bidzina_ivanisvilis

Kaukaze ir konkrečiai Gruzijoje įvykusių permainų kontekste Rytų Europos politinė strategija gali pasikeisti.

Taip rašo Lasha Zilpimianis straipsnyje, išspausdintame laikraštyje “L‘Occidentale”.

„Kartu su politiškai atnaujinta Gruzija situacija Kaukazo regione politiniu aspektu tikriausiai pasikeis, bet kol kas dar anksti kalbėti, kokia valstybė pasinaudos tomis permainomis“, – tvirtina autorius.

Continue reading „Permainos Gruzijoje, atnaujinta Rusijos politika ir Vakarų vaidmuo”

putinas_ranka_istiesta

Du totalitariniai režimai – stalininis komunizmas ir hitlerinis   nacionalsocializmas – XX a. Europoje paliko kruviniausius ir skaudžiausius pėdsakus. Bet iki 2008 m. Prahos deklaracijos Vakarų šalyse egzistavo pakankamai gajus mitas apie „nuoseklią Rusijos antifašistinę  politiką.

Ypač nedrąsiai priešinga nuomonė prasibraudavo į Vokietijos spaudą. Prisimenant 1939 metų Hitlerio ir Stalino suokalbių  pragaištingus padarinius, populiarus Vokietijos dienraštis „Die Welt“ paskelbė Richardo Herzingerio  straipsnį, kuriame demaskuojamas Vladimiro Putino eskaluojamas  melas apie Rusijos vaidmenį kylant Antrajam pasauliniam karui ir nugalint hitlerinį nacionalsocializmą. 

Manytume, kad lietuviams, kuriems buvo lemta tapti žiauraus suokalbio aukomis, bus įdomu susipažinti su vokiečių autoriaus mintimis.

Continue reading „„Die Welt“ demaskuoja Rusijos sukurtą antifašizmo mitą”

moskau

“Kremlius” – išties sėkminga, galima sakyti – klasikinė, dezinformacijos operacija, surengta vokiečių prieš rusus 1942 metų gegužę – birželį.

Po to, kai 1941 metų pabaigoje buvo užimtas Charkovas (maždaug už 650 kilometrų nuo Maskvos), Vokietijos aukščiausioji vadovybė suplanavo didelį puolimą Rytų fronto pietiniame sparne (kuris galų gule nuvedė į grandiozinį Stalingrado mūšį, prasidėjusį 1942 metų gegužės 29).

Rusų dėmesiui atitraukti nuo šio plano Vokietijos karinė vadovybė įsakė „per trumpiausią laiką atnaujinti Maskvos puolimą“ ir pavedė tą atlikti armijų grupei „Centras“. Tai ir buvo dezinformavimo operacijos, kurios kodas „Kremlius“, planas.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: „Kremlius“ – sėkminga dezinformacijos operacija”

kremlius_1111

28 proc. Rusijos gyventojų mano, kad opozicijos protesto akcijos davė teigiamų rezultatų ir pakeitė į gerąją pusę padėtį šalyje, bet dauguma (59 proc.) laikosi kardinaliai priešingos nuomonės.

Tokius duomenis pranešė Jurijaus Levados centras, pasibaigus visoje šalyje birželį surengtai apklausai.

64 proc. respondentų nuomone, tokie protesto renginiai beveik neturi reikšmės Rusijos ateičiai.

Tai, kad protesto akcijos svarbios šaliai, kalba 27 proc. apklaustųjų. Į vykusias pastaruoju metu Maskvoje protesto akcijas Rusijos gyventojai apskritai žiūri abejingai (20 proc.). 28 proc. rusų nuomone, akcijų dalyviai nepatenkinti „tuo, kad valdžia nepaiso tokių žmonių, kaip jie“. 23 proc. mano, kad tuo „siekiama pareikšti savo pasipiktinimą rinkimų klastojimu“.

Continue reading „Rusai įsitikinę, jog opozicijos protesto akcijos nepaskatino šalyje pozityvių poslinkių”

kremlius_1111

Rusijos Federacijos tarybos pirmininko pirmasis pavaduotojas Aleksandras Toršinas  pasiūlė atlyginti Lietuvai „Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą“ SSRS laikų rubliais.

„Aš siūlau išmokėti Lietuvai reikalaujamą 31 milijardo dolerių sumą, bet sovietiniais rubliais, pagal kursą 90 centų už rublį. Sovietinių rublių tebeturime tiek, kad nežinome, kur juos dėti“, – sakė A. Toršinas, komentuodamas sprendimą sudaryti Lietuvoje komisiją, kuri rengsis deryboms su Rusija dėl Sovietų sąjungos okupacijos padarytos žalos atlyginimo.

Bet, pasak jo, Lietuva turės grąžinti Rusijai tai, kas buvo pastatyta šalyje sovietų okupacijos metais. „Galima grąžinti ir piniginį ekvivalentą – mes galime paimti litais“, – pridūrė A.Toršinas.

Continue reading „Oficialūs Rusijos pareigūnai tyčiojasi iš Lietuvos”

kremlius_1111

Tikriausiai visi esame girdėję, kad Rusijos užsienio reikalų ministerija praėjusių metų pabaigoje paskelbė išsamią ataskaitą “Apie žmogaus teisių padėtį kai kuriose pasaulio valstybėse”.

Šis dokumentas sulaukė atgarsių tiek Amerikoje, tiek Europoje, tiek pačioje Rusijoje. Tik pamanyk, oficialios Rusijos Federacijos institucijos svarsto, kokios pasaulio valstybės labiausiai pažeidžia žmonių galimybę laisvai reikšti savo nuomonę, rengti protesto akcijas ar bylinėtis sąžiningai organizuojamuose teismuose.

Kritika dėl neva grubiai, dažnai, kryptingai pažeidžiamų žmogaus teisių nukreipta labiausiai JAV ir Europos Sąjungos pusėn. Apie ignoruojamas, paminamas žmogaus teises pačioje Rusijoje kažkodėl neužsimenama.

Continue reading „Ką byloja Rusijos URM ataskaita?”

karinis_panika

“Mes nenorime kelti panikos ir skelbti aliarmo, mes tiesiog šokiruoti teiraujamės, kam reikalingas būtent toks karinių pajėgų išdėstymas”, – laikraščio “Le Monde” puslapiuose tvirtina vienas žinomas Vakarų diplomatas.

Būtent tokiais žodžiais jis pakomentavo akivaizdžius Rusijos planus koncentruoti itin gausias karines pajėgas būtent prie rytinių Baltijos valstybių sienų. Omenyje turima Leningrado karinė apygarda. Kaip teigia “Le Monde”, būtent šioje karinėje apygardoje, turinčioje tiesioginius sąlyčio taškus su Baltijos valstybėmis, atliekamos kardinalios karinės reformos. 2009 – 2010 metais Rusija čia sukoncentravo “sunkiai įsivaizduojamą gausybę karinės technikos ir kareivių”.

Continue reading „Rusija koncentruoja karines pajėgas būtent prie Baltijos valstybių”

kasparov-foto

Немцов — 15 суток административного ареста. Лимонов — 15 суток. Косякин — 10 суток. Яшин — 5 суток.

В канун Нового Года против этих четырех граждан России, публично выражающих свое резко негативное отношение к путинскому режиму, так называемыми представителями правохранительных органов было совершено уголовное преступление. Незаконные задержания на улице, сфальсифицированные протоколы в отделении милиции, проштампованные судебные решения — в ход был пущен весь типовой набор из арсенала ментовских и судейских шестерок, поставленных Паханом и его подельниками следить за порядком на Зоне. Дорвавшаяся до власти шпана самым примитивным образом сводит счеты со своими политическими врагами.

Continue reading „Власть уголовная”

kremlius_kremlius_kremlius

Sovietinė pergalės diena arba kitaip dar Gegužės 9-oji diena. Šią dieną nacistinė Vokietija kapituliavo Sovietų Sąjungai II pasauliniame kare (sovietinėje istorijoje dar žinomas kaip didysis Patriotinis karas).

Ši šventė pirmą kartą buvo švenčiama penkiolikoje sovietinių respublikų, kuomet buvo pasirašyti kapituliacijos dokumentai 1945 metų gegužės 9 d. (Maskvos laiku). Komunistai mėgo švęsti ideologines šventes. Šventė, kuri neleido niekam abejoti, kas čia laimėtojas, o kas pralaimėtojas. Lietuva, Latvija, Estija irgi turėjo suprasti, kad jų „išvadavimas“ 1944 m. buvo didelės šventės pradžia.

Continue reading „Pergalės ar pralaimėjimo diena?”

saakasvislis_portretas

XVI-XVIII amžiais pasaulyje susiformavo didžiulės imperijos: Austrijos Habsburgų imperija, Osmanų imperija, Britų imperija, didžiulė Ispanijos imperija, Prancūzijos imperija, Rusijos imperija. XX amžius – tai imperijų žlugimo amžius. Lietuva nuo 1795 metų buvo užgrobta Rusijos imperijos ir laisvę atgavo tik 1919 metais.

Po dviejų dešimtmečių laisvės nuo 1940 metų mūsų valstybė buvo okupuota ir pateko į raudonosios Rusijos imperijos – SSSR glėbį. Iš SSSR glėbio pavyko išsivaduoti tik 1990-1991 metais. Pažvelkime į šiandienines imperializmo tendencijas. Koks šių dienų imperializmas?

Ispanijos imperija žlugo dar XIX amžiuje. Beveik 200 metų periodas – tai laiko tarpas, kad tarp buvusių kolonijų ir buvusios metropolijos nusistovėtų normalūs santykiai. Tiesa, paskutiniu metu genda Ispanijos santykiai su Venesuela.

Continue reading „NATO blokas nuvylė Gruziją”

francuaza_1

Istoriką Rusijos ir Europos santykiuose labiausiai pritrenkia tai, kad vakariečių iliuzijos dėl Rusijos nesikeičia ir ši sugeba primesti idėjas, pagal kurias užsieniečiai ją – dar ir klaidingai – interpretuoja. Taip paaiškina ir kitą Rusijos ir Europos bendradarbiavimo dėmenį: stulbinamą Vakarų partnerių kurtumą. Greitai pamirštama bene viskas: nuolatinės rusų verslininkų nesėkmės, Europos pareigūnų įžeidinėjimai, žmogžudystės, diplomatų įžeidimai, nacionalizacijos, neįvykdyti įsipareigojimai ir tarptautinės teisės pažeidimai.

Vos Rusija pradėjo karą užimdama penktadalį kaimyninės valstybės teritorijos, Jungtinės Valstijos prabilo apie santykių “perkrovimą iš naujo”, pamirštant senas klaidas (taip pat ir vertingą patirtį, iš kurios būtų galima pasimokyti). O Prancūzija, parduodama “Mistral” tipo desantinių laivų, duoda priemonių kitam karui prieš kaimynę.

Continue reading „Rusija ir Europa: “Perkrovimo iš naujo” pavojai”

kremlius_1111

Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt pateikia kai kurias prieštaringai vertinamo Rusijos politologo Stanislavo Belkovskio įžvalgas dėl akivaizdžių šiandieninio Kremliaus kurso pasikeitimų. Politologas S.Belkovskis pastebi, kad dabar Rusijos represinis aparatas koncentruojamas kovai ne su žmogaus teisių gynėjais ar liberalių pažiūrų organizacijomis. Suprask, šios pakraipos oponentai Kremliui jau nebepavojingi. Didžiausiu savo priešu Rusija nūnai įvardina ekstremizmą, kuris, jei jo nepažabosi, neva grasina šalies teritoriniam vientisumui. Bent jau taip teigia aukščiausi Rusijos vadovai. Ar tikrai Rusija gali subyrėti į dar mažesnius darinius, kaip 1990-iaisiais subyrėjo Sovietų Sąjunga? Kai kurios S.Belkovskio mintys mus sudomino, todėl ir skelbiame keletą ištraukų iš jo naujausio pasisakymo.

Continue reading „Patogios versijos”

video_cip

Edvino Šnorės pavardė šiandien žinoma visame pasaulyje. Šis politinius mokslus Rygos Tarptautinių santykių universitete studijavęs latvis išgarsėjo sukūręs maždaug pusantros valandos trukmės dokumentinį filmą „The Soviet story”. Dokumentinis filmas pasakoja tiek apie Sovietų Sąjungos laikų nusikaltimus žmoniškumui, tiek apie dabartinės Rusijos imperialistinę, agresyvią, grobuonišką politiką. E.Šnorės filmas pirmą kartą parodytas 2008 metų balandžio 9 dieną Europos Parlamente, čia jis sukėlė tikrą ažiotažą. Daugelis Prancūzijos, Vokietijos, Italijos parlamentarų prisipažino nieko nežinoję apie tikrąją šiandieninės Rusijos politikos esmę.

Continue reading „Ištrauka iš pasaulį sukrėtusio Edvino Šnorės dokumentinio filmo “The soviet story””

Pirmiausia dezinformatoriams liepta „tinkamai apdoroti“ sovietų Rusijos priešininkę Lenkiją. Netrukus sovietų Rusijos dienraščiuose „Pravdoje“ ir „Izvestijose“ pasirodė straipsnių, kurių autoriai tvirtina, esą Lenkija labai rimtai ruošiasi pulti … Vokietiją. Pirmieji J.Unšlichto mėginimai sovietinėje spaudoje kompromituoti Varšuvą Kremliaus vadovų nebuvo džiaugsmingai sutikti. Politbiuras pareiškė, kad visuomenę dezinformuojančios publikacijos neturėtų pasirodyti sovietinuose leidiniuose – tik užsienio laikraščiuose bei žurnaluose. J.Unšlichtas greitai suvokė padaręs taktinę klaidą dėl „Pravdos“ ir „Izvestijų“, ir čia pat pasitaisė.
 

Ši nuotrauka daryta 1994 metų rugpjūtį Čečėnijos sostinėje Grozne. Čečėnijos prezidentas Džocharas Dudajevas žurnalistą Gintarą Visocką priėmė savo darbo kabinete vėlai vakare, prieš pat vidurnaktį. Iš pradžių Čečėnijos vadovo padėjėjai tvirtino, esą interviu neturi užtrukti ilgiau nei pusvalandį. Tačiau tąsyk apie sudėtingus Rusijos – Čečėnijos santykius prezidentas Dž.Dudajevas kalbėjo ilgiau nei dvi valandas. Jau tada, 1994-ųjų vasaros pabaigoje, jis jautė, kad Rusija greičiausiai jėga bandys sunaikinti nepriklausomybės šalininkus. Juozo Kazlausko nuotr.

Continue reading „Dezinformacija – galingas slaptųjų tarnybų ginklas”