Šių metų spalio mėnesį viešėdamas 4-ąjame Baku tarptautiniame humanitariniame forume turėjau keistoką susitikimą, apie kurį, nors jo būta privataus, man regis, verta papasakoti. Juolab kad nesiruošiu viešai dėstyti, ką atsakė mano pašnekovas.

Įdomus pats nutikimas. Pasibaigus oficialiems humanitarinio forumo renginiams priėjo vienas rusakalbis – to paties Baku tarptautinio humanitarinio forumo svečias. Prisistatė esąs iš Rusijos. Pasiteiravo, ar neatsisakyčiau susitikt privačiam pokalbiui. Kai neprieštaravau, dar pridūrė, kad jo pavardė – lietuviška. Jis esąs lietuvių kilmės. Žvilgtelėjęs į ant jo kaklo kabančią forumo svečio kortelę išties išvydau lietuvišką – Peteraičio – pavardę.

Ši aplinkybė pasirodė įdomi. Ko galėtų pageidauti lietuviško kraujo turintis rusas iš Toljačio?

Continue reading „Ilgos melo kojos”

Preliminariais duomenimis dauguma Seimo narių pritartų prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuojamoms pataisoms, kurios turintiems ypatingų nuopelnų Lietuvai Lietuvos piliečiams leistų turėti dvigubą pilietybę. Tokiai idėjai paramą išsakė tiek valdančiojoje koalicijoje, tiek opozicijoje esančių frakcijų parlamentarai. Gal tik Konstitucinis teismas kvestionuotų tokias pataisas.

Prezidentūros Pilietybės įstatymo pataisų projektas

Pataisos yra skirtos dar dviems išskirtiniams dvigubos pilietybės turėjimo atvejams.

Continue reading „Sekmadieniniai pamąstymai. Dviguba pilietybė ypatingam lietuviui”

Sekmadienį pakeliui į bažnyčią pažįstamas parapijietis pasididžiuodamas tarė: „Nusipirkau knygą „Raudonoji dalia“… Pasitikslinau pavadinimą, kadangi nesupratau, ką pabrėžia epitetas, ar žmogaus dalią, ar žmogaus vardą (atmintyje tuoj pat iškilo B. Sruogos istorinė dramos pavadinimas „Apyaušrio dalia“).

„Taip, taip, apie mūsų prezidentę Dalią“, – patvirtino parapijietis … Žinojau apie jo „kairiąsias“ pažiūras (dažnai kritikuoja konservatorių politiką, per prezidentinius rinkimus balsavo už Zigmą Balčytį), labai nenustebau, kodėl jisai nusipirko šią „politinę“ , o ne, sakykim, grožinę knygą, pavyzdžiui, ką tiktai prieš kelias dienas mirusio rašytojo Romualdo Granausko, kurio, kaip tyčia, dvi knygas nešiausi į bažnyčią paskolinti kitai parapijietei.

Continue reading „Pakeliui į bažnyčią”

Lietuvos prezidentė žengė svarbų žingsnį. Interviu, duotas Amerikos leidiniui, – drąsus, prasmingas. Pasakyta tai, dėl ko prisipažinti nedrįsdavo daugelis aukšto rango Vakarų politikų. Išvardintos svarbiausios Vakarų pasaulio silpnybės, labiausiai akis badantys trūkumai. Apibrėžti būtent tie mūsų elgsenos elementai, kurie mums, Vakarų civilizacijai, neša mirtiną pavojų.

Ir tai, atkreipkite dėmesį, padarė ne buvusi, o esama šalies vadovė, kuriai dar beveik penkerius metus teks bendrauti su pavojingų silpnybių ir trūkumų turinčiais Vakarų pasaulio prezidentais ir premjerais. 

Continue reading „Sekmadieniniai pamąstymai. Prezidentės interviu”

Greičiausiai ir vėl būsiu kaltinamas perdėtu pesimizmu. Ir vis dėlto nerandu nė vieno fakto, kuris leistų džiugiai žvelgti į Lietuvos ir Europos ateitį.

Paryžius ir Berlynas tapo akivaizdžiais rusiškojo terorizmo rėmėjais. Egzistuoja situacijų, kada politikų kaltė – akivaizdi. Be kita ko, kaltė – milžiniška. Sutepta krauju. Tegul – ir perkeltine prasme.

Omenyje pirmiausiai turiu Prancūzijos ir Vokietijos flirtą su Vladimiru Putinu.

Jei prancūzai ir vokiečiai elgtųsi bent kiek principingiau, bent jau kaip Didžioji Britanija, neįsileidusi Rusijos delegacijos į aviacijos šventę, tai šiandien kraujo, mirčių ir ašarų Ukrainoje būtų kur kas mažiau. Blogio imperija galbūt jau seniai būtų sustojusi arba užspringusi.

Continue reading „Koks tikrasis valstybės interesas”

« 1 2 »

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

2014.07.12; 16:11

Gali atrodyti, kad tai kvailas pokštas, tačiau tiesa yra ta, kad po rinkimų dažniausiai girdėjau diskutuojant dviem temomis. Pirmoji – kurie ministrai keisis. Antroji – kokia nesąmonė, kad ir vėl nebus priėmimo prezidentūroje !

Kad tai rimta problema, verta viešos diskusijos, pademonstravo ir kelios dienos po rinkimų pasirodęs straipsnis, kuriame keli intelektualai su žurnalistu pasidalijo mintimis apie priėmimo prezidentūroje svarbą.

Continue reading „Rinkimai baigėsi. O kur, po galais, puota prezidentūroje?”

Pirmą kartą viešai prabilta, kad Rusija siekia mus susigrąžinti pigesnio gyvenimo vilionėmis.

„Rusija bando daryti įtaką vadinamosioms postsovietinėms teritorijoms ir mėgina išlaikyti Baltijos valstybes priklausomas ekonomiškai, energetiškai, politiškai. Taip pat priversti  jas būti ne itin aktyviomis ir lojaliomis NATO bei ES narėmis (…) Be to, gauname informacijos, kad kitose Baltijos šalyse, ne Lietuvoje, nes mes esame šiuo atveju stipresni, vyksta derybos su kai kuriais politikais, sulaukiama pasiūlymų iš Rytų, pavyzdžiui, kad jeigu išstotumėte iš NATO, dujų ar naftos gautumėte pigiau“, – interviu Vokietijos savaitraščiui „Focus“ sakė Dalia Grybauskaitė.

Continue reading „Trečias laimi”

Šiandien turime teisę ramiau atsikvėpti. Lietuvos prezidento rinkimų baigtis – sėkminga. Dalia Grybauskaitė dar penkerius metus vadovaus valstybei. Vadinasi, šalis ir vėl – daugiau mažiau patikimose rankose.

O jeigu analizuosime ne liūdniausią, bet palankiausią variantą, esama vilties, jog antroji D.Grybauskaitės kadencija klostysis dar sėkmingiau nei pirmoji. Antroji kadencija dar sėkmingesne gali tapti ne tik dėl sukauptos patirties. Tiesiog dabar aukšti populiarumo reitingai prezidentei mažiausiai berūpi. Trečioji kadencija – nebeįmanoma. O tai reiškia, jog visą dėmesį ji pajėgi koncentruoti vien į svarbius darbus, nekreipdama dėmesio į permainingas rinkėjų nuotaikas. 

Continue reading „Tema, kurios vengia net Prezidentė”

Lietuva galinti lengviau atsikvėpti. Prezidento rinkimai – laimėti. Dalia Grybauskaitė švenčia pergalę surinkusi įtikinamą balsų persvarą, nors ir ne pirmąjame rinkimų ture, kaip buvo prieš penkerius metus. Ir vis tik ši pergalė, įskaitant antrąjį rinkimų turą, – taip pat akivaizdi. Konkurentas nesugebėjo lipti D.Grybauskaitei „ant kulnų“.

Prezidento rinkimai laimėti oriai, solidžiai. Nesivelta į bergždžias diskusijas su demagogais, kurie įsivaizduoja esą labai svarbūs ir reikšmingi. Nesiginčyta su triukšmingais visuomenininkais, vargu ar nuoširdžiai tikinčiais, jog atstovauja visą Lietuvą. Teismuose nesibylinėta dėl tyčinių šmeižtų ir įžeidimų. O juk akivaizdžių padorumo pažeidimų narpliojant būtent kandidatės D.Grybauskaitės biografiją viešojoje erdvėje – apstu. Iškalbinga jau vien tai, kad joks kitas kandidatas nebuvo taip kryptingai, atkakliai ir piktai puolamas, užgauliojamas, kritikuojamas.

Continue reading „Kodėl Dalia Grybauskaitė ir vėl bus gera prezidentė”

Kokių netikėtumų gali pažerti antrasis turas? Kodėl pirmąjame ture laimėjęs kandidatas dažnai pralaimi antrąjį turą? Kam atiteks Dalios Grybauskaitės konkurentų balsai? Kokią įtaką Lietuvos Prezidento rinkimams turi Ukrainos įvykiai? 

Šiandien Slaptai.lt svečias – Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro "Vilmorus" direktorius dr. Vladas GAIDYS.

Su Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro "Vilmorus" vadovu Vladu Gaidžiu kalbasi Slaptai.lt žurnalistas Gintaras Visockas (pokalbio trukmė – 12 min.).

Continue reading „Kokių netikėtumų gali pažerti antrasis Prezidento rinkimų turas?”

Pirmojo rinkimų turo metu televizijų debatuose ypač dažnai akcentuota mintis, esą Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovaujama Lietuva per daug aštriai kritikuoja Rusiją, esą Lietuva išvis neturi jokios užsienio politikos, esą mūsų užsienio politika – nenuosekli, padrika…

Ar tai – tiesa? Ar šie priekaištai – pagrįsti? Politikos apžvalgininkas Virgis VALENTINAVIČIUS mano, jog teiginiai, girdi, oficialusis Vilnius specialiai erzina Rusiją, todėl nesugeba turėti normalesnių santykių su Kremliumi, – iš piršto laužti. Jis mano, jog nuolankus, pataikaujantis kalbėjimo stilius su Rusija nieko nekeičia. Santykiai su Rusija priklauso ne nuo lietuvių kalbėjimo manieros, bet nuo to, kokių planų tuo metu turi Rusijos prezidentai. Be to, tvirtinimai, esą Lietuva bijo Rusijos labiau nei dauguma Europos Sąjungos valstybių, – irgi perdėtas.

Politikos apžvalgininką Virgį VALENTINAVIČIŲ kalbina Slaptai.lt žurnalistas Gintaras Visockas. Pokalbio trukmė – 11 min.

Continue reading „Mitai, kurie buvo skleidžiami pirmojo rinkimų turo metu”

Prezidento rinkimai mažiausiai dar keletą savaičių liks viena iš svarbiausių lietuviškų temų.

Beje, kas pasakė, kad jie – nuobodūs? Paskutinieji įvykiai  bylote bylojo, kiek daug jėgų susivienijo prieš antrosios kadencijos siekiančią Prezidentę, tarsi ji būtų bloga ar net labai bloga Lietuvos vadovė.

Ar gali dvikova būti nuobodi, jei „visi kaunasi prieš vieną“? Nejaugi nėra keista, jog šiuose rinkimuose būta tokio tarsi natūraliai plataus „kandidatų pasirinkimo“? Ar tik prieš dabartinę vadovę nusiteikusių kandidatų gausa pirmąjame ture nebuvo paženklinta dirbtinumo, tendencingumo ženklu?

Continue reading „Sekmadieniniai pamąstymai. Kas atsitiktų, jei D.Grybauskaitė nelaimėtų rinkimų…”

Šiandien Slaptai.lt svečias – politikos apžvalgininkas Virgis Valentinavičius.

Dėmesio centre – Lietuvos prezidento rinkimai.

Kuo jie ypatingi? Kaip derėtų vertinti rinkiminę kampaniją? Kaip susiklostys antrasis turas? Kokie priekaištai buvo dažniausiai keliami Prezidentei Daliai Grybauskaitei ir kokių priekaištų susilaukė jos opoentai?

Politikos apžvalgininkas V.Valentinavičius vertina tiek Dalios Grybauskaitės, tiek Zigmo Balčyčio privalumus ir trūkumus.

Politikos apžvalgininką Virgį Valentinavičių kalbina Slaptai.lt žurnalistas Gintaras Visockas (pokalbio trukmė – 22 minutės).

Continue reading „Ką apie Lietuvos prezidento rinkimus mano politikos apžvalgininkas Virgis VALENTINAVIČIUS?”

Lietuva vėl gali tapti ES skambiausioji styga. Panašiai, kaip su laukinių referendumu dėl žemės nepardavimo doriems europiečiams, pamilusiems Lietuvą. Taigi, II ture išrinksime prezidentą. Nepartinę Dalią Grybauskaitę arba partinį Zigmantą Balčytį.

Esminis skirtumas tarp kandidatų – ilgametė partinė Z. Balčyčio priklausomybė nuo visų Mykolo Brazausko machinacijų sau ir draugeliams, "Draugysčių", "Alitų" ir t.t., ir visiška Grybauskaitės nepriklausomybė nuo klanų ir oligarchų.

Kai dėl D. Grybauskaitės, tai čia viskas aišku. Laimėjusi ji tiesiog toliau eis savo pareigas. O štai laimėjus Z. Balčyčiui ne viskas taip paprasta.

Continue reading „Replika prieš II prezidento rinkimų turą”

Esu vienas iš tų, kurie norėjo, kad Dalia Grybauskaitė laimėtų pirmajame ture, tačiau, kaip ir daugelis, to nesitikėjau. Esu vienas iš tų, kurie pirmą kartą už Dalią Grybauskaitę nebalsavo. Mažai ką apie ją žinojau, bijojau komunistinės jos praeities. Ne taip bijojau, kaip Zigmas Vaišvila bijo iki šiol, bet vis dėlto…

Džiaugiuosi, kad klydau, ne taip, kaip Zigmas Vaišvila, kuris, manau, labai nesidžiaugia pirmojo turo rezultatais. Esu vienas iš tų, kurie mato ne tik kadenciją baigiančios prezidentės privalumus, bet ir trūkumų.

Continue reading „Nekirsk šakos, ant kurios privalai sėdėti”

Iš tiesų – laikas ne eilinis. Lietuva dar niekada nebuvo tokiame dvigubame-trigubame pavojuje, kaip dabar. Valstybingumo pagrindas kaip ir pakirstas. Aiškus to įrodymas – Konstitucinio Teismo elgesys, kai piliečiams praktiškai atimama teisė į jų valios išreiškimą referendumais, nors tai prieštarauja pagrindiniam Lietuvos įstatymui – pačiai Konstitucijai.

Su Konstitucija nebesiskaitoma, ja manipuliuojama pagal Seimo valdančiosios daugumos užmačias. Ankstesnės valdžios nesusitupėjusių biurokratų pasirašyta stojimo į Europos Sąjungą sutartis šiandiena žeidžia didelės Lietuvos piliečių dalies tautinį orumą, sukelia rūpestį, ar netapsime nuskurdinti kampininkai savo žemėje.

Continue reading „„Puolimas prieš Prezidentę yra Lietuvos naikinimo tąsa…“”

Stebint Lietuvos politikoje ir žiniasklaidoje vykstančius procesus, akivaizdžiai matyti, kad įtakingos verslo grupės, kontroliuojančios žiniasklaidą, vieningai siekia didinti įtampą visuomenėje ir ją nukreipti į aukščiausius šalies pareigūnus. „Valstybės“ žurnalo redakcija mano, kad tai gali būti susiję su ilgalaikiu Rusijos tikslu trukdyti Lietuvai integruotis į Europos Sąjungą (ES) ir siekiu sukurti stiprų antieuropietiškų jėgų frontą.

Taip pat su artėjančiais Lietuvos prezidento rinkimais, kuriuose bent kol kas pirmauja dabartinė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė. Šiame kontekste labai įdomus Liberalų sąjūdžio sprendimas rinkimuose paremti dabartinę šalies vadovę, nes partija, kuri asocijuojasi su verslui palankiais sprendimais, šiuo konkrečiu atveju užima poziciją, prieštaraujančią galingiausių verslo grupių interesams. Todėl apie tai, kas lėmė sprendimą rinkimuose remti D. Grybauskaitę, kalbamės su Liberalų sąjūdžio pirmininku Eligijumi Masiuliu.

Continue reading „Oligarchai – prieš prezidentę, Liberalų sąjūdis – už. Kodėl?”

Turbūt, jums atėjus į balsavimo patalpas jūs nieko įtartino nepastebėsite. Jei norėtumėte, galėtumėte įsitikinti, kad ir balsavimo biuletenių skaičiavimo procedūros yra daugmaž skaidrios.

Vyriausioji rinkimų komisija didesnės įtakos rinkimų rezultatams taip pat neturi, jos darbas rinkimų dieną didžiausia dalimi – mechaninis, duomenų iš vietinių rinkimų komisijų sumavimas ir pateikimas visuomenei. Ir skundų dėl rinkimų įstatymo pažeidimų priėmimas.

Dvigubi balsavimo urnų dugnai, specialūs rašalai, suklastoti, pertekliniai balsavimo biuleteniai, „mirusių dūšių“ balsai, visa tai jau, atrodo, praeitis. Bet rinkimai klastojami ir toliau. Pirmiausiai, perkant balsus.

Continue reading „Prezidento rinkimai: visi už vieną, vienas prieš visus (II)”

Taip būtų galima apibūdinti kandidatų į prezidentus septyneto, abėcėlės tvarka – Zigmo Balčyčio, Dalios Grybauskaitės, Artūro Paulausko, Naglio Puteikio, Bronio Ropės, Valdemaro Tomaševski, Artūro Zuoko –  rinkiminę preferencijų dėlionę antrajame ture, jei tokio prireiktų.

Bent tris iš jų, Z. Balčytį, A. Paulauską, B. Ropę galima susieti su Sovietų Sąjungos komunistų partijos nomenklatūros ir KGB Lietuvoje po Sovietų kracho pradžios pagimdytomis partijomis gausiame įmanomų partijų pavadinimų spektre pasaulyje ir tarpukario Lietuvoje, pagal reikalą ne kartą keitusiomis pavadinimus po 1990 metų Kovo 11-osios. Jaunajam skaitytojui priminsiu, kad okupuotoje Lietuvoje tebuvo viena – Kremliaus komunistų partija.

Continue reading „Prezidento rinkimai: visi už vieną, vienas prieš visus (I)”