Sergėjus Lavrovas: “rusų kalba privalo tapti oficialia Europos Sąjungos kalba”


Rusijos diplomatas Farutas Muchametšinas, komentuodamas neseniai Latvijoje įvykusį referendumą dėl valstybinės kalbos statuso suteikimo rusų kalbai, pareiškė, jog „nūnai identiškas referendumas bus būtinai ruošiamas ir Estijoje“. Rusijos politikas F.Muchametšinas šią oficialią poziciją išdėstė leidiniui „Russkij mir“. Ši žinia – netikėta.

F Muchametšinas nesiteikė paaiškinti, kokią konkrečiai iniciatyvą jis turi galvoje. Taip pat nėra aišku, kokios jėgos ir už kieno lėšas organizuos referendumą Estijoje. Galima tik įtarti, jog Estijoje, kaip ir neseniai Latvijoje, oficialusis Kremlius panaudos visus turimus resursus, galbūt įskaitant net savo slaptąsias ir specialiąsias tarnybas.

Taip pat visiškai neaišku, kaip toli į priekį pasistūmėjo minėto referendumo Estijoje organizatoriai. Remiantis šiandienine Estijos konstitucija, valstybinė kalba šalyje tėra estų kalba. Jokios antrosios valstybinės kabos Estijoje nėra.

Svarbu pabrėžti, jog ponas F.Muchametšinas iki šiol vadovavo federalinei NVS ir tėvynainių reikalų agentūrai. Šių metų vasario pabaigoje Kremlius jį paskyrė nepaprastuoju ir įgaliotuoju Rusijos ambasadoriumi Moldovoje.

Tad sunku susigaudyti, kodėl Rusijos ambasadorius Moldovoje vis dar intensyviai rūpinasi rusakalbių padėtimi Estijoje.

XXX

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas Vyriausybėje taip pat rėžė ugningą kalbą, nukreiptą prieš Baltijos šalis. Oficialiai šnekėdamas Rusijos Dūmoje Vyriausybės valandos metu jis net keletą kartų pabrėžė, esą tai, jog Estijoje ir Latvijoje išlieka tokia žmonių kategorija kaip “nepiliečiai“, – didelė gėda. Gėda visai Europai. Gėda ir Rusijai, nesugebančiai apginti saviškių. 

Gėda esą dar ir dėl to, kad nepiliečių kategorija šiose Baltijos valstybėse – labai gausi. Tik Rusijos diplomatijos šefas S.Lavrovas nesiteikė paaiškinti, kad daug rusakalbių specialiai neprašė nei Estijos, nei Latvijos pilietybės, nes nekenčia estų ir latvių kultūros. Be to, rusakalbiai šiose Baltijos valstybėse nuolat ir kryptingai Kremliaus kurstomi antilatviškoms ir antiestiškoms nuotaikoms. Apie tai S.Lavrovas taip pat nekalbėjo.

Rusijos URM bosas demagogiškai įrodinėjo, esą “tokia apgailėtina rusakalbių padėtis – šiuolaikinės Europos Sąjungos gėda”. S.Lavrovo manymu, Europos sąjunga priglaudė Latviją, Estiją ir Lietuvą į savo gretas, nors jos neatitiko narystės ES standartų ir kriterijų. Taip pat neatitiko ir požiūrio į tautinių ir kalbinių mažumų teisių užtikrinimo standartus.

S.Lavrovas patikino, jog Rusija taip pat deda milžiniškas pastangas, jog rusų kalba būtų pripažinta oficialia ES kalba.

Scanpix nuotraukoje: agresyvusis Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas.

Parengta pagal ITAR-TASS, INTERFAX, Ruskij mir pranešimus.

2012.03.17

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.