Londonas, gegužės 7 d. (AFP-ELTA). Karaliaus Karolio III karūnavimo ceremoniją per BBC televiziją stebėjo daugiau kaip 14 mln. žmonių, sekmadienį pranešė transliuotojas.
Kaip teigiama, pagrindinį „BBC One“ kanalą daugiausiai buvo įsijungę 13,4 mln. žiūrovų, tačiau vidutinis šį kanalą pasirinkusių žmonių skaičius siekė 11,9 mln. Tuo metu karūnavimo iškilmes per kanalą „BBC Two“ vidutiniškai stebėjo 1,4 mln. žmonių.
Šeštadienį įvykusi iškilminga karaliaus Karolio III ir jo sutuoktinės karalienės Camillos karūnavimo ceremonija buvo pirmoji tokia Jungtinėje Karalystėje (JK) per 70 metų ir tik antroji parodyta per televiziją.
Nepaisant to, naujausi skaičiai liudija, kad ji pritraukė mažiau stebėtojų, palyginti su kitais svarbiais karališkais įvykiais. Praėjusiais metais vykusias Karolio III motinos karalienės Elžbietos II valstybines laidotuves per televizijos ekranus JK stebėjo vidutiniškai 26,2 mln. žiūrovų. Tuo metu Karolio III sūnaus princo Williamo vestuves 2011 m. per BBC stebėjo daugiau kaip 24 mln. žiūrovų, o princesės Dianos laidotuves 1997-aisiais JK įsijungė daugiau kaip 32 mln. žmonių.
1953 m. įvykusi karalienės Elžbietos II karūnavimo ceremonija laikoma proveržiu transliavimo srityje, nes ji buvo pirmoji, kurią buvo galima stebėti per televiziją. Anot Bakingemo rūmų, ceremoniją savo televizoriuose stebėjo 27 mln. žmonių, o dar 11 mln. klausėsi per radiją. Anuomet BBC buvo vienintelis transliuotojas.
Nors Karolio III karūnavimą transliavo daugiau kanalų, įskaitant „ITV“ ir „Sky News“, jų žiūrimumo duomenys kol kas nepasiekiami.
Londonas, balandžio 14 d. (AFP-ELTA). Į karalių Karolį III kiaušinius paleidęs britų studentas nuteistas 100 valandų viešųjų darbų. Jorko teismas penktadienį 23-ejų vyrą, be kita ko, pripažino kaltu dėl „pavojingo elgesio“. Studentas, pasak teismo, monarcho link paleido mažiausiai penkis kiaušinius, kurie“ vos į jį nepataikė“.
Incidentas įvyko lapkričio 9 d., kai Karolis lankėsi Šiaurės Anglijos Jorko mieste.
Vaikinas nepripažino savo kaltės ir argumentavo, kad „nežymus smurtas“ buvo teisėtas, nes tai buvo gynyba nuo „britų valstybės smurto“.
Į karalių kiaušinius paleidęs studentas sušuko, kad „ši šalis pastatyta ant vergų kraujo“ ir pareiškė, kad Karolis „nėra mano karalius“. Vyras buvo sulaikytas policijos. Jį minia nušvilpė.
Karolis su sutuoktine Camilla rudenį lankėsi Jorke, kur atidengė paminklą mirusiai karalienei Elžbietai II.
Sausį 100 svarų (112 eurų) piniginė bauda buvo skirta 21-erių jaunuoliui, kuris gruodį Lutone į šiaurę nuo Londono karalius kryptimi švystelėjo kiaušinį.
74-erių karalius Karolis III nėra toks populiarus, kaip jo motina Elžbieta II, kurią jis pakeitė po jos mirties rugsėjį. Karolis III bus karūnuotas Vestminsterio abatijoje Londone gegužės 6 d.
Londonas, kovo 5 d. (AFP-ELTA). Princas Harry‘is ir jo žmona Meghan Markel pakviesti į gegužę vyksiantį ypatingą įvykį, karaliaus Karolio III karūnaciją, tačiau jie dar nenusprendė, ar joje dalyvaus, teigiama sekmadienį paskelbtuose pranešimuose.
Kalifornijoje gyvenanti pora, kuri 2020-aisiais pasitraukė iš karališkosios šeimos stiprėjant vidinei įtampai, „neseniai sulaukė elektroninio laiško iš Jo Didenybės kanceliarijos dėl karūnacijos“, britų laikraščiui „Sunday Times“ sakė jų atstovas spaudai.
„Sprendimo, ar [Sasekso] hercogas ir hercogienė dalyvaus, šiuo metu neatskleisime”, – pridūrė jų atstovas, naudodamas jų oficialius titulus.
Bakingamo rūmai komentuoti atsisakė.
Pastaruoju metu 38-erių metų Hary‘is vis labiau tolsta nuo savo tėvo, brolio princo Williamo ir kitų šeimos narių, po to, kai knygoje, „Netflix“ dokumentinėje juostoje ir daugybėje interviu paviešino jų pašlijusius santykius.
Kaip rodo naujausi jo vieši komentarai, princas šeštadienį pripažino vienam psichologijos ekspertui, kad jau seniai jaučiasi „šiek tiek kitoks“ nei kiti Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos nariai, yra kilęs iš „suskilusių namų“ ir stengiasi neperduoti „traumos“ savo vaikams.
Sausį paskelbtuose skandalinguose memuaruose jis tvirtino, kad Williamas užpuolė jį, kilus ginčui dėl jo žmonos Meghan.
Tuo tarpu praėjusį gruodį šešias valandas trukusiame dokumentiniame filme pora vėl liejo įvairias nuoskaudas; kaip žinoma, anksčiau jie kaltino karališkąją šeimą rasizmu dėl komentarų apie jų dar negimusio sūnaus odos spalvą.
Šią savaitę skelbta, kad jie paprašyti atlaisvinti savo būstą Jungtinėje Karalystėje – Frogmoro kotedžą Vindzoro pilies teritorijoje.
Nuo tada, kai persikėlė į Jungtines Valstijas, pora nedažnai lankosi šalyje, o po karalienės Elžbietos II mirties rugsėjo mėnesį retai kartu pasirodo Didžiojoje Britanijoje.
Karalius Karolis III bus oficialiai karūnuotas šių metų gegužės 6 dieną Londono Vestminsterio abatijoje pagal seną, daugiau kaip 900 metų senumo tradiciją.
Gegužės 6-oji, pagrindinė karūnavimo diena, sutampa su Harry‘io ir Meghan sūnaus Archie‘o ketvirtuoju gimtadieniu.
Londonas, rugsėjo 19 d. (ELTA). Jungtinėje Karalystės (JK) sostinėje Londone prasidėjo iškilmingos karalienės Elžbietos II laidotuvės.
Monarchės karstas buvo išneštas iš Vestminsterio salės, kur jį keturias dienas galėjo lankyti visi norintieji, ir palydėtas į Vestminsterio abatiją. Ten šiuo metu vyksta ceremonija, kurioje dalyvauja šimtai aukšto rango pareigūnų iš viso pasaulio.
Karalienės karstą lydėjo visi keturi jos vaikai, tarp jų – naujasis karalius Karolis III.
Ceremonijos metu buvo giedamos giesmės ir skaitomos Biblijos ištraukos. Vieną jų perskaitė naujoji JK premjerė Liz Truss. Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby pasakė pamokslą, kuriame pagyrė velionės karalienės ilgametę tarnybą JK ir Tautų Sandraugos šalims.
Maždaug 12 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku visa šalis dviem tylos minutėmis pagerbė monarchės atminimą. Tuomet Vestminsterio abatijoje nuskambėjo pakeistas JK himnas su žodžiais „Dieve, saugok karalių“, kuris žymi šios ceremonijos pabaigą.
Londonas, rugsėjo 19 d. (PA Media/dpa-ELTA). Karalienės Elžbietos II laidotuvių dieną vyks didžiausia saugumo operacija, kokią Jungtinė Karalystė kada nors yra mačiusi.
Didžiulės minios, karališkosios šeimos nariai, daugybė pasaulio lyderių ir kitų aukštų asmenų – visi jie turės būti saugūs, ir tai bus milžiniškas darbas, kurį turės atlikti tūkstančiai policijos pareigūnų.
Londono policijos komisaro pavaduotojas Stuartas Cundy sakė, kad „niekas neprilygsta“ šiai „nepaprastai sudėtingai“ užduočiai, ir pavadino ją „didžiausia policijos operacija“ per visą Metropoliteno policijos tarnybos istoriją.
Pagal mastą ši operacija pranoksta tas, kurios buvo vykdomos karalienės Platininio jubiliejaus savaitgalį ir 2012 metų Londono olimpinių žaidynių metu, kai per dieną budėjo iki 10 tūkst. policijos pareigūnų.
Be to, tai yra didžiausia pasaulinė saugumo užtikrinimo operacija – valstybinėse laidotuvėse dalyvauja pasaulio lyderiai, aukšti pareigūnai ir kiti itin svarbūs asmenys.
Buvęs kovos su terorizmu policijos vadovas Nickas Aldworthas sakė, kad tai „turbūt didžiausia operacija, kokią mums tenka rengti Jungtinėje Karalystėje“. Ji vyksta tuo metu, kai terorizmo grėsmės lygis šalyje yra „didelis“, o tai reiškia, kad koks nors išpuolis yra „tikėtinas“.
Policija ir saugumo tarnybos bus pasirengusios atremti galimus išpuolius peiliais, bombų sprogdinimus ir visas kitas teroro grėsmes ar incidentus.
Pagrindine grėsme dabar laikomas vadinamasis pavienių asmenų terorizmas, ypač išpuoliai peiliais. Tačiau policija, sauganti naująjį karalių ir vyresniuosius karališkosios šeimos narius, taip pat turi atsižvelgti į pavojų, kurį kelia žmonės, turintys įkyrių polinkių lįsti prie viešų asmenų.
Visuomenė raginama pranešti apie bet kokį įtartiną elgesį, o saugumo ekspertai potencialius teroristus minioje apibūdina kaip žmones, kurie atrodo „akivaizdžiai ne savo vietoje“ ir nesidomi iškilmingais renginiais.
Pasak karališkojo saugumo eksperto, grėsmės rizika yra „gana didelė“, ypač kai naujasis karalius Karolis III eina pabendrauti su susirinkusia minia.
Londonas, rugsėjo 15 d. (AFP-ELTA). Tvarkinga ir geranoriška milžiniška eilė prie karalienės Elžbietos II karsto vadinama britiškumo triumfu šalyje, kuri didžiuojasi savo eilių rafinuotumu.
„Mes, britai, tą ir darome – stovime eilėje per lietų“, – AFP sakė 29 metų Jacobas Lovewellas, dirbantis rinkodaros srityje, kantriai laukdamas lėtai judančioje eilėje, nusidriekusioje palei Temzės upę.
Eilė, kuri pradėjo formuotis likus daugiau nei 48 valandoms iki pirmojo žmonių įleidimo trečiadienio vakarą, jau turi savo „YouTube“ kanalą ir tiesioginę transliaciją.
Laikraščių pirmuosiuose puslapiuose ir tiesioginiuose televizijos reportažuose vis dažniau minimas „Eilės“ (angl. The Queue) ilgis ir tempas – tai naujas šalies, kuri išgyvena 10 dienų gedulą, dėmesio objektas.
Iki ankstyvos ketvirtadienio popietės eilės ilgis siekė daugiau nei keturias mylias (7 km) ir vis didėjo, o žmonės, norėdami pamatyti karstą, kuris iki pirmadienio bus Vestminsterio salėje, laukė daugiau nei septynias valandas.
Griežtos taisyklės draudžia fotografuoti ir vaikštinėti šalia karsto, todėl atėjusiems atsisveikinti žmonėms tenka vos kelios sekundės atiduoti pagarbai po ilgo ir ištvermės reikalaujančio laukimo.
Tačiau laukiantieji yra geros nuotaikos, dalijasi užkandžiais ir kalbasi su kaimynais, nes tai pasiaukojimo ir ramaus bendravimo renginys.
„Jei esi britas, tai čia yra eilė, kuriai ruošeisi visą gyvenimą. Tai – eilių eilė“, – rašė vienas „Twitter“ vartotojas.
„Man karalienė nelabai rūpi. Bet eilė? Eilė yra britiškumo triumfas“, – rašė kitas.
Karo palikimas
Eilės ir gebėjimas jose stovėti jau seniai tapo įdomia britų savasties dalimi, kartu su dažnai idealizuojamais įsipareigojimais laikytis „sąžiningo žaidimo“ ir mandagumo sąvokų.
Valandų valandas trunkantis laukimas, norint patekti į kasmetinį Vimbldono teniso turnyrą, laikomas ne blogos vadybos požymiu, o patirties dalimi, o eilės į garsųjį Glastonberio muzikos festivalį taip pat yra folkloro dalis.
1946 metais išleistoje bestseleriu tapusioje George‘o Mikeso (vengrų kilmės imigranto) knygoje „Kaip būti užsieniečiu“ (How to be an Alien) teigiama, kad laukimas eilėse yra „nacionalinė aistra, būdinga šiaip jau beaistrei tautai“.
„Anglas, net jei jis yra vienas, pradeda tvarkingą vieno žmogaus eilę“, – rašė G. Mikesas.
Kento universiteto socialinio gyvenimo istorikė Kate Bradley agentūrai AFP sakė, kad stovėjimas eilėse tapo nacionalinės mitologijos dalimi Antrojo pasaulinio karo metais, kai buvo įvestas maisto produktų normavimas ir žmonėms tekdavo ilgai laukti tokių kasdienių produktų kaip duona ir sviestas.
„Akivaizdu, kad eilės egzistavo ir prieš Antrąjį pasaulinį karą, tačiau karo metu ištverti sunkumus tapo dorybe“, – sakė ji.
Liverpulio Johno Mooreso universiteto istorikas Joe Moranas AFP sakė, kad eilių garbinimas „sugrąžina savimeilę glostančią idėją, jog anglai yra gerai išauklėti žmonės“.
Jis, knygos „Eilių pradžiamokslis: kasdienio gyvenimo istorija nuo pusryčių iki miego“ (Queuing for Beginners: The Story of Daily Life From Breakfast to Bedtime) autorius, taip pat pažymėjo, kad eilės yra „labai teisingas būdas normuoti ribotus išteklius“.
Elektroninės apyrankės
K. Bradley ir J. Moranas pabrėžė, kad šiuolaikinėje Didžiojoje Britanijoje dauguma kasdienių eilių vargina taip pat, kaip ir bet kur kitur pasaulyje, ir kad klaidinga įsivaizduoti, jog tvarkingos eilės yra išskirtinai britiškas bruožas ar visos šalies realybė.
J. Moranas teigė, kad karo metu, kai buvo taikomas normavimas, policijai kartais tekdavo malšinti riaušes, o kylantys ginčai buvo įprastas dalykas.
Abu ekspertai pabrėžė, kad karalienės gerbėjams padedančios technologijos taip pat išsprendė vieną iš laukimo eilėse problemų – visuotinai niekinamus mėgėjus lįsti be eilės.
Kiekvienam žmogui įteikiama elektroninė apyrankė, nurodanti jo padėtį. Su ja galima išeiti į vieną iš 500 laikinų tualetų arba nusipirkti maisto ir gėrimų, o po to grįžti į savo vietą.
„Manau, kad Jungtinės Karalystės gyventojai, taip atsakingai stovėdami eilėje, demonstruoja ne tik savo atsidavimą, pagarbą karalienei, bet ir pagarbą vieni kitiems“, – ketvirtadienį sakė ministrės pirmininkės Liz Truss atstovas spaudai.
Londonas, rugsėjo 13 d. (PA Media/dpa-ELTA). Jungtinė Karalystė neišsiuntė kvietimų į karalienės Elžbietos II valstybines laidotuves Rusijai, Baltarusijai ir Mianmarui, o Iranui bus atstovaujama tik ambasadorių lygiu, pranešė šaltiniai vyriausybėje.
Apie 500 aukšto rango asmenų iš viso pasaulio atvyks į Londoną atiduoti paskutinės pagarbos ilgametei monarchei. Jie prisijungs prie karališkosios šeimos narių ir buvusių bei esamų JK ministrų pirmininkų Vestminsterio abatijoje – istorinėje bažnyčioje, talpinančioje apie 2 000 žmonių – ateinantį pirmadienį 11 val. ryto (13 val. Lietuvos laiku).
JAV prezidentas Joe Bidenas vienas pirmųjų pranešė, kad skris kartu su žmona Jill Biden.
Tikimasi, kad dalyvaus daugumos Sandraugos valstybių vadovai, o Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern sakė, kad jos laukia beveik 24 valandas truksianti kelionė. Jos kolegos iš Kanados ir Australijos Justinas Trudeau ir Anthony Albanese taip pat patvirtino savo dalyvavimą.
Taip pat dalyvaus Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Vokietijos prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris, Italijos prezidentas Sergio Mattarella, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro, Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen.
Tarp Europos karališkųjų asmenų, kurie dalyvaus laidotuvėse, yra Ispanijos karalius Pilypas ir jo žmona karalienė Leticija.
Taip pat į Londoną turėtų atvykti Japonijos imperatorius Naruhito. Tai bus jo pirmoji kelionė į užsienį po to, kai 2019 metais įžengė į sostą.
Tačiau nemanoma, kad galės atvykti Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kuris, vadovaudamas savo šalies kovai su Rusijos prezidento Vladimiro Putino pajėgomis, vis dėlto surado laiko pasirašyti užuojautų knygoje.
Dauningo gatvė pirmadienį atsisakė komentuoti pranešimus, kad į karalienės laidotuves atvykstančių pasaulio lyderių buvo paprašyta skristi komerciniais skrydžiais, o į Vestminsterio abatiją važiuoti autobusais.
Manoma, kad J. Bidenui vis dėlto bus suteiktas išimtinis leidimas važiuoti šarvuotu prezidento automobiliu „The Beast“ („Žvėris“), tačiau kiti lyderiai turės vykti autobusu.
Tuo tarpu Karolis III antradienį pirmą kartą jau kaip karalius atvyko į Šiaurės Airiją.
Naujasis valstybės vadovas šią savaitę lankosi visuose keturiuose Jungtinę Karalystę sudarančiuose kraštuose. Šiaurės Airijoje jis susitiks su politiniais ir religiniais lyderiais.
Londonas, birželio 10 d. (ELTA). Sosto paveldėtojas princas Charlesas paprašė savo sūnaus Harry‘io nesivežti sutuoktinės Meghan į Balmoralą, kur mirties patale gulėjo karalienė Elžbieta II. Apie tai rašo laikraštis „The Sun“.
Harry‘is ir Meghan atsitikinai buvo Didžiojoje Britanijoje, kai mirė princo močiutė. Nepaisant pastarųjų metų konfliktų, abu jie esą susiruošė vykti į Škotiją. Tačiau galiausiai išskrido tik Harry‘is, Meghan liko Frogmoro kotedže Vinzsoro teritorijoje.
Pora esą pakeitė savo sprendimą, kai princas Harry‘is sulaukė tėvo skambučio – šis prašė neimti kartu Meghan. Charlesas, anot laikraščio, sakė, jog nedera, kad Meghan tokiu liūdnu metu būtų Balmorale. Be to, esą ir Kembridžo hercogienė Kate, princo Williamo žmona, liko namuose.
Turint tai omenyje, ypatingą reikšmę įgauna žodžiai, kuriuos Karolis III savo pirmajame kreipimesi į tautą skyrė Harry‘iui ir Meghan. „Norėčiau pareikšti savo meilę ir Harry‘iui bei Meghan, kurie savo gyvenimą kuria užjūryje“, – sakė monarchas.
Nepaisant to, jau spėliojama, ar Meghan apskritai dalyvaus karalienės laidotuvėse.
Londonas, rugsėjo 9 d. (AFP-ELTA). Karalius Karolis III šypsodamasis spaudė rankas kai kuriems iš tūkstančių sveikintojų, penktadienį susirinkusių prie Bakingamo rūmų, jam grįžus į Londoną po jo motinos karalienės Elžbietos II mirties.
Šaukdama „Tesaugo Dievas karalių“ ir spontaniškai pratrūkdama giedoti pakeistą himną, minia sveikino Karolį ir karalienę konsortę Camillą, išlipusius iš savo automobilio po skrydžio iš Škotijos. Karališkoji vėliava buvo pakelta pirmą kartą per Karolio valdymą, naujajam monarchui ir Camillai apžiūrinėjant ant rūmų tvoros visuomenės narių paliktas gėlių puokštes, prieš įeinant į savo naujuosius namus Londone.
Karališkoji pora lankė karalienę jos Balmoralo dvare Škotijos aukštikalnėse prieš jos mirtį ketvirtadienį.
Karolis turi surengti audienciją ministrei pirmininkei Liz Truss, karalienės paskirtai vos antradienį, o po to 18 val. (17 val. GMT laiku) per televiziją pasakyti kalbą tautai.
Londonas, rugsėjo 8 d. (ELTA). Eidama 97-uosius metus, mirė Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II.
Apie tai ketvirtadienį pranešė britų nacionalinis transliuotojas BBC.
„Karalienė šią popietę taikiai mirė Balmoralo pilyje“, – teigiama Bakingemo rūmų pranešime.
Elžbieta II sostą iš savo tėvo paveldėjo 1952 m. Ji valdė JK daugiau nei 70 metų.
Mirus Elžbietai II, dabar sostą perims jos vyriausias sūnus, princas Charlesas. Jo žmona Camilla taps karaliene konsorte. Pora, anot Bakingemo rūmų, ketvirtadienio vakarą dar liks Balmoralo pilyje ir penktadienio rytą grįš į Londoną.
Londonas, rugsėjo 2 d. (dpa-ELTA). Baigėsi kelias savaites trukęs balsavimas dėl britų premjero Boriso Johnsono įpėdinio – penktadienį popiet baigėsi terminas, per kurį Konservatorių partijos nariai galėjo atiduoti savo balsą. Jie galėjo rinktis tarp užsienio reikalų sekretorės Liz Truss ir buvusio iždo kanclerio Rishio Sunako.
Rinkimų rezultatus toriai ketina skelbti pirmadienio popietę. Tada antradienį karalienė Elžbieta II nugalėtoją priims Balmoralo pilyje Škotijoje ir oficialiai paskirs eiti pareigas. Apklausos pergalę prognozuoja 47-erių L. Truss.
B. Johnsonas liepos pradžioje po didelio savo partijos spaudimo paskelbė apie atsistatydinimą. Prieš tai dešimtys partijos narių protestuodami prieš jo vadovavimą pasitraukė iš postų. Tuomet virtinė žinomų parlamentarų ryžosi dalyvauti partijos pirmininko, o kartu ir naujojo premjero rinkimuose. Per kelis rinkimų ratus parlamento torių frakcijoje liko du daugiausiai balsų gavę kandidatai – L. Truss ir R. Sunakas. Tada lemiamą žodį tarė partijos nariai, kurių yra iki 200 000. Partija tikslaus skaičiaus neskelbia.
Londonas, birželio 12 d. (dpa-ELTA). Britų princas Williamas su šeima, anot žiniasklaidos, gyvena kraustymosi nuotaikomis.
„The Sunday Times“ rašo, kad šeima vasarą iš Londono persikels į namą Berkšyro grafystėje, stovintį karalienės Elžbietos II Vindzoro rezidencijoje. Viena to priežasčių – Williamas su žmona Kate nori suteikti daugiau laisvės savo vaikams princui George‘ui, princesei Charlottei ir princui Louisui.
Laikraščio duomenimis, George‘as ir Charlottė vasarą paliks dabartinę savo mokyklą ir, kaip ir jų jaunesnysis broliukas, ateityje tikriausiai lankys naują mokyklą netoli Vindzoro.
Tačiau dabartinius savo namus Londono Kensingtono rūmuose, kurie nuo 2017-ųjų yra pagrindinė jų gyvenamoji vieta, šeima ketina išlaikyti. Čia ir toliau dirbs jų spaudos tarnyba. Šeima taip pat toliau dažnai lankysis Anmer Hole Norfolko grafystėje. Williamas ir Kate esą planuoja, kad ši sodyba pasibaigus vaikų mokslo metams taps nuolatine jų gyvenamąja vieta. Oficialiai šie planai kol kas nepatvirtinti.
Vienas gyvenimo Berkšyre privalumų būtų tas, kad Kate tėvai gyvena nuo čia vos už 45 minučių kelio automobiliu. Tačiau būtent laisvė vaikams esą yra svarbus veiksnys. „Realybė yra tokia, kad šeimos veikimo galimybės Londone yra gana ribotos“, – laikraštis citavo šeimos draugą. Vaikai negali tiesiog išeiti į parką ir su draugais žaisti futbolą.
Londonas, vasario 20 d. (AFP-ELTA). 95 metų Didžiosios Britanijos karalienei Elžbietai II sekmadienį nustatytas teigiamas COVID-19 testas, bet jos patiriami simptomai „lengvi“ ir ji ketina toliau eiti nesunkias pareigas savo rezidencijoje Vindzoro pilyje, pranešė padėjėjai.
„Ji ir toliau gaus medicininę pagalbą ir laikysis visų atitinkamų nurodymų“, – sakoma Bakingamo rūmų pranešime.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sekmadienį palinkėjo karalienei, prieš dvi savaites minėjusiai 70-ies metų sukaktį soste, greito pasveikimo. „Esu tikras, kad kalbu už visus, linkėdamas Jos Didenybei Karalienei greitai pasveikti nuo COVID ir susigrąžinti gyvybingą gerą sveikatą“, – tviteryje parašė jis.
Prieš tai princo Charleso, vyriausiojo karalienės sūnaus ir sosto įpėdinio, testas buvo teigiamas vasario 10 d., praėjus dviem dienoms po susitikimo su motina Vindzore. Tada nebuvo pateikta jokios informacijos, ar pačiai karalienei buvo padaryti kokie nors COVID testai.
Praėjusią savaitę ji atnaujino asmenines audiencijas pilyje, bet vienam dalyviui skundėsi dėl sustingimo ir buvo nufotografuota su lazda.
Nors paprastai apie karalienės sveikatą nėra viešinama, rūmai anksčiau patvirtino, kad ji yra visiškai paskiepyta nuo COVID-19.
Didžiosios Britanijos spaudos asociacijos teigimu, „manoma, kad nemažai atvejų diagnozuota ir tarp Vindzoro pilies komandos“.
Sveikatos ministras Sajidas Javidas irgi tviteryje parašė: „Linkiu Jos Didenybei Karalienei greito pasveikimo“. Pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris taip pat tviteryje palinkėjo jai „greitai pasveikti“ ir pridūrė: „Greičiau pasveikite, ponia“.
Šventiniai renginiai karalienės valdymo platininio jubiliejaus proga visoje šalyje vyks birželio mėnesį. 70-ųjų jos valdymo metinių išvakarėse vasario 6-ąją monarchė surengė priėmimą vietos gyventojams Sandringame, savo dvare rytų Anglijoje. Pranešama, jog tai buvo didžiausias viešas renginys, kuriame ji dalyvavo nuo tada, kai praėjusį spalį parą praleido ligoninėje, tačiau nepaskelbta, dėl kokios sveikatos problemos.
Karalienė, kurios vyras princas Philipas mirė 99 metų pernai balandį, didžiąją dalį laiko per koronaviruso pandemiją praleidžia Vindzoro pilyje, namų ūkio darbuotojų skaičius sumažintas ir pramintas „Jos didenybės burbulu“. Gerbdama tuometines vyriausybės saugaus atstumo taisykles dėl COVID, karalienė viena sėdėjo per Philipo laidotuves.
Londonas, vasario 6 d. (AFP-ELTA). Didžiosios Britanijos mėgėjai konditeriai varžosi, kas iškeps patį puikiausią pyragą, skirtą karalienės Elžbietos II valdymo 70-mečiui – platininiam jubiliejui – paminėti.
Konkurse dalyvauti gali visi Jungtinėje Karalystėje gyvenantys neprofesionalūs kepėjai nuo aštuonerių metų amžiaus.
Konkurso tikslas – sukurti karalienės vertą pyrago receptą, kuris tuo pačiu būtų ir nesudėtingas, kad milijonai britų, švenčiančių šį istorinį įvykį, galėtų patys jį išsikepti savo namuose.
Pagrindinis iššūkis, su kuriuo neabejotinai susidurs dalyviai, bus sužinoti, ką mėgsta monarchė.
„Niekas tiksliai nežino, ką ji mėgsta. Gyventojai ir šalies spauda jos skonį bando išsiaiškinti jau nuo tada, kai ji perėmė sostą. Tai yra griežtai saugoma paslaptis“, – sakė kulinarijos istorikė Regula Ysewijn, viena iš konkurso teisėjų.
Tiesa, sklinda gandas, kad Jos Didenybei itin patiko šokoladu perteptas sausainių tortas, kuris buvo patiektas per jos anūko princo Williamo ir Kate Middleton vestuves 2011 m.
Konkurso laimėtojo receptas neabejotinai įeis į kulinarijos istoriją, kurioje jau įamžintas iki šiol populiarus „Karūnavimo viščiukas“, kurio receptas sugalvotas 1952 m., kai Elžbieta buvo karūnuota.
Londonas, lapkričio 19 d. (AFP-ELTA). Vyras penktadienį prisipažino kaltas dėl įsilaužimo į Bakingamo rūmus, karalienės Elžbietos II namus Londone. Jis netrukus buvo sučiuptas su kokainu ir virtuviniu peiliu krepšyje. 44 metų Cameronas Kalani atvyko į Vestminsterio magistratų teismą ir pripažino kaltę dėl įsibrovimo į saugomą teritoriją, peilio ir kokaino laikymo per gegužės 10 d. incidentą.
„Ugniagesių maršalas pamatė kaltinamąjį 4.30 val. netoli Bakingamo rūmų kelio, kaip teigiama, jis mėgino perlipti tvorą ir patekti į teritoriją“, – sakė prokuroras Alexanderas Alawode’as.
Nuo psichikos sutrikimo kenčiantis C. Kalani perlipo tvorą į valdą, o paskui vėl ją perlipo į viešą Bakingamo rūmų kelią. „Susirūpinę dėl saugumo pažeidimo, rūmų sargai netrukus jį sulaikė už tvoros, – priduria kaltintojai. – Kaltinamasis buvo apibūdintas kaip sutrikęs, nežinantis, kur jis yra ir kas vyksta“.
Nuosprendis jam turėtų būti paskelbtas gruodžio 16 dieną.
Londonas, lapkričio 9 d. (dpa-ELTA). Pastaruoju metu sveikatos problemų turėjusi britų karalienė Elžbieta II, atrodo, jaučiasi geriau.
Monarchė kelias dienas praleido savo Sandringhamo rezidencijoje Anglijos Rytuose ir dabar grįžo į Vindzoro pilį prie Londono, pranešė naujienų agentūra PA.
95-erių karalienė 170 km ilgio atstumą įveikė sraigtasparniu. Anot stebėtojų, tai rodo, kad Elžbietos II sveikata pasitaisė.
Karalienei jos gydytojai buvo nurodę dvi savaites pailsėti. Jei leista tik nesunkiai padirbėti prie rašomojo stalo.
Pastaruoju metu buvo sunerimta dėl karalienės sveikatos. Monarchė pirmą kartą pasirodė pasiramsčiuodama lazdele ir atšaukė dvi keliones. Be to, ji vieną naktį praleido ligoninėje.
Elžbieta II tiksisi sekmadienį dalyvauti tradicinėje atminimo ceremonijoje kare žuvusiems kariams pagerbti.
Londonas, lapkričio 2 d. (AFP-ELTA). Praėjus beveik dviem savaitėms po trumpo pabuvojimo ligoninėje, britų karalienė Elžbieta II pirmadienį nufotografuota už automobilio vairo Vindzoro pilies teritorijoje. Britų žiniasklaidos paskelbtoje nuotraukoje 95-erių monarchė viena sėdi žaliame „Jaguar“. Ji dėvi akinius nuo saulės ir skarelę.
Bakingemo rūmų duomenimis, karalienė spalio 20 dieną „prevenciniams tyrimams“ buvo paguldyta į privačią Londono ligoninę ir čia praleido naktį. Tai ir penktadienį paskelbtas nurodymas Elžbietai II dvi savaites ilsėtis sukėlė susirūpinimą dėl monarchės sveikatos.
Karalienė, be kita ko, atšaukė savo dalyvavimą JT klimato konferencijoje Glazge.
Elžbieta II yra žinoma dėl stiprios savo sveikatos. Net po savo vyro princo Filipo mirties balandį ji nemažino apsukų. Tačiau neseniai karalienė pirmą kartą pastebėta besiramsčiuojanti lazdele. Jai teko atsisakyti ir jodinėjimo.
Londonas, spalio 24 d. (ELTA). Nors britų karalienei Elžbietai II jau 95 metai, jos darbotvarkė labai įtempta. Praėjusiomis dienomis kilus sveikatos problemų, nuspręsta smarkiai pakoreguoti monarchės darbo kalendorių. Laikraštis „The Daily Mail“ rašo, kad aukšti Bakingemo rūmų darbuotojai ruošia ateinančių savaičių ir mėnesių strategiją. Jos esmė – atskirti svarbius ir nesvarbius susitikimus, kad sumažėtų karalienės darbo krūvis.
Pranešama, kad monarchės asmeninis sekretorius seras Edwardas Youngas sulaukė didelės kritikos. Jis esą Elžbietos II darbo kalendorių beatodairiškai užpildė susitikimais, kurie nėra tiesiogiai susiję su jos, kaip šalies vadovės, vaidmeniu. Dabar norima parengti ateinančių 12 mėnesių svarbiausių susitikimų sąrašą.
Pasak „The Sunday Telegraph“, jau nuspręsta, kad svarbiausiuose susitikimuose turės visad dalyvauti ir princas Charlesas arba princas Williamas, kad, sunegalavus karalienei, renginys neliktų be karališkosios šeimos atstovų.
Karalienė Elžbieta II šią savaitę vieną naktį praleido ligoninėje, kur jai buvo atliekami tyrimai, kai ji dėl medicininių priežasčių buvo priversta atšaukti šią savaitę turėjusį įvykti vizitą į Šiaurės Airiją.
Londonas, spalio 12 d. (dpa-ELTA). Pirmą kartą per daugelį metų karalienė Elžbieta II viešumoje pasirodė pasiramsčiuodama lazdele.
Iš paskelbtų nuotraukų matyti, kaip 95-erių britų monarchė rėmėsi lazdele per pamaldas Londono Vestminsterio abatijoje. Ją lydėjo duktė princesė Anne. Pasak britų žiniasklaidos, tai pirmas kartas, kai karalienė naudojosi lazdele ne dėl medicininių priežasčių.
Lazdelė monarchei buvo ištiesta, kai ji išlipo iš savo limuzino. Tada Elžbieta II pasuko į savo vietą bažnyčioje. Pasiramsčiuodama ji išėjo ir pasibaigus pamaldoms.
Žinių agentūra PA pranešė, kad karalienės automobilis, be to, sustojo ne prie pagrindinio katedros portalo, o prie įėjimo, kad karalienei būtų trumpiau eiti.
2003 ir 2004 metais karalienė naudojosi lazdele po kelio operacijos. Tačiau po to ji visad vaikštinėjo nesiremdama.
Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II ir visa karališkoji šeima palaiko „Black Lives Matter“ judėjimą, teigė vienas karalienės atstovas.
Pirmasis juodaodis Londono lordas leitenantas seras Kenas Olisa stočiai „Channel 4“ atskleidė, kad po George’o Floydo mirties Jungtinėse Valstijose jis su karališkosios šeimos nariais aptarė rasizmo temą.
Interviu kanalui jis teigė: „Su karališkosios šeimos nariais aptariau rasės temą, ypač per pastaruosius 12 mėnesių po George’o Floydo incidento. Tai karšta pokalbių tema. Kyla klausimas, ką dar galime padaryti, kad įpareigotume visuomenę pašalinti šias kliūtis.“
„Jie (karališkosios šeimos nariai) aistringai rūpinasi, kad šią tautą vienytų vienodos vertybės“, – teigė seras K. Olisa.
Paklaustas, ar rūmai palaiko „Black Lives Matter“ judėjimą, jis pareiškė: „Vienareikšmiškai – taip.“
Apie tai skelbiama po to, kai princas Harry’is ir jo žmona Meghan per anksčiau šiemet Oprah Winfrey duotą interviu apkaltino karališkąją šeimą rasizmu. Meghan tuomet teigė, kad neįvardytas karališkosios narys, tačiau ne karalienė ar jos velionis vyras princas Philipas, nerimavo, kokios odos spalvos gims jos pirmasis sūnus Archie’is.