su Rusijoje reziduojančiais Estijos diplomatais. Estijos URM ministras Urmas Paetas ne sykį reikalavo, jog E.Kohverui kuo greičau būtų sudaryta galimybė susitikti su Estijos diplomatais. Bet šis prašymas ilgai ignoruotas. O KaPo vadovybė pabrėžė, jog nėra jokių loginių priežasčių, kodėl jų pareigūnas E.Kohveras neturėtų skųsti suėmimo fakto.

Užsiminta apie galimus naujus sulaikymus

Intefax ne sykį pranešė, jog E.Kohveras nepripažįsta jam metamų kaltinimų dėl šnipinėjimo, nelegalaus sienos kirtimo ir neteisėto ginklo gabenimo. Tuo pačiu Intefax mįslingai užsiminė, jog po E.Kohvero sulaikymo galimi ir nauji suėmimai. Nieko nuostabaus – juk Rusija bando įrodyti, esą pas E.Kohverą rasti 5 tūkst. eurų, kuriuos jis neva turėjo sumokėti savo agentui ar agentams. Bet teiginio apie galimus naujus suėmimus Interfax smulkiau nekomentavo.

Estijos atsargos generolo pastaba: „norėta pažeminti ir JAV, ir NATO, ir Estiją“

Estijos atsargos generolas Antsas Laaneotsas mano, jog rusų skleidžiama legenda, esą E.Kohveras pasienyje turėjo susitikti su užverbuotu Rusijos agentu, – išsigalvojimai arba pasala. Estijos žvalgybininką tiesiog siekė išprovokuoti kuo arčiau prieiti prie Rusijos sienos.

Pasak generolo, Rusijos žvalgyba seniai nemėgo E.Kohvero, nes šis pareigūnas profesionaliai ir rimtai rinko informaciją apie Rusiją. Be to, pagrobdama E.Kohverą, Rusija norėjo pažeminti tiek JAV, tiek NATO. Prieš dvi dienas iki E.Kohvero pagrobimo Taline viešėjęs JAV prezidentas Barakas Obama davė rimtas saugumo garantijas Estijai, kuri, be kita ko, skirtingai nei Lietuva ir Latvija, tvirtai laikosi nerašytos NATO taisyklės karinėms reikmėms skirti ne mažiau 2-jų procentų nuo BVP.

Pagrobdama KaPo darbuotoją Estijos teritorijoje Rusija tarsi klausia, ko gi vertos Amerikos duotos saugumo garantijos? Apie tai skelbia inforesist.org.

Estijos atsargos generolas A.Laaneotsas įsitikinęs, jog E.Kohverą išlaisvinti bus labai sunku. Rusai įpratę tvirtai laikytis paskelbtos legendos: jei žmogų apkaltino dėl šnipinėjimo, tai šių kaltinimų nekeis.

Be to, E.Kohvero suėmimas – puiki galimybė demonstruoti rusams, kokia priešiška ir pavojinga toji Estija bei NATO, globojanti Estiją. Naivu manyti, jog Rusija šio incidento neišnaudotų propagandinėms reikmėms.

„Pusiau karinio pobūdžio operacija“

Estiškasis postimees.ee skelbia žurnalo „Diplomaatia“ vyriausiojo redaktoriaus Kaarelo Kaaso pastebėjimus, jog E.Kohvero pagrobimas – specialioji Rusijos žvalgybos operacija. Kaarelas Kaasas mano, jog tai, kas nutiko rugsėjo 5-osios rytą prie pat Rusijos sienos Estijos teritorijoje, – „pusiau karinio pobūdžio operacija“. Radijo ryšio slopinimas, dūminės uždangos panaudojimas – tai karinės priemonės.

Akivaizdu, kad FSB tiksliai žinojo, jog rugsėjo 5-osios rytą E.Kohveras bus Estijos – Rusijos pasienyje. FSB taip pat žinojo, jog E.Kohveras pasienyje tądien privalėjo atlikti svarbią užduotį – su kažkuo susitikti.

Redaktorius taip pat mano, jog šis icidentas „taps gera pamoka Estijai, kuri manė, jog Estijos – Rusijos siena patikimai saugoma“. O paaiškėjo, kad per šią sieną be didelio vargo gali prasiveržti kelios dešimtys „žaliųjų žmogeliukų“, kurie pasklistų po Estijos teritoriją ir kuriuos estams vėliau būtų sudėtinga gaudyti.

Duodamas interviu postimees.ee ir ERR.ee leidiniams ponas K.Kaasas aiškino, jog Estijai nebūtina statyti naujos Berlyno ar Kinijos sienos, bet Estijos – Rusijos siena vis tik turėtų būti saugoma rimčiau.

Kodėl Rusijos FSB neneigė dalyvavusi operacijoje?

Estiškasis postimees.ee pateikia ir buvusio KaPo generalinio direktoriaus Raivo Aego komentarą. Raivas Aegas tvirtina, jog nerimą bei nuostabą kelia Rusijos FSB prisipažinimas sulaikius Estijos slaptųjų tarnybų darbuotoją ir net prisiėmus atsakomybę už šiuos veiksmus. Dažniausiai Rusijos slaptosios tarnybos neigia bet kokį savo darbuotojų dalyvavimą panašaus pobūdžio operacijose. O šį kartą – ne tik neneigė, bet ir patvirtino.

Taigi Rusija pripažįsta, jog FSB padarė rimtą nusikaltimą – įsiveržė į svetimos šalies teritoriją ir pagrobė svetimos valstybės specialiųjų tarnybų darbuotoją, be kita ko, tuo metu atlikusį tarnybines pareigas.

Teisingai pasielgė, jog nešaudė

Estijos VRM vadovas Hanno Pevkuras teigia, jog E.Kohveras teisingai pasielgė, nepanaudojęs tarnybinio ginklo. Estija turi patikimos informacijos: nežinomi asmenys kirto Estijos – Rusijos sieną iš Pskovo pusės, puolė E.Kohverą ir, naudodami jėgą, nusitempė jį į savo teritoriją. Jei E.Kohveras gynybai būtų bandęs panaudoti šaunąmąjį ginklą, jį greičiausiai būtų nušovę.

Nespėjo apginti

KaPo generalinis direktorius rugsėjo 8-ąją pripažino, kad E.Kohveras rugsėjo 5-ąją pasienyje turėjo „priedangos grupę“. Tačiau estų pareigūnai nespėjo jo apginti. Kad pats E.Kohveras būtų pažeidęs Rusijos sieną, – nesąmonė. Tokia pozicija nuskambėjo per Viherradio.ee.

Nereikia ginčų, kuris iš estų – didžiausias patriotas

Estijos parlamento pirmininkas Eiki Nestoras, atidarydamas parlamentinę rudens sesiją, paragino Estijos politikus elgtis ypač atsakingai, kai komentuojamas E.Kohvero pagrobimas. Atsargumo reikalingas, kad nebūtų pakenkta Estijos pastangoms išlaisvinti savąjį pareigūną.

Estijos parlamento vadovas pabrėžė, jog Estijai nereikia diskusijų, kuris iš estų – pats didžiausias Estijos patriotas. Estijai reikia rimtų darbų, nes gyvename naujame pasaulyje, kur „siautėja viena imperija, siekianti išplėsti savąją įtaką kitoms valstybėms naudodama grubią jėgą“, – postimees.ee cituoja Estijos parlamento pirmininko žodžius.

Incidentas pasienyje nėra atsitiktinumas

Buvęs Estijos policijos vadovas (nūnai – Talino tarybos narys nuo Reformų partijos) ponas Ainas Seppikas įsitikinęs, jo E.Kohvero pagrobimas nėra atsitiktinumas. Buvo aišku, kad „Rusija taip lengvai nedovanos B.Obamos vizito į Taliną“. Tai – „labai rimtas incidentas, demonstruojantis, kaip toli Rusija pasiruošusi žengti“.

O rusiškas leidinys lenta.ru paskelbė KaPo direktoriaus pavaduotojo Martino Arpo pareiškimą, jog rugsėjo 5-ąją jų darbuotojas E.Kohveras pasienio zonoje rinko informaciją apie tarptautinės kontrabandos ir korupcijos reiškinius Estijos – Rusijos pasienyje.

Rusija provokuoja

Leidinys „Bloomberg Businessweek“ teigia, jog E.Kohveras pagrobtas prabėgus tik dviem parom po JAV prezidento viešnagės Estijoje. Tokiu būdu Rusija tikrina Baltųjų rūmų ir NATO stiprumą. Rusija provokuoja klausdama – ar NATO tikrai gins savo mažiausiąją narę, beje, labai pavyzdingai ir tvarkingai karinėms reikmėms atseikėjančią 2 proc. lėšų nuo BVP.

Išlaisvinti bus nepaprastai sunku

Estijos reformų partijos narys, saugumo problemų ekspertas Janusas Rahumiagi mano, jog E.Kohvero išlaisvinimas bus ilgas ir sudėtingas procesas. O gal – net neįmanomas. Rusijai labai nepatinka, kad Estija sustiprino karinį budrumą, Rusiją erzina, kad oficialusis Vašingtonas tvirtina ginsiąs visas NATO aljansui priklausančias šalis („Būdamos NATO narėmis, Baltijos valstybės nepraras savo nepriklausomybės“, – taip Taline kalbėjo JAV vadovas B.Obama).

Žodžiu, šis pagrobimas – ne dviejų slaptųjų tarnybų susidūrimas. Čia derėsis ne KaPo ir FSB vadovai. Derybų žaidėjai – žymiai aukštesnio rango.

Valstybė, kuri nuolat meluoja

Šveicarijos laikraštis „Le Temps“ akcentuoja, jog E.Kohverui gali grėsti 20-ies metų laisvės atėmimo bausmė, jei Rusijos teismai pripažins jo kaip šnipo kaltę. Beje, „Le Temps“ pabrėžia, jog rusai ir estai pateikia priešingas šio įvykio versijas. „Le Temps“ kelia retorinį klausimą – kuo tikėti?

Toks klausimas mažų mažiausiai keistas. Rusija jau seniai tapo valstybe, kuri niekad nesako teisybės – vien meluoja, dezinformuoja, apgaudinėja ir šmeižia.

Estono Kohvero biografija

Gimė 1971-aisiais. Estijos slaptosiose tarnybose dirba nuo 1991-ųjų metų. Specializavosi kontrabandos ir organizuoto nusikalstamumo tyrimuose. Taip pat nagrinėjo terorizmo temas.

2010-aisiais metais  Estijos prezidentas Toomas Hendriksas Ilvesas jį apdovanojo 5-ojo laipsnio Erelio kryžiumi.

2014-ųjų rugsėjo 5 dieną apie 9 valandą ryto buvo pagrobtas Estijos – Rusijos pasienio teritorijoje netoli estiškojo pasienio punkto Luhamaa.

Estonas Kohveras – rusų akimis

2011-ųjų metų vasario 24-ąją vietinėje Pskovo spaudoje buvo paskelbtas straipsnis „Estijos žvalgyba dirba neprofesionaliai“. Tuometinis FSB Pskovo srities skyriaus vadovas generolas – majoras Georgijus Dračiovas įvardino neva svarbiausius estų šnipų Pskovo srityje kuratorius. Tarp jų nurodyta ir E.Kohvero pavardė.

2011-ųjų vasario mėnesį susitikęs su spaudos atstovais FSB generolas – majoras G.Dračiovas taip pat prisiminė tų pačių metų sausio 9-ąją laikraštyje „Komsomolskaja pravda“ pasirodžiusią publikaciją „Nacionalinio nesaugumo agentas“, kurioje neva išsamiai pasakojama, kaip Estijos žvalgyba Pskove užverbavo Pskovo gyventoją.

Publikacijoje pasakojama, esą rusas užverbuotas tuomet, kai viešėjo Estijoje pas savo senus tėvus. KaPo pareigūnai rusui pareiškė, jog jei jis nesutiks bendradarbiauti, negalės lankyti Estijoje gyvenančių sirguliuojančių tėvų. Taigi vargšeliui nieko kito nebeliko, kaip „priimti žiaurias Estijos žaidimo taisykles“.

Viena iš jam skirtų užduočių – pastatyti automobilį su slapta filmavimo kamera priešais Pskovo FSB skyriaus būstinę.

Remiantis šių rusiškų publikacijų pranešimais, Pskovo saugumiečiai leido estų užverbuotam šnipui šiek tiek pafilmuoti, paskui jį – sulaikė. Tačiau rusas savo kaltę pripažino, davė visus parodymus, taigi buvo atleistas nuo realios laisvės atėmimo bausmės. Automobilyje įmontuota filmavimo kamera pasirodė esanti aukštos kokybės.

Pskovo FSB atstovai anuomet įrodinėjo, esą Estijos žvalgyba Pskovo srityje per pastaruosius 14-a metų – labai intensyvi. Jiems tenka nuolat demaskuoti Estijos užverbuotų šnipų. Dažniausiai į Estijos žvalgybos akiratį patenka tie Pskovo rusai, kurie Estijoje turi giminių, verslo interesų arba nuo Rusijos teisėsaugos yra nuslėpę nusižengimų. Suprask, verbuodama KaPo naudoja šantažo priemones.

Dabar šias rusiškas versijas delfi.ee primena Margarita Kornyševa, šia tema taip pat rašoma ir inosmi.ru portale.

Michailas Veleris: FSB versija – apgailėtina

Tačiau esama ir kitaip šią žvalgybinę istoriją traktuojančių rusų. Payzdžiui, rusų rašytojas ir filosofas Michailas Veleris portale echo.msk.ru kandžiai šaiposi iš Rusijos saugumo pateiktos versijos, esą E.Kohveras sulaikytas Rusijos teritorijoje. Jei E.Kohveras būtų norėjęs patekti į Rusijos teritoriją, jis nebūtų su savimi turėjęs nei ginklo, nei didelės pinigų sumos, nei įrašinėjimo įrangos.

M.Veleris gūžčioja pečiais: šnipas, kuris sulaikomas su ginklu, stambia pinigų suma ir įrašinėjimo įranga, – puiki dovana bet kokiai žvalgybai. Tačiau tokių dovanų realiame gyvenime vargu ar pasitaiko. Nebent nuotykiniuose romanuose ar meniniuose filmuose.

M.Veleris ironiškai klausia: gal dar paaiškės, jog FSB rado komandiruotės lapą, kur juodu ant balto užrašyta, jog šis KaPo pareigūnas vyksta į Pskovą šnipinėti?

M.Veleris pabrėžia, kad FSB, sugalvojusi tokią primityvią versiją, iš tiesų tyčiojasi iš savų, rusų, neva nieko nesuvokiančių apie žvalgybines subtilybes.

Rusija sulaužė taisyklę – fiziškai neliesti žvalgybos darbuotojų

Norėdami suvokti, kas gi iš tiesų nutiko rugsėjo 5-ąją, turėtume prisiminti ir portale 15min.lt pasirodžiusį Edvardo Lukaso interviu.

Britų žurnalistas ir „The Economist“ redaktorius Edwardas Lucasas interviu „ETV“ ir 15min.lt sakė, kad jeigu Rusija nuteistų pagrobtą Estijos saugumo policijos (KaPo) pareigūną Estoną Kohverą kalėti – jis taptų vienu žinomiausių politinių kalinių ir nuolatiniu Estijos – Rusijos tarpusavio santykių dirgikliu.

Be to, britų žurnalistas pabrėžė, kad Kremlius sulaužė nerašytą, bet ilgus metus gyvavusią slaptųjų tarnybų taisyklę – jokiu būdu fiziškai neliesti agentų. Toji taisyklė nebuvo laužoma nuo pat 1950-ųjų visą šaltojo karo laikotarpį.

E.Lukasas taip pat mano, jog rugsėjo 5-ąją E.Kohveras greičiausiai ėjo susitikti su informatoriumi iš Rusijos nusikaltėlių pasaulio. Tik neaišku, ar žmonės, su kuriais jis ėjo susitikti, buvo FSB agentai ar nusikaltėliai. Bet šiais laikais tarp šių struktūrų – labai mažas skirtumas.

Mečys Laurinkus: „tai – žvalgybinis karas“

Vertingas ir buvusio Lietuvos VSD vadovo Mečio Laurinkaus komentaras, pasirodęs portale delfi.lt.Mečys Laurinkus neabejoja, jog E.Kohvero suėmimas – tai priminimas Baltijos valstybėms, kad Rusija skelbia joms kitokį karą nei Ukrainai. Baltijos valstybėms taikomų veiksmų apibūdinimas – žvalgybinis karas.

Vakarai elgtis analogiškai negali        

Tad kokių naujų netikėtumų galime laukti artimiausiu metu? Naujų pagrobimų jau ne tik Estijos – Rusijos pasienyje? Incidentų dėl per Lietuvos teritoriją riedančių Rusijos karinių traukinių (juk Bražuolės tilto susprogdinimo Lietuva taip ir nesugebėjo ištirti)? Sumaniai surežisuotų smurto protrūkių prieš Estijos ir Latvijos rusakalbius, kad Rusija sulauktų preteksto ginti neva skriaudžiamus rusakalbius?

Britų žurnalistas E.Lukasas teisingai pastebi 15min.lt, kad Rusija, sulaužydama nerašytą taisyklę fiziškai neliesti svetimų valstybių agentų, tarsi sutinka, kad panašiai būtų elgiamasi ir su jos agentais. Bet toks Ruijos iššūkis – Vakarams nepriimtinas. Vargu ar NATO valstybių žvalgybos, keršydamos už E.Kohvero pagrobimą, imtų grobti Rusijos šnipus, gausiai šmirinėjančius visoje Europos Sąjungos teritorijoje.

O juk deramai nubausti Rusiją už rugsėjo 5-osios išpuolį, – vertėtų. Kad prapultų bet koks noras siautėti. Bet pirmiausia, žinoma, privalu rūpintis kuo greičiau E.Kohverą ištraukti iš kalėjimo.

Rusijos spaudoje greičiausiai daugės pranešimų, girdi, estų žvalgas duoda išsamius parodymus Rusijos tardytojams (omenyje turimas kad ir portalas vitrenko.org; Ukrainos progresyvių socialistų partija). Suprask, E.Kohveras pradeda bendradarbiauti su FSB, pasakodamas, kaip su kontrabanda susiję Estijos, o ne Rusijos politikai…

Būkime budrūs. Nepasiduokime klaidinami ir vedžiojami už nosies.

Nuotraukoje: Rusijos FSB pagrobtas KaPo pareigūnas Estonas Kohveras.

2014.09.15; 06:16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *