Rusų šnipai teisiami už žmogžudystes Turkijoje


Kovo 3 dieną Stambulo teismas pradėjo nagrinėti Gruzijos piliečio Temuro Machaurio bylą. Jis kaltinamas 2009 metais nužudęs „Kaukazo emirato“ vietinio skyriaus lyderį Alį Osajevą, praneša The Daily Beast apžvalgininkas Tomas Seibertas.

Šioje byloje už akių figūruoja du numanomi FSB agentai. Turkijos prokuratūros duomenimis, jie likvidavo dar tris čečėnų diasporos Turkijoje atstovus ir paliko šalį, pasinaudoję suklastotais pasais.

Čečėnų asociacijose šis procesas vadinamas parodomuoju ir tikimasi, kad jis padės atskleisti tinklą rusų agentų, medžiojančių čečėnų nepriklausomybininkus užsienyje, sakoma straipsnyje.

Rusija ne pirmą kartą kaltinama savo priešų likvidavimu, primena žurnalistas. 2004 metais du Rusijos šnipai buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos Katare už Zelimchano Jandarbijevo nužudymą. 2009 metais Dubajaus policija Sulimo Jamadajevo nužudymo užsakovu įvardijo vieną rusų politiką.

Turkijoje daugelis simpatizuoja čečėnams, konstatuoja Seibertas: šalyje su 75 mln. gyventojų nuo 2 iki 5 mln. gyventojų yra išeivių iš Kaukazo palikuonys. Kadaise tas regionas priklausė Osmanų imperijai, bet XIX amžiuje perėjo Rusijai.

Po dviejų ginkluotų konfliktų Čečėnijoje – 1990-ųjų pradžioje ir 2000-ųjų pradžioje į Turkiją plūstelėjo srautas čečėnų pabėgėlių, tarp kurių buvo įvairiausių nusiteikimų žmonių.

Prokuratūra tvirtina, kad iki suėmimo 2012 metais Machauris, veikęs operaciniu slapyvardžiu Zona, keletą kartų buvo susitikęs su Rusijos agentais apsvarstyti būsimųjų akcijų. Machauris tų susitikimų fakto neneigia, bet sako, kad ketino pranešti apie juos Gruzijos žvalgybai. Kaltintojai reikalauja jam įkalinimo iki gyvos galvos, sakoma straipsnyje.

Kaip informuoja Muratas Ozeras, vadovaujantis organizacijai „Imkander“, kuri padeda čečėnams pabėgėliams Turkijoje, prokuratūra taip pat ketina apkaltinti Machaurį rengus pasikėsinimą į apsiskelbusį „Kaukazo emirato“ lyderį Doku Umarovą. Kai kuriais duomenimis, Umarovas – vienas iš labiausiai ieškomų asmenų Rusijoje – slapstosi Turkijoje.

Čečėnų aktyvistai praneša, kad Rusijos agentų keliama grėsmė niekur nedingo. 2013 metais nežinomi asmenys nužudė Ankaroje Turkijos pilietį Medetą Onlų, kuris turėjo neoficialų „Čečėnijos Respublikos Ičkerija garbės konsulo“ titulą.

Muratas Ozeras taip pat prisipažino korespondentui, kad sulaukia grasinimų internetu. „Aš nerimauju, bet tai nesutrukdys man dirbti savo darbą. Aš noriu, kad Rusijos okupacija Čečėnijoje baigtųsi. Pagaliau visi mes kada nors mirsime“, – cituoja jo žodžius Seibertas.

Šaltinis: The Daily Beast

2014.03.13; 05:55

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *