Iš žvalgybos enciklopedijos: garsioji Portlendo byla


Portlendo byla – tai laikraštininkų sugalvotas pavadinimas šeštojo dešimtmečio istorijai, susijusiai su penkiais sovietų šnipais.

Tie sovietų šnipai, kaip dabar aiškėja, turėjo priėjimą prie Didžiosios Britanijos Admiraliteto Jūrų ginkluotės centro Portlende slaptųjų medžiagų.

Laimė, šnipai ilgainiui buvo demaskuoti, areštuoti ir nuteisti. Šnipų tinklo demaskavimas prasidėjo nuo kelių laiškų, kuriuos pasirašė kažkoks „Snaiperis“ (kaip išaiškėjo, Michailas Golenevskis, Lenkijos specialiųjų tarnybų bendradarbis, vėliau perbėgęs į Vakarus).

Tuos laiškus britams persiuntė Amerikos CŽV vadovybė.

„Snaiperis“ tvirtino, kad Didžiosios Britanijos Admiralitete veikia sovietų agentūra. CŽV perdavė informaciją Didžiosios Britanijos saugumo tarnybai (MI 5). Patikrinę ir neradę nieko įtartino Admiraliteto centriniame aparate, Anglijos kontržvalgybininkai susikoncentravo į Portlendo karinę jūrų bazę.

Atliktas tyrimas nuvedė MI 5 iki Gario Hautono (Gary Howton), Portlendo bazės klerko, anksčiau dirbusio Britanijos ambasados Varšuvoje karinių jūrų atašė padėjėju. G.Hautonas pradėtas sekti. Netrukus išaiškėjo, kad jis reguliariai susitikinėja su žmogumi, kurio kaip šnipo slapyvardis Gordonas Lonsdeilas (Gorodon Lonsdale). G.Hautono draugužė Etel (Banni) Gi irgi dirbo bazėje. Buvo nuspręsta sekti ir ją.

Didžiosios Britanijos kontržvalgyba nustatė, kad G.Lonsdeilas lankosi Piterio Krogerio (Peter Kroger) ir jo žmonos Helen (tai irgi šnipų slapyvardžiai) namuose. 1961 metų sausį Skotland Jardo Ypatingojo skyriaus detektyvai suėmė G.Hautoną, Gi ir Lonsdeilą perduodant dokumentus. Sutuoktiniai Krogeriai taip pat buvo areštuoti.

Portlendo byla, kaip ji buvo pavadinta spaudoje, baigėsi 1961 metų kovą teismo procesu Londono „Old Beili“. Visi penki buvo apkaltinti šnipinėjimu. Nuteisti: Hautonas ir Gi po 15 metų kalėti, Lonsdeilas – 25, Krogeriai – po 20 metų.

Šios istorijos pėdsakais buvo atlikti du tarnybiniai tyrimai. Per pirmąjį buvo kritikuotas Admiralitetas, o MI 5 labai gerai įvertintas. Per antrąjį jau kliuvo ir MI 5 vadovams už tai, kad jie nesugebėjo be perbėgėlio pagalbos atskleisti priešo agentūros.

2012.10.29

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *