Dar sykį apie Rajeno Kristoferio Foglio areštą


Vakarų žiniasklaida atkreipia dėmesį į komiškąjį amerikiečių agento sulaikymo aspektą: „Perukai ir kompasas? Jūs rimtai?“

Buvęs CŽV bendradarbis teisinasi: „Jei tu po ranka neturi maskavimosi padėjėjo, tai ir atrodysi kaip kvaištelėjęs netradicinės orientacijos mokslininkas“.

Ekspertų nuomone, Rajeno Kristoferio Foglio areštas reikalavo Vladimiro Putino pritarimo ir turėjo parodyti: Amerikos ir Rusijos bendradarbiavimas, kaip ir anksčiau, turi ribas.

Rusijos valdžia išsiuntė šnipinėjimu apkaltintą amerikietį, praneša "The Wall Street Journal", vertindamas skandalą kaip „potencialų naują smūgį neseniems JAV bandymams atstatyti santykius su Maskva“.

Beje, sulaikymo aplinkybės „greičiau panašios į maskaradą, negu į šnipinėjimo trilerį“, pastebi žurnalistai. FSB tvirtina, kad R.K.Foglis buvo su peruku, turėjo su savimi kelias poras akinių ir daug grynųjų pinigų.

Prieš savaitę JAV valstybės sekretorius Kerris lankėsi Maskvoje, bandydamas sureguliuoti santykius, pastebi laikraštis. Ryšium su R.K.Foglio sulaikymu „Rusijos valdininkai pareiškė, kad yra nustebinti numanomu bandymu (pagal jų versiją) užverbuoti specialiųjų tarnybų karininką, kuruojantį kovą su teroristais islamistais Kaukaze, nes šalys paskelbė apie bendradarbiavimą šioje sferoje“.

Laikraštis remiasi vaizdo įrašu, kurį išplatino FSB.

Kai kurie ekspertai daro prielaidą: R.F.Foglio išsiuntimas – ar tai Rusijos „kietakakčių“ mėginimas sabotuoti suartėjimą su JAV, ar Rusijos specialiųjų tarnybų pastangos pademonstruoti Rusijos gyventojams, kad šnipinėjimas išlieka rimta grėsmė.

Neįvardytas „buvęs žvalgybos karininkas“ susirūpinęs dėl laiško su instrukcijomis, kurios neva tai buvo rastos pas R.K.Foglį: laiško kalba – šiek tiek „komiška ir karikatūriška“. Šaltinis sakė, kad CŽV bendradarbiai paprastai naudoja ryšio kanalus, patikimesnius už Gmail, bet pripažino, jog į laišką įtraukti „pagrindiniai elementai, CŽV bendradarbių svarstomi su potencialiu užverbuotuoju: kaip, kada ir kaip bus palaikomas ryšys, laiko ribos, apmokėjimas“.

Kas žinoma apie patį R.K.Foglį? Jam 29 metai, 2006 metais jis baigė universitetą ir persikėlė į Vašingtoną, gyveno kažkur Sent-Lui rajone, tai „Vašingtono priemiesčiuose Virdžinijos teritorijoje, kur yra CŽV štabo būstinė“, praneša laikraštis.

XXX

Amerikiečių šnipas suimtas nusikaltimo vietoje su peruku, magnetofonu ir pluoštu eurų, pasakoja Fabricijus Dragosejus "Corriere della Sera" skaitytojams. „Yra visi šioje profesijoje būtini dalykėliai, pradedant perukais ir baigiant kompasu, pradedant tamsiais akiniais ir baigiant 500 eurų pluoštais. Toji istorija tarsi grąžina mus į šaltojo karo laikus, jeigu nebūtų naudojamos anoniminės sąskaitos Gmail‘e“, – rašo korespondentas.

„Tiek rusai, tiek ir amerikiečiai mano, kad šis epizodas neturės pasekmių santykių atkūrimui: mes neatsidursime naujo šnipų karo akivaizdoje, nors Kremlius jau keletą mėnesių medžioja raganas, susitelkusias nekomercinėse organizacijose, gaunančiose finansavimą iš užsienio.

Realaus Amerikos šnipo sugavimas tikriausiai padės Vladimirui Putinui atsakyti tiems, kas kritikuoja jo iniciatyvas, ribojančias pilietinės visuomenės ir opozicijos veiklą. Putinui atsidavusi FSB pademonstravo, kad šnipai – „tarp mūsų“ ir „aktyviai veikia“, – apibendrina autorius.

Nuotraukoje: amerikietis Rajenas Kristoferis Foglis.

Informacijos šaltinis – InoPressa.ru

2013.05.26

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *