Tai pirmasis interviu būnant Rusijoje, kurį Edvardas Snoudenas davė asmeniškai, tvirtina The Washington Post, spausdinantis pašnekesio ištraukas. Interviu iš viso truko 14 valandų. Per tą laiką Snoudenas nė karto neatidengė užuolaidų ir nebuvo išėjęs į lauką, pažymi korespondentas Bartonas Gellmanas. Snoudenu tebesidomi „žvalgybos, kurių paslaptis jis atskleidė epiniais mastais“, aiškina jis.

Tai pirmasis interviu būnant Rusijoje, kurį Edvardas Snoudenas davė asmeniškai. Žurnalistui susidarė įspūdis, kad Snoudenas buvo nesusikaustęs ir guvus.

Continue reading „Edvardas Snoudenas: „mano misija atlikta””

Šiandien puiki proga prisiminti 2010-ųjų metų pradžioje portale Slaptai.lt skelbtą Gintaro Visocko publikaciją „Teroristais tampa ne tik musulmonai”. Mat Azerbaidžano leidinys 1News.Az šių metų gruodžio pabaigoje pranešė, jog CŽV išslaptino pranešimą apie armėnų teroristines grupuotes, veikusias JAV ir Europoje.

Svarbu tai, kad CŽV dokumente pabrėžiama, jog šio terorizmo pavojus – neišnykęs. Taip pat būtina pastebėti, jog Europa, remiantis CŽV dokumentais, nuolaidžiavo ASALA ir JCAG teroristams.

Savo skaitytojams pirmiausiai pateikiame svarbiausias 1News.Az pranešimo ištraukas, o po to – sutrumpintą žurnalisto Gintaro Visocko straipsnį „Teroristais tampa ne tik musulmonai”.

Continue reading „Juk teroristais tampa ne tik musulmonai…”

CŽV neetatinio bendradarbio Bobo Levinsono istoriją gaubia paslaptis, rašo Corriere della Sera žurnalistas Guidas Olimpio.

Bobas Levinsonas – prapuolęs CŽV agentas. Užverbuotas agentūros vadovybės nesankcionuotoms operacijoms, jis dingo 2007 metais, atsidūręs Irane Kišo saloje. Levinsonas, kuriam dabar 65 metai, ilgą laiką dirbo JAV Narkotikų įstatymo kontrolės administracijoje, paskui FTB, kur sekė Rusijos kriminalo veiklą.

"Kai 1998 metais jis išėjo į pensiją, jis tapo privačiu detektyvu. Ir ne tik, – sakoma straipsnyje. – Jo senas kontaktas CŽV, t.y. pinigų plovimu užsiimančio departamento bendradarbė Ana Jablonski – pasiūlė Levinsonui darbą pagal kontraktą. Jis turėjo skaityti paskaitas, bet iš tikrųjų vėl grįžo į aktyvųjį darbą: jis pradėtas naudoti operacijoms su priedanga. Tai veiklai vadovavo Jablonski ir kai kurie jos kolegos, bet apie ją nebuvo praneša vadovybei“, – tvirtina korespondentas.

Continue reading „Irane laikomo turisto paslaptis: prapuolęs CŽV agentas”

JAV centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) pagal Informacijos laisvės įstatymą išslaptino savo 1984 metų pranešimą apie Armėnijos teroristines grupes (JCAG, ASALA ir t.t.), kurios veikė JAV, Europoje ir visame pasaulyje.

„Armėnijos išsivadavimo Armėnijos slaptoji armija (ASALA) – tai augantis pavojus daugeliui JAV politinių interesų. Nors daugumą puolimų ASALA surengė prieš turkus, bet keletas objektų Vakarų Europoje ir JAV taip pat buvo užpulti.

Continue reading „CŽV išslaptino pranešimą apie armėnų teroristines grupes, veikusias JAV, Europoje ir visame pasaulyje”

The Guardian korespondentai informuoja, kad leidinio vyriausiasis redaktorius Alanas Rasbridžeris (Alan Rusbridger) kalbėjo Britanijos parlamento Specialiajame vidaus reikalų komitete. The Guardian suderintai puolamas ir bauginamas, siekiant priversti jį liautis spausdinti straipsnius apie stulbinančius Britanijos ir Amerikos valdžios slaptų sekimo programų mastus, pareiškė A.Rasbridžeris, pažymėdamas, kad tie straipsniai kelia didžiulį visuomenės susidomėjimą.

Liudydamas parlamento komitete apie gautus iš Edvardo Snoudeno straipsnius, pagrįstus JAV NSA medžiaga, vyriausiasis redaktorius pabrėžė, kad laikraštis „nepasiduos grasinimams, bet beatodairiškai taip pat nesielgs“. 

Continue reading „Laikraščio The Guardian nepavyksta įbauginti ryšium su NSA informacijos nutekėjimu”

Ričardas Smitas (Richard Smith, g. 1924) – buvęs JAV armijos Žvalgybos ir saugumo vadovybės bendradarbis, suimtas, apkaltinus šnipinėjimu, buvo teisiamas ir … išteisintas.

1973–1980 metais Ričardas Smitas dirbo slaptoje agentų–antrininkų verbavimo operacijoje, kurios kodinis pavadinimas buvo „Karaliaus mitra“. Jis specializavosi kurdamas jiems legendines biografijas. 1980 metais jis pasitraukė iš tikrosios karinės tarnybos, išvažiavo į gimtąją Jutą ir atidarė ten videofilmų gamybos kompaniją.

Dar armijoje R.Smitas išmoko japonų kalbą ir 1981 metais išvyko į Tokiją kaip kelių Amerikos firmų, suinteresuotų investuoti Japonijoje, atstovas.

Continue reading „Iš žvalgybos enciklopedijos: teistas, bet išteisintas”

Privačios firmos laisvai prekiauja pasaulinėje rinkoje šnipinėjimo įrenginiais bei technologijomis masiniam žvalgybinių duomenų rinkimui.

Dėl to pirkėjai iš Azijos, Afrikos ir Artimųjų Rytų šalių gali turėti tokių pat galimybių kaip ir Didžiosios Britanijos vyriausybinio ryšio centras ar Amerikos nacionalinio saugumo agentūra. Tokias išvadas daro The Guardian, remdamasis duomenimis, pasirodžiusiais Britanijos nekomercinės organizacijos Privacy International portale.

Continue reading „Masinio žvalgybos duomenų rinkimo sistemomis prekiaujama … masiškai”

Styvenas Ratkajus (Steeven Ratkai) – kanadietis, suimtas 1989 metais, kai bandė gauti slaptos informacijos apie sovietų povandeninių laivų sekimą JAV KJP bazėje Niufaundlende.

Karališkosios Kanados policijos kavalerijos (KKPK) bendradarbiai nufilmavo vaizdo juostoje tą momentą, kai S.Ratkajus siūlė 40 000 dolerių JAV KJP karininkui, vykdžiusiam bendros operatyvinės grupės – KKPK, Kanados saugumo tarnybos ir JAV karinės jūrų tyrimo tarnybos – slaptą užduotį.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: dvi skirtingos istorijos”

Lu Džeimsas (Lu James) buvo šiaurės vietnamiečių paimtas į nelaisvę 1975 metų balandžio 16 dieną, kai tie priartėjo prie Saigono. Balandžio 30 dieną iš Vietnamo pasitraukė paskutiniai amerikiečiai, bet Džeimso su jais nebuvo. Jo likimas oficialiai nežinomas ir CŽV jis laikomas kaip dingęs be žinios „konsulato darbuotojas“.

Jis buvo sučiuptas su grupe Pietų Vietnamo armijos karininkų, mušamas ir kankinamas ilgalaikiais tardymais, o po to pergabentas į kalėjimą Hanojuje. Džeimso priedanga buvo nepatikima, jo asmens pažymėjime buvo parašyta, kad jis yra „JAV ambasados tarnautojas“ ir „diplomatinio darbo rezervistas“.

Continue reading „Paskutiniojo Vietnamą palikusio CŽV bendradarbio likimas”

Parlamento komitetas saugumo reikalams ketina paaiškinti situaciją, kaip Amerikos specialiosios tarnybos organizavo telefoninių pokalbių ir elektroninio susirašinėjimo perėmimą Italijoje, rašo Fiorenza Sarsanini laikraštyje Corriere della Sera.

„Telefoninių pokalbių ir internetinio ryšio kontrolės klausimas liečia ir Italiją. Skambučiai, elektroninis paštas, SMS: dangstydamosios būtinybe užtikrinti nacionalinį saugumą, Jungtinės Valstijos įgijo didžiulį kiekį duomenų apie mūsų piliečius. To patvirtinimas buvo gautas maždaug prieš tris savaites, kai slaptąsias tarnybas kontroliuojančio komiteto parlamentinė delegacija apsilankė Vašingtone. Susitikimas su žvalgybos agentūrų direktoriais ir Kongreso komisijų pirmininkais atsiskleidė aiškų plataus masto monitoringo vaizdą. Ir štai dabar Parlamento saugumo reikalų komiteto (Copasir) vadovybė reikalauja iš vyriausybės paaiškinimų. Jau rytoj popiet paskirtas pasitarimas, kuriame dalyvaus vidaus reikalų ministro pavaduotojas Markas Minnitis“, – praneša leidinys.

Continue reading „E-paštas, SMS, telefoniniai pokalbiai: JAV klausėsi ir Italijoje”

Džeimsas Džeimsas (Lu James) buvo šiaurės vietnamiečių paimtas į nelaisvę 1975 metų balandžio 16 dieną, kai tie priartėjo prie Saigono.

Balandžio 30 dieną iš Vietnamo pasitraukė paskutiniai amerikiečiai, bet Džeimso su jais nebuvo. Jo likimas oficialiai nežinomas ir CŽV jis laikomas kaip dingęs be žinios „konsulato darbuotojas“.

Jis buvo sučiuptas su grupe Pietų Vietnamo armijos karininkų, mušamas ir kankinamas ilgalaikiais tardymais, o po to pergabentas į kalėjimą Hanojuje.

Džeimso priedanga buvo nepatikima, jo asmens pažymėjime buvo parašyta, kad jis yra „JAV ambasados tarnautojas“ ir „diplomatinio darbo rezervistas“.

Continue reading „Koks buvo paskutiniojo Vietnamą palikusio CŽV bendradarbio slapyvardis?”

Kermitas Ruzveltas (Carmit Roosevelt, 1916 – ?) CŽV bendradarbis, dirbęs ir vadovavęs operacijai, per kurią buvo 1953-aisiais buvo nuverstas Irano kairiosios vyriausybės premjeras Mohamedas Mosadegas.

Savo karjerą žvalgyboje Kermitas Ruzveltas pradėjo kaip mėgėjas. Jis buvo „Kambario“ narys. Tai slapta pasiturinčių amerikiečių organizacija, įkurta Vincento Astoro ir Ruzvelto 1927 metais. Organizacijos nariai neoficialiais kanalais rinkdavo žvalgybinius duomenis ir perduodavo juos aukštiems valstybės asmenims. 1936 metais vienas iš „Kambario“ vartotojų buvo ir prezidentas Franklinas D. Ruzveltas.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: slaptoji operacija „Ajax””

Akylesni piliečiai pastebi, kaip ekonomistė Aušra Maldeikienė viešojoje erdvėje neretai kartoja frazę „O ko jie nepasakė“. Sąvoka „jie“ apima įvairaus plauko politikus, prisitaikėlius ekonomistus, alia mokslininkus ir kitus veikėjus. Žinoma ekonomistė vis primena žmonėms ieškoti to, kas nutylima.

Kas šiuo metu nutylima FNTT istorijos atomazgoje? Teismas Vitalijų Gailių išteisino, taigi viskas puiku, gyvenimas tęsiasi. Tačiau nei didiesiems apžvalgininkams, nei Jos Ekscelencijos patarėjams dėl poligrafo, dar vadinamo melo detektoriumi, naudojimo pasekmių nekilo jokių papildomų klausimų.

O tokių klausimų, panagrinėjus mokslinius šaltinius bei atsiribojus nuo simpatijų /antipatijų konkrečiai politinei partijai, kyla ne vienas. Tarp tų klausimų netikėtai atsiranda ir su aukštų pareigūnų atsakomybės problema susijusių dalykų.

Continue reading „Poligrafas – kas žinotina piliečiams?”

Vakarų žiniasklaidoje – naujas dėmesio Edvardui Snoudenui plyksnys. Portalas WikiLeaks pranešė, kad Rusijoje Amerikos aktyvistai – CŽV, NSA, FTB ir JAV teisingumo ministerijos demaskuotojai – įteikė E.Snoudenui Semo Adamso premiją, skirtą specialiųjų tarnybų darbuotojams. Į Maskvą nuvyko E.Edvardo tėvas – Lonas Snoudenas. CŽV apgailestauja, kad perspėjimas dėl E.Snoudeno, padarytas 2009 metais, „prašapo“.

Daily Mail antraštė ironizuoja: „O premija už savo šalies išdavystę skirta… Edvardas Snoudenas išėjo iš pogrindžio Maskvoje, kad pasiimtų premiją už „sąžiningumą žvalgybinėje veikloje“. Daugelis laikraščių svarsto, kokią išvadą reikia padaryti iš E.Snoudeno poelgio: ar reikalinga policinė valstybė, ar reikia reformuoti NSA, kaip išvengti naujų demaskavimų…

Continue reading „Už ką Edvardui Snoudenui įteikta premija: reikia „slaptos valstybės“ ar žvalgybinės reformos?”

Kai kurių Izraelio URM-jos valdininkų nuomone, 2012 metais Barakas Obama pareiškė, kad cheminio ginklo panaudojimas Bašarui Asadui – „draudžiama riba“, nes manė, kad B.Asadas niekada neperžengs šitos ribos, rašo savo straipsnyje Foreign Policy Izraelio laikraščio Yedioth Ahronoth vyresnysis korespondentasRonenas Bergmanas.

B.Obama galėjo remtis Izraelio specialiųjų tarnybų vertinimais, nes jos „daugelį dešimtmečių vykdo pogrindinę kampaniją, kad paliktų B.Asadą be jo paties mirtiniausio ginklo. Tos specialiosios tarnybos tapo JAV pagrindinėmis partnerėmis renkant informaciją apie Artimųjų Rytų režimus“.

Continue reading „Slaptas Mossado karas prieš Siriją”

„Tai, kad Sirija panaudojo cheminį ginklą, kelia pavojų paversti pilietinį karą šalyje didesnių mastų konfliktu, tačiau Bašaro Asado režimas gali būti ne vienintelė vyriausybė regione, turinti nervus paralyžiuojančių dujų, – atkreipia dėmesį žvalgybos istorijos specialistas ir rašytojas Metju Eidas leidinyje Foreign Policy. – Neseniai rastas CŽV dokumentas rodo, kad Izraelis, galimas dalykas, sudarė savo cheminių ginklų arsenalą“.

Praktiškai visi Amerikos žvalgybos bendrijoje linkę tikėti, kad Izraelis turi šimtus urano kovinių atsargų, o gal dar ir kažkiek termobranduolinių ginklų. Analitikų nuomone, Izraelio vyriausybė sukaupė branduolinį arsenalą septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje, baimindamasi, kad arabų kaimynių armijos kartą susilygins su Kahalu.

Continue reading „Izraelis irgi turi cheminių ginklų?”

Parapsichologinė žvalgyba – žvalgybinės veiklos rūšis, kai naudojami neįprasti numanymo metodai, tokie kaip vadinamasis ekstrasensorinis suvokimas, ir pasitelkiamos mediumų paslaugos.

Tokie eksperimentai buvo atliekami Amerikoje apie dešimt metų. Turimais duomenimis JAV Gynybos ministerijos Žvalgybos valdyba (Defense Intelligence Agency – DIA) jiems išleido apie 20 mln. dolerių.

Projektas užkoduotas pavadinimu „Stargeit“ („Žvaigždžių vartai“) pradėtas devintajame dešimtmetyje ir buvo vykdomas iki pat 1995 metų, kai programa buvo nutraukta ir oficialūs DIA bei kitų specialiųjų tarnybų atstovai oficialiai pripažino, kad į žvalgybinę veiklą įtraukė mediumus.

Continue reading „Žvalgybos enciklopedija: „neįprasti numanymo metodai””

moteris_tyrinetoja

Savo žinomą principą Klauzevicas suformulavo XIX amžiaus pradžioje. Tai buvo įvykių turtingi metai žmonijos gyvenime. Spėliodami, kuria kryptimi vystysis visuomenė, mąstytojai bandė pritaikyti šio vystymosi dėsnius įsisenėjusioms karų problemoms.

Praėjusio amžiaus pabaigoje karų pobūdis pasikeitė. Ir žmogus jau nebebuvo toks bejėgis automatas, kokiu šimtmečiais jį priversdavo būti aplinkybės. Po niūrių priespaudos amžių pasirodė pilietis, toks, apie kokį rašė Aristotelis – politinės valdžios nešėjas. Jis pradėjo posėdžiauti teismuose ir susirinkimuose. Oligarchai, monarchai ir tironai išvydo, kad jų įtaka silpnėja, o pavaldinių įtaka auga.

Continue reading „Amerikiečių žvalgas Ladislas Faraga: protų karas ( 5 )”

„Boriso Kuznecovo kaip ieškomo žmogaus gyvenimas labai atviras. Jo adresas daugiabučiame name, iš kurio horizonte matyti Manhetenas, neįslaptintas. Jis reguliariai atnaujina asmeninę informaciją savo Facebook paskyroje ir dalijasi mintimis apie naujienas, taip pat ir apie savo paties baudžiamąją bylą“, – rašo Los Angeles Times.

 Tačiau B.Kuznecovas, Rusijos advokatas ir rūstus prezidento Vladimiro Putino kritikas, nesirūpina, kad jį suims. Tai todėl, kad jį, kaip ir buvusį NSA kontraktininką Edvardą Snoudeną, nuo persekiojimų gelbsti priešiškumas tarp jo tėvynės ir JAV, pažymi straipsnio autorė Tina Sasmen.

Continue reading „JAV ir Rusijos konfliktas dėl Edvardo Snoudeno – pagalys su dviem galais”

Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos administracijos kuruojamas valstybinis leidinys „Sovetskaja Belarus“ publikavo šiuo metu įkalinto opozicijos aktyvisto Andrejaus Gaidukovo laišką, adresuotą JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) biurui Lietuvoje.

2012-ųjų metų lapkričio mėnesį A. Gaidukovas buvo sulaikytas, o vėliau nuteistas 1,5 m. laisvės atėmimo bausme už bandymą užmegzti ryšį su užsienio specialiosiomis tarnybomis ir tėvynės išdavystę. Minėtas Baltarusijos laikraštis tvirtina, kad laišką CŽV atstovams A. Gaidukovas bandė perduoti per savo draugą, kuris vyko į Vokietiją.

Continue reading „Kalinčio opozicijos aktyvisto laiškas, adresuotas CŽV”