Iš žvalgybos enciklopedijos: švedų pulkininko Stigo Venestriomo išdavystės


Stigas Venestriomas – Švedijos Karinių oro pajėgų (KOP) karininkas, tapęs sovietų šnipu.

Stigas Venestriomas (Stig Vennestrom, 1906 – 2006) karinę tarnybą pradėjo 1929 metais. Po metų įstojo į skraidymo mokyklą.

Ją baigęs išmoko rusų kalbą ir išėjo žvalgybinę parengtį. 1939 metais buvo pakeltas į kapitonus ir išsiųstas Maskvą dirbti Švedijos ambasadoje aviacijos atašė pareigose. 1940 metais S.Venestriomas buvo įtrauktas į Švedijos ginkluotųjų pajėgų centrinio štabo oro žvalgybos valdybą.

1945 metais S.Venestriomas gavo majoro laipsnį. Tačiau jis manė, kad iki tol jis jau nusipelnė daugiau. Jam atrodė, kad jo nevertina ir „užspaudžia“ tarnyboje. Grįžęs į Maskvą 1948 metais turėdamas pulkininko laipsnį, jis jau nebesistengė slėpti savo nepasitenkinimo. Tai patraukė sovietinės žvalgybos bendradarbių dėmesį, jie pradėjo ruoštis verbuoti jį į agentus.

S.Venestriomui buvo pažadėta slapta, bet puiki karjera Sovietų karinėje žvalgyboje (GRU). Jo šnipinėjimo veikla prasidėjo tais pačiais 1948 metais Maskvoje, bet jis dirbo rusams ir vėliau, kai ėjo įvairias pareigas Švedijoje ir Šiaurės Atlanto Organizacijoje (NATO).

1959 metais Amerikos ambasadoriui Berne (Šveicarija) į rankas pakliuvo laiškas, adresuotas FTB direktoriui. Laiškas, pasirašytas kažkokio „Snaiperio“, buvo perduotas CŽV vietinės atstovybės šefui. „Snaiperis“ pranešė, kad jis lenkas ir siūlo savo paslaugas Jungtinėms Amerikos Valstijoms.

Sugundymui jis perdavė informaciją, kad Švedijos KOP karininkas, savo laiku ėjęs aviacijos atašė pareigas, dirba sovietų žvalgybai. Tyrimas greitai aptiko S.Venestriomą (o „Snaiperis“ pasirodė esąs papulkininkis Michailas Golenevskis, Lenkijos karinės žvalgybos bendradarbis, vėliau pabėgęs į Vakarus).

Savo žlugimo momentu S.Venestriomas buvo aukštas Švedijos Gynybos ministerijos bendradarbis. Jis pradėtas sekti, ir buvo išsiaiškinti jo kontaktai su rusais Stokholme. S.Venestriomas buvo perkeltas į kitą darbą, kur jis neprieidavo prie slaptosios informacijos, o tuo metu Švedijos saugumo tarnyba klausėsi jo telefono ir metodiškai rinko įkalčius, kad galėtų šnipą patraukti į teismą.

Pagaliau 1963 metų birželio 20-ąją S.Venestriomas buvo areštuotas, o du jo sovietiniai kuratoriai išsiųsti iš Švedijos.

Teisme S.Venestriomas prisipažino, kad dirbo rusams 14 metų. Būdamas tardymo izoliatoriuje jis bandė nusižudyti. Teismas jį nuteisė katorgai iki gyvos galvos.

Jo sovietinis operatyvinis slapyvardis buvo „Aras“.

Nuotraukoje: Švedijos karinių oro pajėgų herbas.

2012.07.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *