Austrijos KP protestuoja prieš vienodą komunizmo ir fašizmo vertinimą


Vokietijos dienraštis „Junge Welt“ save laiko marksistiniu laikraščiu. Daugelis laikraščio puslapių dvokia komunistinės okupacijos dešimtmečių ideologiniu tvaiku. Kaip teigia steigėjai, daugelio autorių politines ir idėjines nuostatas lemia įsitikinimas, jog kapitalizmas po 1990 metų perėjo į „ekonominių ir socialinių prieštaravimų paaštrėjimo fazę“. Neretai prisimenami  „proletariato vado“ Lenino darbai. Šiomis dienomis tituliniame puslapyje futbolo pasaulio čempionatą reklamuoja ne kas kitas, o  tikrų tikriausias Vladimiras Iljičius.

Birželio 18 d. laikraštis paskelbė nepasirašytą straipsnį, kuriame Austrijos KP griežtai smerkia Moldovos Respublikos vyriausybės priimtą sprendimą uždrausti pjautuvą ir kūjį kaip Moldovos KP simbolius. Autorius ar autorė nuogąstauja, kad netrukus gali būti uždrausta ir pati partija, tada neliktų vienintelės opozicinės partijos.

Įdomu skaityti, kaip nacionalsocializmą pasmerkusioje Austrijoje ginamas vyresnysis šios totalitarinės sistemos brolis ir mokytojas – sovietinis komunizmas. Pateikiame tolesnio teksto vertimą:

„Austrijos KP taip pat ryžtingai nepritaria naujosios Moldovos vyriausybės pastangoms, kuri, kalbėdaama apie „totalitarizmą“, tapatina komunizmą ir fašizmą. „Tai iš principo neatlaiko kritikos ir neatitinka išvadų, kurios išplaukė iš istorinės plataus antifašistinio pasipriešinimo ir antihitlerinės koalicijos pergalės prieš fašizmą 1945 metais“, – teigė Austrijos KP atstovė žiniasklaidai Melina Klaus.

Moldovos KP iki 2009 m. buvo valdžios partija. Netekusi absoliučios balsų daugumos, ji parlamente vis dėlto turi 48 vietas iš 101 ir išlieka stipriausia šalies partija. Ji taip pat yra stipriausia Rytų Europos šalių kairioji partija ir priklauso Europos Kairiajai partijai, kuri vienija 23 valstybių 34 kairiąsias partijas.

„Moldovos valdžios atakos prieš komunistinį judėjimą yra dalis reakcingų siekių kriminalizuoti visos Europos kairiuosius“, – kalbėjo M. Klaus. Todėl Austrijos KP dar 2006 metais nepritarė Europos Tarybos nutarimui dėl antikomunizmo, kaip tolesniam bandymui kriminalizuoti komunistų, kairiųjų ir apskritai kritišką visuomeninę veiklą, o taip pat dėl vienodo fašizmo ir komunizmo vertinimo pagal vadinamąją totalitarizmo doktriną.

Vengrijoje ir Lenkijoje, taip pat Baltijos šalyse pjautuvas ir kūjis – jie pavaizduoti Austrijos valstybės herbe – yra uždrausti įstatymu. Užtat vienas Lietuvos teismas pripažino, kad svastika yra „istorinis paveldas“. ES šalyse Latvijoje ir Lietuvoje net komunistų partijos kategoriškai uždraustos. Pateikus neįtikinamus argumentus, 2005 m. pabaigoje buvo grasinta uždrausti Čekijos komunistinio jaunimo sąjungą, ir tik 2009 metais ji vėl buvo visiškai legalizuota.

“Raginame Austrijos Parlamentą, Austrijos atstovus Europos Parlamente ir Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje griežtai pasisakyti prieš Moldovos valdžios ketinimus“, – pasakė Melina Klaus, atkreipdama dėmesį į atitinkamą Europos Kairiosios partijos sekretoriato 2010 m. birželio 7 d. pareiškimą.

Nuotraukoje: straipsnio autorė Irena Tumavičiūtė.

2010.06.24

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *