Šimtametis maratonas


Dienos šviesą išvydo buvusio Pentagono darbuotojo Maiklo Pilsberio knyga „Šimtametis maratonas“ ("The Hundred Year Marathon"). Ši knyga byloja, kad JAV ir Kinijos žvalgybos ne tik pykosi, ne tik konkuravo, bet būta laikų, kai jos tampriai bendradarbiavo.

Nors ir keista, bet, pasirodo, JAV ir Kinijos slaptosios tarnybos kadaise turėjo bendrą tikslą – susilpninti ekonomiškai žlungančią Sovietų Sąjungą.

Jei tai, kas rašoma prisiminimuose, tiesa, vadinasi, Vašingtonas ir Pekinas kai kada buvo ne tik oponentai, bet ir slapti sąjungininkai. Ši žinia – netikėta. Sunku patikėti, jog CŽV kelis dešimtmečius sėkmingai bendradarbiavo su analogiškomis komunistinės Kinijos tarnybomis kenkiant Sovietų Sąjungai.

Kodėl Kinija sutiko bičiuliautis su JAV centrine žvalgybos tarnyba? Kinija šį sprendimą priėmė po to, kai tapo aišku, jog Sovietų Sąjungos planinė – komunistinė ekonomika nepasiteisina ir šalis pasmerkta žlugimui.

Knygoje daug rašoma apie 1970-aisiais prasidėjusį slaptą JAV ir Kinijos bendradarbiavimą prieš SSRS. Knygos autorius Maiklas Pilsberis ilgokai dirbo JAV gynybos ministerijoje ministro patarėjo pavaduotoju. Tuo metu JAV prezidentu buvo Ronaldas Reiganas.  Taigi knygos autoriui buvo žinoma daug Pentagono paslapčių.

Pavyzdžiui, knygoje minima operaciją „Kaštonas“. Tai – radioelektroninis šnipinėjimas, kurį JAV ir Kinija tais metais rengė prieš Sovietų Sąjungą.

Taip pat tvirtinama, kad anuomet Kinija slapta teikė ginklų Afganistano ir Angolos sukilėliams, pridariusiems Sovietų Sąjungos kariuomenei daug bėdų.

Beje, knygoje rašoma, jog Kinija padėjo afganų sukilėliams net rengti karines akcijas prieš sovietų karius SSRS teritorijoje. Bet vėliau esą CŽV teisininkai patarė atsisakyti tokių akcijų kaip per daug provokuojančių ir pavojingų.

Dėl šios knygos Kinija greičiausiai atsidurs dviprasmiškoje padėtyje, nes iki šiol oficialusis Pekinas nuolat kaltino amerikiečius, kam jų slaptosios tarnybos palaiko Dalai Lamą ar kursto demonstracijas Honkonge. Naujasis veikalas  byloja, jog tarp JAV ir Kinijos slaptųjų tarnybų būta ne tik kivirčų, bet ir abipusiai naudingo bendradarbiavimo.

Taip pat Kinijai nebus malonu, jog išaiškėjo jos bendradarbiavimas su CŽV apginkluojant Kombodžos sukilėlius, kariavusius prieš komunistinį Vietnamą. Knygos autorius rašo, jog kinai ne tik tiekė ginklus Kombodžos sukilėliams, bet ir duodavo amerikiečiams vertingų patarimų, kaip tokias operacijas atlikti sėkmingai – kad niekas nesužinotų, o ginklai vis tiek pasiektų adresatą.

Tačiau knyga neduoda atsakymo į klausimą, ar amerikiečių ir kiniečių slaptųjų tarnybų bičiulystė tęsiasi šiandien.

Informacijos šaltinis – The Washington Times.

2015.04.25; 17:56

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *