Sočis–2014: „sekimas bus visaapimantis, bet taip reikia”


Bet koks tiesioginis ir kiekvienas veiksmas tinkluose Sočio Olimpiados metu šalies slaptosioms tarnyboms bus visiškai skaidrus, atskleidė žurnalistinis tyrimas. Už saugumą per žaidynes atsakingas yra FSB kontržvalgybos tarnybos viršininkas Olegas Syromolotovas, tad tiekėjai vaikščioja pasitempę. Vakarų žiniasklaida stebisi „olimpinės korupcijos“ mastais ir tuo, kad niekas iš valdininkų kol kas nenubaustas.

Terorizmo grėsmė ir Kremliaus paranoja skatina Rusijos specialiųjų tarnybų vadovus kurti precedento neturinčią pasiklausymo sistemą, tvirtina straipsnyje The Guardian žurnalistai Andrejus Soldatovas, Irina Borogan ir Šonas Vokeris. A.Soldatovas ir I.Borogan atliko žurnalistinį tyrimą kartu su Citizen Lab ir Privacy International.

 2010 metais, atkreipia dėmesį leidinys, FSB štabo Sočio olimpiados saugumui užtikrinti pirmininku buvo paskirtas Olegas Syromolotovas – FSB kontržvalgybos vadovas, kuris niekada neužsiiminėjo kontrteroristine veikla, o „medžiojo užsienio šnipus“.

Straipsnio autoriai praneša, kad FSB pirmiausia susirūpinusi kibernetinėmis grėsmėmis, todėl modernizuoja SORM (techninių priemonių sistemą, užtikrinančią operacijų bei paieškos priemonių funkcijas) – pagrindinę Rusijos sistemą, perimančią pranešimus. Sprendžiant iš Roskomnadzor-o pirkinių ir tenderių dokumentų, Rusijos valdžia seka, ar SORM įrenginiai tinkamai įtaisyti Sočio rajone. Keliems vietiniams interneto tiekėjams buvo skirtos baudos už tai, kad laiku nepastatė FSB rekomenduoto SORM-ui įrenginio „Omega“.

Birželį Rostelekom paleido Sočio apylinkėse mobilųjį tinklą 4G LTE, žadėdamas užtikrinti greičiausią priėjimą prie Wi–Fi Olimpiados istorijoje, bet kartu Rostelekom įtaiso visuose savo mobiliuose tinkluose DPI sistemą. Toji technologija leidžia FSB ne tik sekti visą srautą, bet ir jį filtruoti, sakoma straipsnyje.

Leidinys pabrėžia: Sočio svečiai, matyt, veltui tikisi, kad jų informacija bus apsaugota moderniais stambių kompanijų šifravimo metodais. „Kovo mėnesį RF Ryšių ministerija įvedė naujas SORM taisykles interneto tiekėjams“, – sakoma straipsnyje. – Jose minimi ir tokie stambūs Vakaruose besibazuojantys serveriai kaip Gmail ir Yahoo.

Sočyje sportininkai ir aistruoliai susidurs su agresyviausia ir metodiškiausia sekimo sistema Žaidynių istorijoje, tęsia Šonas Vokeris kitame straipsnyje The Guardian. Išstudijavę dokumentus Valstybės pirkimų portale ir Rusijos priežiūros žinybų svetainėse, A.Soldatovas ir I.Borogan išsiaiškino, jog telefono ir bevielio ryšio tinklai Sočio rajone smarkiai pakeisti, kad FSB turėtų neribotas galimybes juos perimti.

Toronto universiteto profesorius ir nekomercinės organizacijos (NKO) Citizen Lab vadovas Ronas Deibertas SORM sistemą vadina „PRISM sistema su steroidais“. Pasak jo, Rusijos ir Amerikos programų mastai ir užmojai gali būti gretinami, tačiau skiriasi jų reguliavimas. „Iš Edvardo Snoudeno demaskavimų aiškėja, kad daugelis tramdomųjų mechanizmų JAV buvo silpni ir apeinami, o Rusijos sistemoje nuolatinis priėjimas SORM-ui – būtina infrastruktūros sąrangos sąlyga“, – nurodo ekspertas.

Visi mobiliojo ryšio operatoriai ir interneto tiekėjai Rusijoje pagal įstatymus privalo įtaisyti SORM-ui įrenginius, o po to FSB galės prisijungti prie kiekvieno telefoninio pokalbio ar ryšių seanso be tiekėjo paslaugų, sakoma straipsnyje.

Beje, FSB atkreipia dėmesį, kad per daug gandų apie saugumo priemones Sočio žaidynėse: specialiųjų tarnybų atstovas neseniai pareiškė, kad Londono olimpiadoje „gatvėse, visose viešose vietose buvo prikaišiota vaizdo stebėjimo kamerų, jų buvo net tualetų kabinose, – mes to nedarysime“.

The Washington Post Maskvos korespondentas Vilis Inglandas pasakoja įspūdžius apie Olimpinės ugnies estafetės pradžią Rusijoje.

Raudonojoje aikštėje Maskvoje „organizatoriai pastatė didžiulę sceną, atitvėrusią Lenino mauzoliejų“, pasakoja autorius. „Į ją suvarė paramos grupę, apsirėdžiusią baltais, mėlynais ir raudonais kostiumais, du karinius orkestrus, chorą su avietinėmis pončomis, būgnininkus, trimitininkus ir liaudies šokių šokėjus – visa tai ugnies ir prezidento sutikimui“. 

Svarbiausios sveikinimo dainos beveik visą tekstą sudarė vienas žodis – „Rusija“, skvarbiai ir iš širdies kartojamas vėl ir vėl. Didžiuliame ekrane visu grožiu buvo demonstruojamos Rusijos gamtos ir architektūros fotografijos. Paskui du estafetės dalyviai uždegė fakelus nuo mažos ugnies ir nunešė juos į Kremlių. Kai Šavaršas Karapetianas, savo laiku buvęs pasaulio povandeninio plaukimo čempionas, nešė fakelus pro Spaskio vartus, ugnis be jokių ceremonijų užgeso, pasakoja korespondentas, bet žiebtuvėlis greitai ją atgaivino. 

Ugnis dar dvi dienas bus Maskvoje, o paskui ji bus gabenama visaip, kaip tik įmanoma įsivaizduoti, sustojant Baikalo ežero dugne ir tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS).

„2014 metų žiemos olimpinių žaidynių tikslas – atgaivinti Sočio miestą, pagerinti Rusijos įvaizdį užsienyje ir tapti V.Putino paveldo pagrindu“, – rašo The Independent. Olimpinis fakelas uždegtas Maskvoje, tačiau pranešimai apie korupciją visur ir darbininkų teisių pažeidimus, o taip pat įvairiausi samprotavimai apie seksualinių mažumų teisių slopinimą meta šešėlį ant Sočio žaidynių, mano straipsnio autorius Alekas Lunas.

Maskvoje besibazuojantys aktyvistai pranešė, kad olimpiados atidarymo dieną surengs Sočyje gėjų paradą. Straipsnyje taip pat pateikiami Human Rights Watch duomenys apie „masines darbininkų migrantų gaudynes Sočyje“. Tačiau daugiausia dėmesio korespondentas skiria olimpinėms išlaidoms ir piktnaudžiavimams jomis.

„Bloga statybų kokybė ir didėjančios išlaidos daro žalą olimpinei infrastruktūrai. Slidinėjimo tramplyną teko keletą kartų perstatinėti, ir jo kaina išaugo nuo 24,8 mln. svarų sterlingų iki 165 mln“, – pasibaisėjęs Alekas Lunas. Remdamasis Leonido Martyniuko ir Boriso Nemcovo pranešimu, autorius rašo: „Nelemtai išgarsėjusio geležinkelio, jungiančio olimpinių pakrantės ir kalnųobjektų grupes, kaina bestatant išaugo nuo 1,8 mlrd. svarų iki 5,2 mlrd. – tai daugiau, nei marsaeigio Curiosity misija“.

Moskoversprom kompanijos vadovas Valerijus Morozovas 2010-aisiais laikraščiui „Novaja gazeta“ pranešė, kad jam teko mokėti „atpildą“ (otkaty) iš viso 12 procentų kontrakto vertės arba 4 mln. svarų buvusiam prezidento reikalų valdybos vyriausiosios kapitalinės statybos valdybos viršininko pavaduotojui Vladimirui Leščevskiui. Tada Dmitrijus Medvedevas davė nurodymą prokuratūrai pradėti baudžiamąją bylą V.Leščevskiui, bet vėliau ji buvo nutraukta.

„Nors kai kuriems valdininkams Sočyje buvo pateikti kaltinimai korupcija, niekas nepripažintas kaltas tiesiogiai sąryšyje su olimpinių objektų statyba“, – konstatuoja straipsnio autorius.

Informacijos šaltinis – Inopressa.ru

2013.10.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *