saakasvislis_ambasadorius

Iki šios dienos visuomenės dėmesio nesiekęs ekscentriškasis gruzinų verslininkas, kurio turtas vertinamas milijardais dolerių, pareiškė norįs dalyvauti rinkimuose – siekti Gruzijos prezidento posto. Tiksliau tariant, – nuversti dabartinį Gruzijos prezidentą Michailą Saakašvilį. Esą Michailas Saakašvilis valdo Gruziją antidemokratinėmis priemonėmis. Provakarietiškam Gruzijos vadovui M.Saakašviliui iššūkį metusio gruzino pavardė – Bidzina Ivanišvilis. Taip rašo žurnalistas Šonas Jolkeris laikraštyje “The Independent”.

Turtuolis Bidzina Ivanišvilis savo atvirame laiške teigia esąs šokiruotas dabartine Gruzijos ekonomika bei politika. Laiške rašoma, kad ponas Bidzina jau daug sykių planavo emigruoti iš Gruzijos. Bet vis susilaikydavo. Dabar ponas Bidzina ketinąs nebėgti iš šalies, bet dalyvauti rinkimuose ir rinkimų pagalba keisti Gruzijos nuostatas.

Continue reading „Gruzinų milijardierius metė iššūkį Michailui Saakašviliui”

aslanas_usojanas

Pirmieji rimti nesutarimai tarp rusų nusikaltėlių gaujų kilo tuomet, kai į kalėjimus pradėjo masiškai grįžti kriminaliniai nusikaltėliai, dalyvavę Antrojo pasaulinio karo meto mūšiuose. O tokių recidyvistų, kurie Antrojo pasaulinio karo dienomis buvo mobilizuoti į sovietinę armiją ir sąžiningai kariavo prieš Vokietiją, pasitaikė ne tiek mažai. Kai kurie iš jų sulaukė net valstybinių apdovanojimų. O vienas recidyvistas – žmogžudys tapo net SSRS didvyriu.

Kodėl įsiplieskė trintis tarp nusikaltėlių, tarnavusių sovietų armijoje, ir tų, kurie netarnavo jokioje armijoje, – paprasta paaiškinti. Tuomet galiojo nerašytos taisyklės: jei turi “įteisintojo vagies” (vor v zakone) statusą, jokiu būdu negali tarnauti valdžiai, bendradarbiauti su valdžios institucijomis, juolab – su valstybinėmis jėgos struktūromis. Jei šią nuostatą sulaužei, grubiai pažeidei “įteisintųjų vagių” garbės kodeksą ir privalai mirti.

Continue reading „Kas ir kodėl kursto nesutarimus tarp Rusijos nusikaltėlių lyderių ( 1 )”

fsb_maziukas_n

Rusijoje dirbantys JAV diplomatai ir tarnautojai priversti gyventi pačiomis tikriausiomis psichologinio karo sąlygomis. Taip tvirtina įtakingas JAV leidinys – “The Washington Times”.

Šio laikraščio apžvalgininkai teigia, kad Rusijoje reziduojantiems diplomatams, ypač žemesniojo rango, tenka gyventi bei dirbti itin įsitempus ir atsargiai. Mat į jų gyvenamuosius butus nuolat kažkas slapta įsibrauna. Nieko nepavogia, nieko nesugadina. Užtat palieka dešimtis įrodymų, jog į butą buvo įsibrauta. Specialiai palieka.

Continue reading „Rusijos slaptųjų tarnybų intrigos – prieš Amerikos diplomatus”

fotoaparatas_skaitmeninis

Gruzijos teisėsauga į laisvę paleido šnipinėjimu kaltintą fotografą Georgijų Abdaladzę. Ta proga kai kuriuose Vakarų leidiniuose pasirodė analitinių straipsnių, analizuojančių, ką galėtų reikšti šis oficialiojo Tbilisio žingsnis.

Gal Gruzija neturėjo užtektinai rimtų įrodymų, kad galėtų apkaltinti fotografą šnipinėjus svetimai valstybei? O gal čia galima įžvelgti slaptą Gruzijos teisėsaugos ir fotografo sandorį: “mums papasakoji, kaip tave užverbavo, kokie tavo ryšiai su Rusijos žvalgyba ir kokius slaptus dokumentus pardavei Maskvai, o mes tave paleidžiame, nepritaikydami realių laisvės atėmimo bausmių.”

Continue reading „Fotografų byla”

nov_maza

Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt savo skaitytojams pateikia žymios Rusijos disidentės, publicistės Valerijos Novodvorskajos interviu. Interviu duotas RTVi televizijos laidai “Osoboje mnenije”. Žodžio kišenėje niekuomet neieškančią Valeriją Novodvorskąją kalbina žurnalistė Olga Žuravliova.

Laidos viešnia dėsto savo požiūrį į “Kvadrigo” premijos negavusį Vladimirą Putiną, kritikuoja Rusijos inteligentus, manančius, jog Dmitrijus Medvedevas gali tapti rimta politine alternatyva, giria nužudytąjį Čečėnijos prezidentą Džocharą Dudajevą, užtaria dabartinį Gruzijos prezidentą Michailą Saakašvilį. Ir negaili karčios kritikos tinginiams graikams. V.Novodvorskaja įsitikinusi: jei graikai nenori intensyviai darbuotis ir taupyti kaip vokiečiai, tegul bankrutuoja.

Continue reading „Valerija Novodvorskaja: “Negalima alternatyvų ieškoti Kremliaus šiukšlynuose””

gruzija_saugumas_1

Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio spaudos tarnyba oficialiai pranešė, kad sulaikytieji fotografai nėra žurnalistai. Spaudos tarnybos vadovės Mananos Mandžgadzės teigimu, sulaikytieji užsiėmė šnipinėjimu, be to, jie greičiausiai susiję su “rimtu konfidencialios informacijos nutekėjimu svetimai valstybei”.

Remiantis Mananos Mandžgadzės žodžiais, sulaikyti keturi fotografai perdavė konfidencialios informacijos organizacijai, kurią oficialusis Tbilisis laiko tampriai bendradarbiaujančią su “šnipinėjimo prieš Gruziją tinklu”. Spaudos atstovė pabrėžė, jog fotografų sulaikymas jokiu būdu nenukreiptas prieš laisvąją spaudą. Šis sulaikymas niekaip nesusijęs su neva Gruzijos valdžios pastangomis pakenkti nepriklausomiems leidiniams ir žurnalistams. Jei tie asmenys nebūtų turėję žurnalistų pažymėjimų, Gruzijos valdžia prieš juos taikytų tokias pat sankcijas.

Continue reading „Oficialusis Tbilisis tvirtina, kad sulaikyti fotografai šnipinėjo vienai iš kaimyninių valstybių”

panfilovas_panfilovas

Olego Panfilovo gyvenimą be išlygų galima priskirti drąsiųjų keliams. Prisimenate, kadaise Lietuvoje buvo leidžiama speciali serija knygų, kuriose pasakota apie  netikėčiausius piratų, kariškių, detektyvų, keliautojų ar žvalgų nuotykius?

Beje, knygos su ženklu “Drąsiųjų keliai” tuomet buvo labai populiarios, iš po prekystalių graibomos. Dabar pasakytume – deficitinės. Kiekvienas to meto lietuvis laikė garbe namie sukaupti kuo skaitlingesnę “Drąsiųjų kelių” seriją.

Continue reading „Olegas Panfilovas: “Rusiškų televizijų žiūrėjimas kenkia sveikatai””

saakasvislis_portretas

Gegužės 21-27 dienomis Gruziją sukrėtė neramumų banga. Gegužės 21-ąją gausūs mitingai vyko Tbilisyje ir Batumyje. Buvo reikalaujama prezidento Michailo Saakašvilio ir vyriausybės pasitraukimo. Taip pat reikalauta suteikti televizijos eterį opozicijos atstovams.

Po šių mitingų prasidėjo masinės riaušės prie Gruzijos visuomeninės televizijos pastato Tbilisyje ir Batumio mieste prie vietinės televizijos pastato. Agresyvios minios veržėsi į televizijų pastatus, puolė policijos pareigūnus, mėtė akmenis į langus, net išlaužė prie Batumio televizijos esančios tvoros vartus. Mitingai ir susirėmimai su policija tęsėsi dar kelias dienas. Gegužės 22-ąją opozicijos lyderė N.Burdžanadzė pareiškė: “Gruzijoje faktiškai prasideda revoliucija“.

Continue reading „Gruzijoje bandyta surengti kruviną maištą”

GRU-kasiskiai

Lietuvio sąmonėje rusiška sąvoka GRU (Glavnoje razvedyvatelnoje upravlenije) turėtų sukelti vien neigiamas emocijas. Kaip ir sąvoka KGB ar sąvoka FSB. Šios trimis raidėmis apibūdinamos GRU organizacijos, lietuviškai tariant – Vyriausiosios žvalgybos valdybos, mes niekad neturėtume laikyti draugiška, miela, juolab – teisinga. Juk GRU bijo net tokios galingos pasaulio valstybės kaip JAV, Vokietija ar Didžioji Britanija. Juk GRU, viena iš slapčiausių Sovietų Sąjungos, paskui ir Rusijos slaptųjų tarnybų, – daug pasidarbavo, kad Lietuva prarastų valstybingumą, o paskui – kuo sunkiau atsistotų ant kojų. GRU vadovybei Lietuva įdomi ir šiandien.

Priežasčių domėtis Lietuva – užtektinai. GRU mumis domisi jau vien dėl to, kad priklausome politiniam – kariniam NATO aljansui. Todėl belieka tik spėlioti, kiek GRU agentų nūnai pluša mūsų šalyje siekdami, pavyzdžiui, mus sukiršinti su kitomis NATO valstybėmis.

Continue reading „Tikras ar išgalvotas GRU imperijos saulėlydis”

saakasvislis_ambasadorius

Kada skaitydavau ukrainiečių žurnalistų susižavėjimo kupinus straipsnius apie reformas Gruzijoje, apie pasiekimus, kurias ši šalis pasiekė per keletą metų, nugalėjus “Rožių revoliucijai“, ir ko per visus 20 – imt metų nesugebėjo pasiekti Ukraina, maniau, kad žurnalistai paprasčiausia fantazuoja, liaupsindami Gruziją.

Tačiau pasirodo, kad klydau aš, o ne jie, besižavintys Gruzija. Tuo galėjau įsitikinti Talino Teisės Mokyklos delegacijos vizito į Kaukazo Universitetą metu.

Tai, ką aš pamačiau, viršijo visus mano lūkesčius. Pasirodo, Gruzija iš tiesų praktiškai sugebėjo nugalėti nusikalstamumą ir dabar Tbilisis – vienas iš saugiausių miestų pasaulyje. O Gruzijos piliečiai gerbia savo naująją policiją, kuri dirba ypač efektyviai ir neima kyšių, o ja pasitiki per 80 procentų Gruzijos gyventojų.

Continue reading „Gruzijoje – tikras reformų triumfas”