Pirmasis sovietų šnipas, dirbęs prieš Izraelį


Goldšteinas Volfas (g. 1921) žinomas kaip pirmasis sovietų šnipas, dirbęs prieš Izraelį. Volfas Goldšteinas gimė Rytų Europoje žydų šeimoje. Dar paauglystėje susižavėjo komunistine ideologija ir, kai kuriais duomenimis, buvo iš pradžių užverbuotas NKVD darbui prieš Izraelį.

V.Goldšteinas nuvyko į Izraelį 1948 metais, kai ten vyko karas už nepriklausomybę, ir įsitaisė dirbti į Užsienio reikalų ministeriją, Ekonomikos skyrių. Kaip ir dauguma repatriantų, jis pasikeitė vardą ir pavardę, tapo Avnis Zejevas.

Šeštajame dešimtmetyje V.Goldšteinas Izraelio URM‘o linija išvyko į Briuselį, o vėliau į Belgradą. Jis galėjo prieiti prie Izraelio vyriausybinių ryšio kanalų ir žinojo apie visas slaptas derybas, kuriose dalyvaudavo Izraelio valdžia.

Visą per jo rankas ėjusią informaciją jis persiųsdavo KGB (kuris 1954 metais pakeitė ankstesnį NKVD). Tokiu būdu Sovietų žvalgyba turėjo priėjimą prie Izraelio vyriausybinių ryšio kanalų, taip pat ir tų, kuriais naudojosi Izraelio specialiųjų tarnybų bendradarbiai, dirbę įvairiose šalyse diplomatinėje priedangoje.

Izraelio "Šin Bet" ir "Mossad" pradėjo įtarinėti V.Goldšteiną, kai jis dirbo Izraelio ambasadoje Belgrade. Kontržvalgybininkai atkreipė dėmesį į tai, kad V.Goldšteinas kažkodėl labai jau dažnai mėgsta nedarbo metu užsisėdėti specialiojo ryšio kambaryje. Išsikvietę jį tinkama dingstimi į Izraelį, ten V.Goldšteiną apklausė, ir jis greitai prisipažino, kad dirbo KGB naudai. Jį teisė uždarame teismo procese ir nuteisė ilgam kalėti.

Išsėdėjęs dešimt metų ir išėjęs į laisvę, jis grįžo į Šveicariją, kur gyveno jaunystėje. Dar po kelerių metų, sutikus Izraelio specialiųjų tarnybų vadovybei, jis vėl atvažiavo į Izraelį, pakeitė pavardę ir stojo tarnauti į Izraelio armiją psichologu.

2013.04.10

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *