berlyno_

Šių metų rugsėjo 16-ąją Stambule buvo nušauti trys čečėnų tautybės vyrai. Turkijos slaptosios tarnybos įtaria, kad nužudytieji galėjo priklausyti Doku Umarovo aplinkos kovotojams. Jei nušautųjų ryšys su D.Umarovo kovotojais pasitvirtintų, galima spėti, kas ir kodėl juos nušovė.

Tokiu atveju įmanoma versija, jog Turkijos sostinėje gyvenusius tris čečėnus nušovė asmenys, susijęs su Rusijos slaptosiomis tarnybomis. Mat oficialusis Kremlius kaltina čečėną D.Umarovą organizavus keletą teroro aktų Rusijos teritorijoje, taip pat – ir teroro aktą Maskvos oro uoste “Domodedovo”. Kremlius persekioja ne tik patį D.Umarovą, bet ir artimiausius jo pagalbininkus.

Continue reading „“Berlyno grupė” tebebemedžioja Europoje besislapstančius čečėnus”

asanzas

Kas ką besakytų, o Džulijanas Asandžas – drąsus vyras. Štai visai neseniai jis pareiškė, kad būsimosios WikiLeaks publikacijos labai nepatiks Maskvai ir Pekinui. Suprask, jis turįs slaptųjų dokumentų, kurie atskleidžia šokiruojančias Rusijos ir Kinijos paslaptis. Visuomenę šokiruoti turinčius dokumentus jis pasirengęs paskelbti. Paskelbs artimiausiu metu.

Ar tokie J.Asandžo perspėjimai realūs, žurnale “Time” analizuoja žurnalistas Saimonas Šusteris. Žurnalistas S.Šusteris pastebi, kad po šių įžūlių Dž.Asandžo pareiškimų viešojoje erdvėje čia pat pasirodė Rusijos slaptosios tarnybos FSB atstovo, atsakingo už FSB informacinį saugumą, pareiškimas. FSB (lietuviškai – FST) pareigūnas perspėjo Dž.Asandžą to nedaryti. Beje, perspėjo ne taip korektiškai ir mandagiai, kaip WikiLeaks įkūrėją kadaise perspėjo oficialusis Vašingtonas, kai iškilo grėsmė, jog į viešumą pateks daug dokumentų, demaskuojančių JAV politikos Irake subtilumus.

Continue reading „FSB vadovybė grasina WikiLeaks įkūrėjui Džulijanui Asandžui”

litvinenka_2

Didžiosios Britanijos premjero Deivido Kamerono vizitas į Maskvą nebuvo sėkmingas. Šiandien net nekalbama apie Didžiosios Britanijos ir Rusijos santykius, kurie klostėsi iki karo Irake, “spalovotųjų revoliucijų” ar Kremliaus – Tbilisio karo, kuomet Londonas ir Maskva bent jau nesipyko. 

Daug kas jau užmiršo, kad D.Kameronas buvo nuskridęs į Tbilisį ir Gruzijos prezidentui Michailui Saakašviliui pareiškė savo nuoširdžią paramą.

O Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas – nepamiršo. Rasti bendrų sąlyčio taškų Londonui ir Maskvai taip pat trukdė „Aleksandro Litvinenkos byla su FSB prieskoniais”. “The Guardian” apžvalgininkas Saimonas Tisdolas, komentuodamas britų premjero viešnagės Maskvoje aspektus, pabrėžė, kad “Deividas Kameronas Rusijos premjerui Vladimirui Putinui – naudingas durnius”.

Continue reading „Skirtingas požiūris į FSB karininko Aleksandro Litvinenkos mirtį”

fsb_maziukas_n

Šiais metais kaip niekada išryškėjo betvarkė Lietuvos ir jos Rytų kaimynių savitarpio teisinės pagalbos srityje. Kartu išryškėjo ir nuolankaus servilizmo apraiškos teikiant teisinę pagalbą Rusijai ir Baltarusijai.

Nei Lietuvos įstatymuose nei Lietuvos ir Rusijos sutartyje  dėl teisinės pagalbos nėra numatyti arba, kitaip sakant, yra draudžiami, bet kokie  Rusijos specialiųjų tarnybų darbuotojų veiksmai Lietuvos teritorijoje, kaip ir tiesioginis  Lietuvos Respublikos (LR) Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Rusijos Federacijos (RF) Federalinės saugumo tarnybos (FST) bendradarbiavimas, (išskyrus koordinaciją apsaugant aukštus asmenis jų vizitų metu ar pan.).

Continue reading „Betvarkė Lietuvos ir jos Rytų kaimynių savitarpio teisinės pagalbos srityje”

latynina10

Rusijoje – dar viena gedulo savaitė. Tiesa, visuotinis gedulas Rusijoje nepaskelbtas.  Aviakatastrofoje žuvo Jaroslavlio “Lokomotyvo” ledo rutulio komanda. Labai keista, bet Rusijos prezidentas tuo metu buvo kaip tik labai netoliese. Ir vėl kalbėjo apie būtinumą modernizuoti šalį. Žodžiu, vis modernizuoja ir modernizuoja.

Ir dar keista, kad Rusijoje nepaskelbtas visuotinis gedulas. Nepaskelbė, matyt, tik dėl to, kad lėktuvai pas mus pradėjo ypač dažnai kristi. Greičiausiai tokių avarijų tiesiog nutarta neprisiminti. Atkreipkite dėmesį: lėktuvų avarijos Rusijoje tapo tokios dažnos, tarsi kokiame nors Konge. Man, žinoma, galima papriekaištauti, esą skirtumas tarp Rusijos ir Kongo – milžiniškas. Suprask, Kongas neturi kosminių raketų. Čia privalau pabrėžti, kad mūsų kosminės raketos taip pat pradėjo kristi ir dužti. Vis dėl tos pačios priežasties: vagiama, bet iš tarnybos vagių niekas neatleidžia. Jei mes neturėsime įpročio iš tarnybos atleisti valdininkų už tai, kas dedasi jiems pavaldžiose institucijose, lėktuvai Rusijoje vis dažniau kris ant žemės, ir katastrofos kaskart bus skaudesnės.

Continue reading „Tikrosios aviakatatrofos prie Jaroslavlio priežastys”

latynina10

Įsiminė Rusijos žurnalistės, rašytojos, politikos apžvalgininkės Julijos Latyninos autorinė laida “Kod dostupa”, kurioje išsamiai, vaizdingai ir remiantis konkrečiais pavyzdžiais pasakota apie išsigimstančias Rusijos žvalgybas ir kontržvalgybas. Laidą transliavo RTVi televizija ir “Echo Moskvy” radijas. Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt pateikia sutrumpintą Julijos Latyninos komentaro variantą.

Rusijoje surengtoje parodoje “Fanbore” mūsų SVR (Služva vnešnej razvedki – Slaptai.lt past.) atstovai netikėtai sulaikė du fotografus iš Chorvatijos ir vieną fotografą iš Argentinos. Sulaikytuosius apkaltino šnipinėjimu. Esą užsieniečiai fotografavo kažką draudžiamo. Ar galima įsivaizduoti absurdiškesnę situaciją? Juk toji paroda Maskvoje – legali, vieša. Paroda tam ir rengiama, kad atėjusieji į parodą galėtų apžiūrinėti, fotografuoti, užsirašyti, diskutuoti. Pabandykime įsivaizduoti, kad oficialioje, viešoje prancūziškoje “Le Burže” parodoje būtų sulaikyti šnipai. Neįmanoma įsivaizduoti. Kiltų tarptautinis skandalas. Gal kai kam net būtų pasiūlyta kreiptis pagalbos pas psichiatrus.

Continue reading „Tokie šnipinėjimo absurdai įmanomi tik Rusijoje”

fsb_maziukas_n

Užsienio spaudoje gausu pasakojimų apie Rusijos teisme nagrinėjamą Aleksandro Potejevo bylą. Aleksandras Potejevas – praėjusiais metais į Vakarus pabėgęs aukšto rango žvalgybininkas. Kai kurie Rusijos slaptųjų tarnybų ekspertai įsitikinę, jog A.Potejevas amerikiečiams 2010-ųjų vasarą išdavė tikrai daugiau ne dešimt rusų žvalgų – nelegalų.

Toji demaskuota dešimties asmenų grupė, kuriai priklausė ir seksualioji Ana Čapman, tėra aisbergo viršūnė. Manoma, kad A.Potejevas Amerikai perdavė maždaug aštuoniasdešimties žvalgų – nelegalų pavardžių. O dar tiksliau kalbant, į Vakarus pabėgęs A.Potejevas bus informavęs Amerikos CŽV apie visą nelegalų – žvalgybininkų tinklą, sukurtą per pastaruosius dešimt metų. Pasak kai kurių rusų žurnalistų, šio tinklo veiklai Kremlius jau dabar yra išleidęs per 600 milijonų JAV dolerių. O tai reiškia, kad ši suima paleista vėjais, nes būtina kurti naują nelegalų – žvalgybininkų tinklą.

Continue reading „Prieš nusišaudamas žvalgybininkas parašė: “nusibodo gyventi niekšų valdomoje šalyje””

gordijevskij_rastrel

Viename iš karinių Maskvos apygardos teismų šiuo metu nagrinėjama į Vakarus pabėgusio aukšto rango Rusijos užsienio žvalgybos SVR (Služba vnešnej razvedki) darbuotojo Aleksandro Potejevo byla.

Kai kuriuose rusiškuose internetiniuose portaluose, pavyzdžiui, compromat.ru, rašoma, kad būtent Aleksandras Potejevas Vašingtonui išdavė Amerikoje veikusių rusų – nelegalų tinklą.

Omenyje turima būtent toji rusų nelegalų grupė, kurią Amerikos žvalgyba demaskavo praėjusiais metais ir kuriai priklausė seksualioji Rusijos žvalgybininkė Ana Čapman. Minėtoje internetinėje svetainėje žurnalistas Sergėjus Turčenko rašo, kad teismo procesas dirba “uždaru režimu”: į teismo salę neįleidžiami žurnalistai, be to, įslaptinti net visi proceso dalyviai, įskaitant teisėjus, prokurorus ir advokatus.

Continue reading „Skirtingi į Vakarus pabėgusių rusų žvalgybininkų likimai: nuo mirčių iki prabangaus gyvenimo”

stungys-kusaite

“Žinių radijo” laidoje “Raktas” balandžio 28-ąją buvo kalbama apie terorizmu kaltinamos Eglės Kusaitės bylą. Ar Lietuvos visuomenė žino, dėl ko įkalinta mūsų pilietė? Ar Lietuvos teisėsauga turi įrodymų, jog Eglė neabejotinai ruošėsi susisprogdinti Maskvoje? Ar mūsų slaptosios tarnybos nepadarė grubios klaidos, sutikdamos bendradarbiauti su Rusijos FSB?

Juk kardomoji priemonė suėmimas gali būti skiriama tik tuo atveju, kai yra pakankamai duomenų, leidžiančių manyti, jog įtariamasis padarė nusikalstamą veiką. E.Kusaitės byloje nenustatyta jokių konkrečių, vienareikšmių duomenų, jog mergina įvykdė ar bandė surengti teroro aktą.

Continue reading „Kaltinimai Eglei Kusaitei grindžiami duomenimis, surinktais pagal Rusijos terorizmo sampratą”

kusaite_portretas

Balandžio 21 dieną surengtas dar vienas terorizmu kaltinamos klaipėdietės Eglės Kusaitės teismo posėdis. Ši rezonansinė byla sulaukia didelio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio.

Byloje esama daug mįslingų motyvų, kurie leidžia daryti prielaidas, esą E.Kusaitei pateikti kaltinimai – laužti iš piršto. E.Kusaitės teismo posėdis prasidėjo Vilniaus Apygardos teisme 9 valandą ryto. O nuo nuo 8 valandos 30 minučių prie teismo pastato prasidėjo protesto piketas, kurį organizavo Tautos ateities forumas. TAF nariai reikalavo, kad teismo posėdžiai būtų atviri, vieši. Prie teismo salės, kurioje prasidėjo uždaras E.Kusaitės teismo posėdis, susirinko daug žiniasklaidos atstovų, įvairių pilietinių judėjimų nariai, disidentai. Tame tarpe – ir disidentė sesuo Nijolė Sadūnaitė.

Continue reading „Eglė Kusaitė vėl suimta”

latynina_in

Nederėtų aklai tikėti kiekvienu žymios Rusijos apžvalgininkės Julijos Latyninos žodžiu, pasakytu RTVi laidose “Kod dostupa”. Juolab kad J.Latyninos pozicija pastaruoju metu (ypač po vienos kelionės į Izraelį, apie kurią ji pati viešai prasitarė) tapo akivaizdžiai priešiška arabams ir žmogaus teisių gynėjams, o Izraeliui – palanki.

Tačiau jos pastabose, nepaisant kai kurių į akis krentančių tendencingumų, regiu dėmesio vertų pastebėjimų, aktualių Lietuvai. Štai kad ir paskutinioji “Kod dostupa” laida, kurioje J.Latynina analizuoja, kaip Rusija sėkmingai kariauja prieš Estiją ir Gruziją įvairiausio pobūdžio informacinius karus. Tame per RTVi televiziją parodytame J.Latyninos monologe įsiminė būtent pasakojimas apie rusiškus informacinius karus, kuriuos šiandieninė Kremliaus valdžia stengiasi laimėti “bet kokia kaina”.

Continue reading „“Hakerių” atakos dabar pavojingesnės už tankų ir desantininkų puolimus”

fsb-pastatas

Šis skandalas kilo 2003 metų sausio 9 dieną, kai Maskvos meras Jurijus Lužkovas leido Vokietijos ir Prancūzijos kultūros centrams įsigyti nedidelį žemės sklypą pačiame sostinės centre, Lubiankoje. Jau ir kaina buvo suderėta – apie 15 milijonų JAV dolerių. Bet vos tik Maskvos valdžia sėdo pasirašinėti pardavimo – pirkimo sutarties, įsikišo Rusijos federalinė saugumo tarnyba. Rusijos FST pareiškė nesutinkanti, jog minėtas žemės sklypas būtų perduotas užsieniečiams. Kodėl taip sunerimo Rusijos FST vadovybė? Į Didžiąją Britaniją pabėgęs buvęs KGB karininkas Olegas Gordijevskis kai kuriuose leidiniuose, taip pat ir rusiškuose, yra pareiškęs: “Jūs iki šiol nežinote svarbiausios KGB paslapties. Milžiniški miestai po žeme, ištisos komunikacijos, modernūs įrenginiai. Bet jums jų niekada neparodys”.

Continue reading „“Jūs iki šiol nežinote svarbiausios KGB paslapties””

fsb_maziukas_n

Federalinė saugumo tarnyba (FST, rus. – FSB) siūlo uždrausti Rusijos vartotojams prieigas prie Skype interneto telefonijos ir Gmail bei Hotmail pašto tarnybų.

Žinyba tvirtina, kad jos kelia pavojų nacionaliniam saugumui: specialiosios tarnybos negali operatyviai prieiti prie jų vartotojų informacijos, ir todėl šie servisai ypač populiarūs tarp nusikaltėlių. Oficialaus pritarimo FST pozicija kol kas nesulaukė.

Vyriausybės federalinių ryšių ir technologinių informacijos klausimų komisijos posėdyje FST Informacijos apsaugos ir specialiojo ryšio centro viršininkas Aleksandras Andreječkinas pareiškė, kad užsienio internetiniai servisai, tokie kaip Gmail bei Hotmail ir Skype, kelia pavojų nacionaliniam saugumui.

Continue reading „Skype, Gmail ir Hotmail „kelia pavojų” Rusijos nacionaliniam saugumui”

informacionnyje_info

Paskutinieji įvykiai Artimuosiuose Rytuose sukūrė mitą, esą diktatoriškus Egipto ir Tuniso režimus pavyko nuversti vien tik socialinių interneto tinklalapių Twitter ir Facebook pagalba.

Girdi, Twitter ir Facebook savo galybę pirmą sykį pademonstravo dar 2009-aisiais, kai socialiniai neramumai vos neišjudino diktatoriškos Irano valdžios.

Vakaruose jau manoma, jog reikiamu momentu internetinės technologijos gali labai nesunkiai atlikti tai, ką iki šiol buvo labai sunku sukurti autoritarinėse šalyse – stiprią opoziciją. Taigi Vakarų ekspertai, įskaitant ir žvalgybų analitikus, jau beveik neabejoja, kad stipri opozicija, galinti paimti valdžią rinkimų arba gatvių protestų pagalba, sukuriama be didesnio vargo. Tereikia pagalbon pasitelkti Twitter ir Facebook. Ir pergalė – garantuota.

Bet ar toks įsitikinimas – pagrįstas? Socialinių tinklaraščių ekspertas Jevgenijus Morozovas savo knygoje “Net Delusion” įrodinėja, jog tokio pobūdžio įsitikinimas, kai visos viltys sudedamos būtent į internetu platinamas žinutes, – mažų mažiausiai ginčytinas.

Continue reading „Tikros ir menamos kovos virtualiojoje interneto erdvėje”

GRU-kasiskiai

Lietuvio sąmonėje rusiška sąvoka GRU (Glavnoje razvedyvatelnoje upravlenije) turėtų sukelti vien neigiamas emocijas. Kaip ir sąvoka KGB ar sąvoka FSB. Šios trimis raidėmis apibūdinamos GRU organizacijos, lietuviškai tariant – Vyriausiosios žvalgybos valdybos, mes niekad neturėtume laikyti draugiška, miela, juolab – teisinga. Juk GRU bijo net tokios galingos pasaulio valstybės kaip JAV, Vokietija ar Didžioji Britanija. Juk GRU, viena iš slapčiausių Sovietų Sąjungos, paskui ir Rusijos slaptųjų tarnybų, – daug pasidarbavo, kad Lietuva prarastų valstybingumą, o paskui – kuo sunkiau atsistotų ant kojų. GRU vadovybei Lietuva įdomi ir šiandien.

Priežasčių domėtis Lietuva – užtektinai. GRU mumis domisi jau vien dėl to, kad priklausome politiniam – kariniam NATO aljansui. Todėl belieka tik spėlioti, kiek GRU agentų nūnai pluša mūsų šalyje siekdami, pavyzdžiui, mus sukiršinti su kitomis NATO valstybėmis.

Continue reading „Tikras ar išgalvotas GRU imperijos saulėlydis”

fsb_maziukas_n

2011 metų kovo 9 dieną apie 16 val. 30 min. Maskvoje, Mičiurino prospekte, netoli FSB akademijos pastatų komplekso, visuomeninio transporto stotelėje laikrodinio mechanizmo pagalba buvo susprogdinta galinga bomba.

Manoma, kad jos galingumas prilygo 200 – 400 gramų trotilo.  Sprogmuo buvo užtaisytas vinimis, galinčiais skrieti 50 metrų spinduliu.

Kovo 11 d. du sprogimai nugriaudėjo Maskvos šiaurės rytų rajone, Milašenkovo gatvėje, prie 12-ojo namo. Bombos buvo padėtos ant apleisto garažo stogo, jų galingumas – apie 200 gramų trotilo. Bombos užtaisytos metalo gabaliukais, vinimis. Išdužo aplinkinių gyvenamųjų namų langai.

Continue reading „Bandyta susprogdinti net tris FSB objektus”

Copy of kkkmmm_0

Kovo 2-ąją dieną sostinėje prie Vilniaus Apygardos teismo surengtas piketas. Piketo organizatoriai – dr. Algimanto Matulevičiaus vadovaujamas Tautos Ateities Forumas.

Tądien TAF nariai bandė atkreipti visuomenės dėmesį, kodėl terorizmu kaltinamos Eglės Kusaitės bylą, į kurią įsipainiojusi ir Rusijos slaptoji tarnyba FSB (lietuviškai – FST), mūsų Temidės tarnai nusprendė nagrinėti būtent uždaruose teismo posėdžiuose. Juk uždarų teismo posėdžių praktika būdinga tik totalitarinėms, žmogaus laisvių ir teisių negerbiančioms valstybėms.

Tuo tarpu demokratiškose, laisvose valstybėse teismo posėdžiai, pasak piketą organizavusiojo TAF lyderio A.Matulevičiaus, rengiami labai retai, tik išskirtiniais atvejais.

Continue reading „Demokratinėse valstybėse uždarų teismo posėdžių neturi būti”

video_cip

Prie Vilniaus Apygardos teismo (Lukiškių aikštė, buvę KGB rūmai) kovo 2-ąją dieną 9 valandą ryto bus rengiamas piketas. Piketo organizatoriai – Tautos Ateities Forumas, vadovaujamas buvusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko dr. Algimanto Matulevičiaus. Šitokiu drastišku būdu TAFo nariai kritikuos lietuviškosios Temidės tarnus, nusprendusius terorizmu kaltinamos Eglės Kusaitės bylą nagrinėti uždarame teismo posėdyje. Pasak TAF pirmininko Algimanto Matulevičiaus, sprendimas nagrinėti rezonansinę bylą už uždarų durų byloja, jog čia galbūt “ne viskas švaru ir skaidru”.

Kad terorizmu kaltinama E.Kusaitė iš tiesų nėra tokia pavojinga, kaip ją traktuoja Lietuvos VSD ir Rusijos FSB, mano ir kiti žymūs Lietuvos politikai, visuomenininkai, advokatai. Pavyzdžiui, buvęs parlamentaras Algirdas Endriukaitis, dabartinis Seimo narys Rytas Kupčinskas, rašytojas Jonas Mikelinskas, disidentė Nijolė Sadūnaitė. Čia pateikiame 30-ies minučių trukmės videoreportažą iš Seime prieš keletą dienų surengtos spaudos konferencijos, kurioje analizuotos simpatijų čečėnų tautai turinčios E.Kusaitės bėdos.

Continue reading „Prie Vilniaus Apygardos teismo – Tautos Ateities Forumo organizuojamas piketas”

Copy of latynina_kus

Paskutinysis Rusijos politikos apžvalgininkės Julijos Latyninos komentaras, nuskambėjęs per RTVi televizijos kanalą savaitgalinėje laidoje “Kod dostupa”, – įdomus, bet tuo pačiu ir keistas.

Žurnalistė Julija Latynina be perstojo kritikavo Rusijos slaptąsias tarnybas, nesugebėjusias užkirsti kelio teroro aktui tarptautiniame Domodedovo oro uoste. Ji ne tik kritikavo FSB vadovybę, pasitelkdama į pagalbą dešimtis iškalbingų faktų, bet ir, mano supratimu, taikliai šaipėsi iš Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo.

Jos įsitikinimu, kvaila visą bėdą už pražiopsotą savižudžio sprogimą suversti komercinėms oro uosto struktūroms, o rusiškuosius saugumiečius – palikti net neišbartus. Politikos apžvalgininkė taip pat žaismingai svarstė, ar už šią nelaimę kaltės neturėtų prisiimti ir pats šalies vadovas, nes būtent jam pavaldžios jėgos struktūros, įskaitant ir žvalgybines.

Continue reading „Rusijos apžvalgininkė Julija Latynina peikia rusiškąjį FSB ir giria lietuviškąjį VSD”

litvinenko_marina

Praėjusį savaitgalį per RTVi kanalą teko matyti itin įdomią laidą “Niujorke su Viktoru Topaleriu”. Tąsyk populiarios TV laidos vedėjas Viktoras Topaleris kalbino į Vakarus pabėgusio ir Londone radioaktyviuoju poloniu nužudyto Rusijos slaptųjų tarnybų karininko žmoną Mariną Litvinenko.

Interviu buvo įdomus jau vien dėl to, kad laidoje dalyvavo nužudyto FSB karininko žmona. Tačiau svarbiausia, kad V.Topaleris pateikė dešimtis aštrių, konkrečių klausimų. Pavyzdžiui, ar M.Litvinenko nesulaukė iš FSB pasiūlymų išduoti mirusio vyro atminimą – liautis rašyti knygas, kokia baisi ir žiauri yra FSB struktūra. 

O M.Litvinenko nuo tokių klausimų nebėgo į šoną. Žodžiu, šis interviu portalui Slaptai.lt pasirodė labai nuoširdus, atviras ir konkretus.

Continue reading „Marina Litvinenko: “Esu tikra, mano vyrą nužudė būtent FSB””