Replika po VLKK sprendimo dėl asmenvardžių rašymo


Seimo valdančiajai daugumai Valstybinei lietuvių kalbos komisijai (VLKK) pateikus „naują“ užklausą, ar neprieštarauja Konstitucijai valstybinės lietuvių kalbos abėcėlės praplėtimas naujomis raidėmis, VLKK eilinį kartą atsakė – prieštarauja.

Seimo daugumos „nauja“ užklausa priminė seną banalų anekdotą.

Susitiko du girtuokliai, nutarę mesti ydingą praktiką. Sunku, tačiau. Vienas ir sako. Žinai, viename mano kumštyje – butelio kamštis, kitame – tuščia. Jei atspėsi, kuriame kamštis – toks  jau likimas. Bakstelėjo draugelis į dešinį kumštį ir išgirdo: pagalvok, mielasis, dar kartą pagalvok.

Tik yra vienas niuansas. Seimo dauguma per savo vyriausybę VLKK gali bet kada reorganizuoti, reformuoti. LRT TV laidoje „Dėmesio centre“ (birželio 18 d.) Rimvydas Valatka, išdurninęs visus tuos, kurie laikosi VLKK nuomonės, pasiūlė dar daugiau: „Aš siūlyčiau Seimui rimtai pagalvoti apie tokių komisijų panaikinimą“.

Gerai dar, kad čia pat prisipažino, jog nelabai supranta, kodėl į šį reikalą reikėjo įvelti VLKK. O juk gerbdamas žiūrovus galėjo prieš ateidamas į laidą paskaityti nors Konstitucinio Teismo išvadą aptariamu klausimu.

Nežinau nė vieno pavyzdžio save gerbiančioje Europos Sąjungos valstybėje, kad joje būtų keičiama valstybinės kalbos abėcėlė. Išimtys užsieniečiams daromos. Bet ne daugiau.

Štai, pavyzdžiui, valstybinės lenkų kalbos abėcėlėje nėra raidės „V“. Ir nieko. O juk kiek spaustuvinių dažų lenkai galėtų sutaupyti vietoj „W“ įvedę „V“.

Visgi, panašu, kad TV laidoje dalyvavę Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiauliene ir Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas pasiryžę stumti projektą „QXW“ ir Lietuvos Respublikos piliečiams.

Anot J. Sabatausko, Seimo komiteto „pataisytame“ įstatymo projekte Lietuvos piliečio, kurio vardas ir pavardė yra nelietuviškos kilmės (?!), prašymu asmenvardis būtų rašomas lotyniškos abėcėlės raidėmis.

Bet juk visa VLKK pakartotinio išaiškinimo esmė – ne tik kaip rašomas, bet ir kaip skaitomas užrašytas asmenvardis valstybine kalba. Ir viena nuo kito neatsiejama.

Jei ne pro duris, tai pro langą?

Belieka tikėtis, kad Seimo daugumai užteks proto nesivelti į naujus ginčus su Prezidentės veto ir Konstitucinio teismo išaiškinimais ir, anot R. Valatkos, įrodyti, kad „Lietuviai yra protinga tauta. W klausimas (kurį nuolat kelia vis nauji ir nauji iniciatoriai) bandė ją paversti durnių tauta“.

Nuotraukoje: komentaro autorius Kastytis Stalioraitis.

2015.06.18; 17:04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *