Iš žvalgybos enciklopedijos: BND nesėkmės


Bundesnachrichtendienst – Federacinės Vokietijos žvalgybos tarnyba. Ši Vakarų Vokietijos žinyba buvo atsakinga už užsienio žvalgybą.

Įsteigta 1956 metais nacistinės agentūros, veikusios antrojo pasaulinio karo metais prieš Sovietų Sąjungą vadovaujant generolui Reinhardui Gelenui (Reinhard Gehlen), pagrindu.

Šeštajame dešimtmetyje Amerikos CŽV kontroliavo per R.Geleną visos Vakarų Vokietijos žvalgybos veiklą. Laikui bėgant jis įgijo savarankiškumą. Kaip ir BFV (kontržvalgybos tarnyba), BND istorijoje galima išskirti du pagrindinius etapus: „šaltojo karo“ ir susivienijusios Vokietijos po 1990 metų.

Pirmajame etape, kada VFR užsienio žvalgybos veikla buvo glaudžiai susijusi su R.Gelenu, kai „šaltojo karo“ laikotarpiu amerikiečių specialiųjų tarnybų vykdomas verbavimas Vakaruose buvo vertinamas kaip gana sėkmingas žingsnis. Beje, R.Gelenas turėjo nemažai kritikų, kurie abejojo jo darbo veiksmingumu.

1961 metais buvo suimtas buvęs nacistas Haincas Felfė, R.Geleno laikais vadovavęs kontržvalgybai prieš rusus. Išaiškėjo, kad visą dešimtmetį jis slapta darbavosi sovietų žvalgybai. Informacija buvo gauta iš vieno perbėgusio rytų vokiečio. Vėliau analogiška situacija pasikartojo ne sykį: VFR sugaudavo sovietinį ar rytų vokiečių šnipą, giliai įsiskverbusį į Vakarų Vokietijos specialiąsias tarnybas. Atsakydama į tai „Štazi“ demaskuodavo VFR agentą.

Nepaisant dažnų nesėkmių BND darbe, Helmutas Kolis, būdamas Vakarų Vokietijos kancleriu (1982–1990), gynė tą žinybą nuo užsipuolimų. Bet 1985 metais, kai į VDR pabėgo aukštas Vakarų Vokietijos kontržvalgybos bendradarbis Hansas Joachimas Tidgė, H.Kolis ėmėsi priemonių. Bandydamas kaip nors sušvelninti nesantaiką tarp BND ir BFV, jis vadovauti užsienio žvalgybai paskyrė buvusį kontržvalgybos šefą Herbertą Hellenbroichą.

Bet vėliau atliktas tyrimas parodė, kad H.J.Tidgė buvo chroniškas alkoholikas, ir H.Hellenbroichas tai žinojo. Todėl jau po mėnesio naujas BND viršininkas buvo priverstas pasitraukti iš posto. H.Hellenbroichą pakeitė Hansas Georgas Vikas, diplomatas profesionalas, prieš tai padirbėjęs VFR pasiuntiniu Sovietų Sąjungoje ir Šiaurės Atlanto organizacijoje (NATO).

Nuotraukoje: vokiečių generolas Reinhardas Gelenas (Reinhard Gehlen).

2013.01.20

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *