Pirmadienį – spaudos konferencija dėl lietuvių kalbos išdavystės


Gegužės 11-ąją 10 valandą ELTA agentūroje rengiama svarbi spaudos konferencija. Joje dalyvaus kalbininkai prof. Vitas Labutis, hab. dr. Kazimieras Garšva ir istorikas, akademikas Antanas Tyla. Spaudos konferencijos tema – žalingos parlamentinės tendencijos griauti lietuvių kalbos abėcėlę ir rašybą primityviai pataikaujant Lietuvos lenkų rinkimų akcijos užgaidoms.

Spaudos konferencijoje bus pateikiamos garsių kalbininkų prof. Alvydo Butkaus, Prano Kniūkštos, akad. Zigmo Zinkevičiaus ir kitų mokslininkų išvados bei rekomendacijos.

Kodėl prireikė šios konferencijos? Šių metų gegužės 6 d. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, neatsižvelgdamas nei į visuomenės, nei į kalbininkų nuomonę, pritarė socialdemokratų Irenos Šiaulienės ir Gedimino Kirkilo parengtam Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektui. Šis įstatymas numato, kad Lietuvos Respublikos piliečio prašymu jo pavardė oficialiuose Lietuvos respublikos dokumentuose gali būti rašoma ne valstybine kalba, t.y. nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis. Tiksliau tariant, šis įstatymas griauna dabartinę lietuvių kalbos abėcėlę ir lietuvių kalbos sandarą, paversdamas visa tai jovalu.

Lietuvos kalbininkai ir visuomenė jau daugelį metų priešinasi Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) vardu pasivadinusios radikalios politinės grupuotės įžūliems, barbariškiems bandymams įteisinti nelietuvišką pavardžių rašybą Lietuvos respublikos oficialiuose dokumentuose bei vietovardžius lenkų kalba buvusiose Lenkijos okupuotose pietryčių Lietuvos teritorijose.

Kaip rašoma portale alkas.lt, 2013 m. liepos 4 d. grupė visuomenės veikėjų įteikė Lietuvos Respublikos Prezidentei net 16 000 Lietuvos Respublikos piliečių pasirašytą kreipimąsi į Lietuvos vadovybę dėl „Reikalavimo ginti Lietuvos Respublikos valstybinę kalbą ir teritorinį vientisumą“. Dar beveik 18 000 parašų  buvo įteikta Prezidentei tų pačių metų metų  kovo 19 d. Tad iš viso iki 2013 m. liepos 4-osios reikalavimą pasirašė daugiau nei 33 000 piliečių.

Be to, 2013 m. liepos 3 d. Lietuvos Ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui buvo įteiktos garsių Lietuvos kalbininkų rekomendacijos „Dėl lietuvių kalbos konstitucinio statuso Šešioliktosios Vyriausybės programoje“.

Tuomet premjeras patikino, kad svarstant minėtus klausimus vyriausybė į gautus reikalavimus bei pasiūlymus atsižvelgs – neišmes jų į šiukšlių kibirą.

Deja, ir Vyriausybė, ir valdančioji socialdemokratų partija, įžūliai, begėdiškai, ciniškai ignoruodamos kalbininkų rekomendacijas, vis tiek atkakliai stumia Lenkijos ir LLRA radikalų inspiruojamą valstybinei lietuvių kalbai žalingą nelietuviškų pavardžių rašybos projektą.

Jei Vyriausybė ir socialdemokratai nusileis liūdnai pagarsėjusiems tomaševskininkams, greta lietuviškų įrašų oficialiuose dokumentuose ir piliečio pasuose atsirastų įrašai užsienio kalbomis. Juk, vadovaujantis socialdemokratiška logika, turėsime leist savo pavardes rašyti autentiškais rašmenimis Lietuvoje nuo seno gyvenantiems karaimams ir totoriams.

Ar Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas suvokia, kad ne lietuvių kalba turi derintis prie užrašų lėktuvo bilietuose, o lėktuvų bilietų užrašai – prie lietuvių kalbos taisyklių bei nuostatų?

Ar socialdemokratai suvokia, kad, nuolaidžiaudami radikalioms, ne draugystės, bet konfrontacijos siekiančioms jėgoms, išduoda ne tik lietuvių kalbą ir Lietuvos valstybės interesus, bet ir į keblią padėtį stumia mūsų brolius latvius?

Juk po šio lietuviško akibrokšto Latvijoje separatistinių nuotaikų skatinami rusakalbiai gali imt reikalauti analogiško įstatymo: leiskite latviškuose pasuose ir dokumentuose savo pavardes rašyti rusiškais rašmenimis.

Portalas slaptai.lt ragina visus Lietuvos piliečius prisiminti šią socialdemokratų inspiruojamą išdavystę ir daugiau niekad nebalsuoti už šios partijos atstovus – nei savivaldos, nei Seimo rinkimuose.

2015.05.09; 06:01 

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *