Estijos sostinėje Taline iškilmingai atidengtas bareljefas pirmajam Rusijos prezidentui Borisui Jelcinui.

„Vienas žymiausių praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio visuomenės veikėjų ir politikų B. Jelcinas suvaidino labai svarbų vaidmenį Estijos nepriklausomybės atkūrimo procese“, – pareiškė per ceremoniją Estijos parlamento pirmininkė. 

Continue reading „Taline – bareljefas pirmajam Rusijos prezidentui Borisui Jelcinui”

Estijos ministras pirmininkas Andrusas Ansipas teigė esąs patenkintas ryšių su Rusija vystymusi. „Rusijos ir Estijos santykiai žymiai pagerėjo, ir šis pagerėjimas ypač jaučiamas per pastaruosius penkerius metus“, – pabrėžė A. Ansipas žiniasklaidos atstovams prieš susitikimą su Rusijos patriarchu Kirilu. Jis teigė, kad ekonominiai ryšiai „šiandien yra geriausi per pastaruosius 20 metų“. Sakykim, 2000-aisiais metais Estijos eksportas į Rusiją siekė tik 2,4 proc., o 2012 m. – jau 12 proc.

Ypač sparčiai auga Rusijos turistų skaičius Estijoje.

Komentuodamas žinią, kad Rusijos patriarchas Kirilas padėjo vainikus prie paminklo „Skausmas“, skirto epinei Estijos herojai Lindai, ir paminklo žuvusiems Antrojo pasaulinio karo metais, A. Ansipas sakė, jog Kirilo apsilankymas Estijoje būtent birželio 14-ąją, kai šalis mini stalininės šalies gyventojų deportacijos metines ir vainikų padėjimas prie šių dviejų paminklų, yra ne kas kitas, o "susitaikymo ženklas".

Continue reading „Estija įžvelgia teigiamų požymių santykiuose su Rusija”

Vilniečiams turėtų itin rūpėti, o kaip gi tvarkosi mūsų šiaurinės kaimynės Estijos sostinė Talinas. Ogi šios sostinės valdžia taip susitvarkė, kad Talino gyventojai dabar viešuoju transportu naudojasi nemokamai. Nemokamai naudojasi tiek autobusų, tiek tramvajų paslaugomis. Talino gyventojams nereikia pirkti nei talonėlių, nei elektroninių kortelių. Nei vienkartinių, nei mėnesinių. Važinėkis viešuoju miesto transportu kiek tik geidžia širdis.

Slaptai.lt atkreipia dėmesį į "Salzburger Nachrichten" pasirodžiusią Andre Anwar publikaciją "Nemokami autobusai ir tramvajai". Štai kelios citatos iš minėtos publikacijos. Šią ištrauką pirmiausiai adresuojame Vilniaus merui Artūrui Zuokui ir jo koalicijos partneriams. Kodėl Talino meras sugeba priimti tokį miestelėnams patrauklų sprendimą, o Vilniaus meras – ne?

Continue reading „Taline – nemokami autobusai ir tramvajai”

„Viskas prasidėjo nuo straipsnio. Ir baigėsi vieną balandžio šeštadienį liaudies susirinkimu, kuriame dalyvavę 300 žmonių iš visų Estijos regionų, kurie siekė, kad rinkėjams būtų suteikta daugiau teisių pasisakyti, o šios Baltijos šalies politinis partinis kraštovaizdis būtų stipriai supurtytas. Sniego laviną pradėjo Silveris Meikaras, jaunas politikas iš nuo 2005 metais šalyje vadovaujančios dešiniųjų liberalų Reformų partijos.

2012 m. gegužę viename iš pagrindinių šalies laikraščių „Postimees“ jis paskelbė, kad aukšti partijos funkcionieriai daugelį kartų jam davė vokus su mažomis pinigų sumomis (iš viso 7350 eurų), kuriuos jis, nežinodamas jų kilmės, savo vardu turėjęs paaukoti partijai.

Continue reading „Estija ryžosi didesnei liaudies demokratijai”

Šiame straipsnyje kalbama apie Talino gyventojus, kurie nemokamai naudojasi viešuoju transportu. Ir cituojamas dabartinis Talino meras Edgaras Saavisaras. Estijos sostinės meras pastebi daug šio sprendimo privalumų.

Pavyzdžiui: „Nuo tada, kai Estijos sostinės Talino gyventojai nemokamai naudojasi viešuoju transportu, automobilių miesto gatvėse sumažėjo 15 proc. Kiti miestai irgi svarsto, ar verta įvesti nulinį tarifą. […] Apie tai galvoja kitos dvi Baltijos šalių sostinės Ryga ir Vilnius bei Helsinkis Suomijoje. […] Šiomis priemonėmis siekiama kovoti prieš oro užterštumą ir kamščius miesto gatvėse."

Continue reading „Talino gyventojai nemokamai naudojasi viešuoju transportu”

Dūmos Deputatų pajamų kontrolės komiteto vadovas Nikolajus Kovaliovas griežtai paneigė pranešimus, kad jis neva tai susitarė su Amerikos senatoriumi Benu Kardinu steigti bendrą kovos su korupcija komisiją.

Rusijos valdininkų turto ir sąskaitų užsienyje ieškoma jau seniai, bet kaip vienintėlę Dūmos kovotojų su korupcija sėkmę galima paminėti tik Vieningosios Rusijos atstovo Vladimiro Pechtino pasitraukimą, kai buvo rasta jo turto Majamyje. Tuo tarpu tiesioginiai Rusijos įstatymų pažeidinėjimai čia pat, tiesiog to paties N.Kovaliovo panosėje, praktiškai nieko nedomina.

Štai buvęs N.Kovaliovo padėjėjas ir draugas, o dabar Federacijos Tarybos narys nuo Samaros srities Sergejus Mamedovas seniai ir nebaudžiamai turi visa tai, ko ponas N.Kovaliovas ruošiasi ieškoti drauge su kolegomis amerikiečiais. Bet nei ryšiai su kriminalitetu, nei turimi užsienio aktyvai, net turima Rusijos senatoriaus teisė gyventi Estijoje jam nesukėlė absoliučiai jokių problemų.

Continue reading „Samaros sričiai Rusijos Federacijos Taryboje atstovauja „estas“”

Ekonomistas Polas Krugmanas ir Estijos prezidentas Tomas Ilvesas audringai susiginčijo internete, ar griežtos ekonomijos priemonės Estijoje sėkmingos, primena "The Christian Science Monitor". Tikriausiai jiems ir į galvą neatėjo, kad tas pašnekesys gali tapti tema aukštam operos menui, rašo apžvalgininkas Michaelis Amundsenas.

Bet opera, pavadinta Nostra Culpa (liet. – Mūsų kaltė), atsirado, ir šį pavasarį bus jos premjera. Autoriai – Estijoje gyvenantis amerikiečių rašytojas Scotas Dilas ir iš Latvijos kilęs Eugenas Birmanas (kompozitorius su ekonomisto diplomu).

Continue reading „„Griežtos ekonomijos priemonės” Estijoje, Polas Krugmanas ir Twitter – viskas, ko reikia operai?”

Saulius-Stoma

Ne, tai ne rinkimų propaganda. Juolab kad sprendimą dėl nemokamo važiavimo miesto transportu turėtų priimti savivaldos politikai, o ne Seimas ar Vyriausybė.

Dar geriau, kad taip nuspręstų patys miestiečiai, kaip neseniai atsitiko Taline.

Geras pavyzdys užkrečiamas. Ir štai apie nemokamą miesto transportą jau diskutuoja Rygos Dūmos deputatai. Pasirodo, tai jokia utopija. Pasaulyje yra apie šimtas miestų, kurie mažindami eismo kamščius ir oro taršą, skatina naudotis viešuoju transportu, darydami jį nemokamą.

Continue reading „Nemokamas miesto transportas – realu!”

birute_masioniene

Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt skelbia žurnalisto Gintaro Visocko pokalbį su rašytoja Birute MASIONIENE. Pokalbio tema – ne itin šilti, ne itin draugiški lietuvių ir estų tarpusavio santykiai.

Interviu skelbtas 1993 metų vasario 23-ąją, Estijos nepriklausomybės dienos išvakarėse. Daugelis pastabų, išdėstytų tame pokalbyje, – vertos dėmesio ir šiandien.

Portalas Slaptai.lt taip pat numatęs paskelbti ir rašytojos Birutės Masionienės interviu, duotą žurnalistui G.Visockui 1992-aisiais metais. Ten irgi daug dėmesio skiriama lietuvių – estų tarpusavio santykių analizei.

Continue reading „Bendravimo su estais pavyzdžių tikrai nedaugėja”

tallinn

Didžioji Estijos sostinės Talino gyventojų dauguma pasisakė už tai, kad nuo 2013-ųjų metų sausio 1-osios dienos viešasis transportas Estijos sostinėje būtų nemokamas. Žinoma, tai galiotų tik Talino gyventojams, visi kiti turėtų mokėti.

Manoma, kad tai būtų parama ir socialiai mažiau apsaugotiems žmonėms. Idėjos autorius Talino meras Edgaras Savisaaras įsitikinęs, jog ši nuostata padėtų sumažinti transporto kamščius sostinėje, tausotų aplinką.

Continue reading „Taline viešasis transportas bus nemokamas?”

dressenas

Populiarus Estijos dienraštis “Postimees” šiomis dienomis pateikė svarbių žinių apie neseniai demaskuoto šnipo Aleksejaus Dreseno (Aleksėjus Dressenas) veiklą.

Leidinio teigimu, Estijos saugumo policija “KaPo” senų seniausiai žinojo, jog Estijos saugumo policijos departamento tyrėjas Aleksėjus Dressenas slapta bendradarbiauja su Rusijos slaptosiomis tarnybomis. Konkrečiai – su Rusijos FSB. Tačiau “KaPo” elgėsi taip, kaip panašiais atvejais dažniausiai elgiasi visos profesionalios slaptosios tarnybos – neskubėjo išdaviko suimti.

Continue reading „Demaskuotas šnipas didelės žalos greičiausiai nepadarė”

tallinn_police

Estijos Policijos ir sienos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą dėl 147-ių Rusijos piliečių, įtariamų pirkus leidimą gyventi.

Estijos „pusiau piliečių“ sąraše rasti Maskvos banko buvęs viceministras Dmitrijus Akulininas (Dmitrij Akulinin), buvę Susisiekimo kelių ministerijos ir Valstybinio žvejybos komiteto valdininkai, kriminalinis „autoritetas“ Lučiokas (Svogūnėlis – rus.) ir tenisininkė Anastasija Myskina.

Skandalas Estijoje plykstelėjo praėjusią savaitę. Tada išaiškėjo, kad mažiausiai 147 Rusijos piliečiai paprasčiausiai nusipirko leidimus gyventi šioje šalyje ir atitinkamai „Šengeno vizas“. Beje, pardavėjų vaidmenyje – du žymūs valdančiosios nacionalistų partijos „Tėvynės Sąjunga – Respublika“ atstovai: parlamento deputatas Indrekas Raudne (Indrek Raudne) ir Talino miesto susirinkimo parlamentaras Nikolajus Stelmachas (Nikolaj Stelmach).

Continue reading „Leidimus gyventi Estijoje Rusijos piliečiams pardavinėjo Estijos deputatai – nacionalistai”

latvijos-laisves-paminklas

Tomis dienomis, kai Lietuva minėjo tragišką Sausio 13-ąją, Pirmasis Baltijos kanalas parodė trumputį interviu su Maskvoje gyvenančiu kompozitoriumi. Kodėl interviu būtent su juo? Prieš du dešimtmečius, tuoj po žudynių prie Vilniaus TV, tas roko muzikos gerbėjas, solidarizuodamasis su lietuviais, sukūrė specialią dainą. Spontaniškai gimusi daina buvo skirta drąsiesiems lietuviams, nepabūgusiems nei tankų, nei “kalašnikovų”. Ji ne sykį skambėjo 1991-ųjų sausį ir Maskvoje, ir Sankt Peterburge, ir kai kuriuose kituose Rusijos miestuose. Sutikite, graži, maloni žinia. Tačiau šiandien, 2011-aisiais, kalbinamas roko specialistas (gaila, neįsidėmėjau jo pavardės) jau tvirtina, esą toji daina buvo grubi jo klaida. Ir netrukus paaiškino, kodėl – klaida. Jis manė, kad lietuviai, kaip ir rusai, nori sugriauti tik komunistinę santvarką. O lietuviai, pasirodo, dar užsimanė pasitraukti ir iš … sąjungos su pačia Rusija. 

Continue reading „Lietuva įtiks tik praradusi lietuviškumą”